Все зіграло свою роль. Чому Угорщина обрала "Газпром" і скільки втратить Україна

Чому реакція українського МЗС неправильна і що буде далі з нашим транзитом – розповідають експерти
Підписання угоди Угорщини та "Газпрому" - що це означає для України
Підписання угоди Угорщини та "Газпрому" - що це означає для України / Фото: Колаж: Сьогодні

Угорщина вразила українське суспільство не менше, ніж закінчення будівництва скандального "Північного потоку-2". Країна підписала новий контракт із російським "Газпромом", за яким повністю відмовилась від транзиту газу через територію України.

Блакитне паливо потраплятиме до Угорщини по газогону "Турецький потік" через територію Сербії та Австрії.

Реклама

Контракт розрахований на 15 років, а дія попереднього спливає наприкінці 2021 року. Таке рішення викликало бурю негативу та обурення з боку української влади.

У Міністерстві закордонних справ заявили, що це рішення є суто політичним і спрямоване Кремлем на те, щоб зашкодити національним інтересам України та її відносинам з Угорщиною.

Політика чи комерція?

Втім, експерти розділились на два табори. Дехто вважає, що це дійсно цілеспрямована політика Кремля, а хтось визнає – так, це погано, але питання транзиту газу для власних потреб кожна країна має право вирішувати особисто і про це треба було здогадуватись раніше.

Реклама

Політолог Олег Саакянрозповів "Сьогодні", що вважає реакцію українського МЗС занадто різкою, тим паче те, що це відбудеться, було зрозуміло і раніше.

"Це – ті реалії в яких ми вже опинилися, і абсолютно зрозуміло, що Росія буде так робити і це було зрозуміло ще заздалегідь. Обурюватись немає жодного сенсу, тому ще це абсолютно суверенне право кожної країни, підписувати такі контракти, які вона хоче".

За словами Саакяна, роль тут грає геополітика, геоекономіка та геобезпека. На думку політолога, Угорщині було запропоновано кращі, вигідніші умови транзитування, але Росія беззаперечно стимулювала до підписання саме такої угоди.

"Зрозуміло, що новий контракт "Газпрому" підписувався вже в новому контексті і РФ, зокрема використовувала цей контракт для того, що перевести транзит газу з території України, що є коротшим шляхом, в обхід неї", – каже експерт.

Він також наголошує, що зараз потрібно працювати над новими договорами із західними партнерами, щоб мінімізувати негативний вплив від дій РФ.

Реклама

"Україна могла висловити своє занепокоєння, жаль щодо підписання контракту, але наголосити на тому, що Угорщина в праві сама обирати. В такому випадку, градус реакції МЗС виглядав би більш цивілізовано і всім би було зрозуміло, що має на увазі Україна.
Оскільки ми не можемо змінити ситуації, то не потрібно махати кулаками після бійки".

Політолог Тарас Семенюк прокоментував цю ситуацію у ефірі телеканалу "Україна 24" та назвав її показовою.

За словами політолога, після запуску "Північного потоку-2", таких контрактів стане ще більше.

"Чим більше ми будемо слухати обіцянки глав інших країн, тим швидше ми будемо ставати біднішими. Я думаю, варто не слухати, що нам обіцяють, а просто робити свою роботу. Показовою є ситуація з Угорщиною, тому що Будапешт і Москва давно співпрацюють, і таких наслідків цієї комунікації щодо газу варто було очікувати, – сказав експерт.

За словами Семенюка, цей контракт із Москвою не несе в собі якихось "страшних цифр", що могли б суттєво підірвати економіку, але є певним символом.

Співголова Фонду енергетичних досліджень Дмитро Марунич у коментарі "Сьогодні" сказав, що вважає це взаємовигідним рішенням і Угорщина, на його думку, прийняла його без російського тиску.

"Навряд чи Угорщина ухвалювала його під тиском РФ – це по-перше, а по-друге – Третій енергопакет ЄС передбачає диверсифікацію джерел поставок, – сказав експерт у коментарі "Сьогодні".

Згадав Марунич і про складні відносини України та Угорщини, яка блокує питання входження України в НАТО.

"Все зіграло свою роль, але я не думаю, що це передусім політичне рішення. Я вважаю, що воно насамперед має коммерційне підгрунтя і це вигідний контракт, який відповідає законодавству ЄС".

За розрахунками співголови Фонду енергетичних досліджень, Україна втратить приблизно 10% обсягів транзиту, що за нинішніх цін дорівнює близько 150 млн дол.

"150 млн дол. це не такі космічні гроші, але далі буде гірше – це тільки початок. Поступово завершать свою дію й інші контракти, тоді обсяги транзиту суттєво впадуть", – каже Марунич.

Енергетичний експерт Геннадій Рябцев в ефірі "Україна 24" зазначив, що Україна двано втратила ті обсяги транспортування, які мала колись.

"Україну обійшли з півдня, "Північний потік – 2" ще не запущений, але мінус 25 млрд кубометрів транзиту вже є. Тому що така "несподіванка" — і "Турецький потік", і "Блакитний потік", і "Балканський потік", і TAP-TANAP, а ми чомусь всі розповідаємо про "Північний потік – 2". А нас же давно обійшли й Туреччина, й Азербайджан", – розповів Рябцев.

На його думку, Україна повинна була думати про контракти з іншими європейськими компаніями, а не триматись за "Газпром".

Експерт наголосив, що Україна не має жодного іншого контракту, окрім домовленостей з "Газпромом".

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Далі по темі

Всі новини
Показати ще
Реклама
Фінанс-дайджест
Більше новин
Money-лайфхакер
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Обмінка
Курс гривні Сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.35

Російський рубль (₽)

0.3772

Євро (€)

30.57

Опитування
Опитування

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
Опитування
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
30,45
29,95
29,00
17,66
30,50
30,00
29,00
17,67
31,85
30,58
28,94
18,57
32,99
32,79
31,69
18,79
33,99
31,73
29,64
18,29
35,99
33,20
32,06
18,97
35,99
33,20
32,06
18,59
35,99
33,20
32,06
18,98
36,09
32,29
29,70
18,68
36,97
33,20
34,97
18,97

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти