Всі підводні камені пенсійної реформи

24 червня 2017, 08:10

Олександр Литвин

Уряд пропонує на третину скоротити пенсії, які будуть призначатися після реформи, і посилити вимоги для отримання виплат

Кабінет міністрів зареєстрував у Раді законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій". Документ розробили в рамках пенсійної реформи в Україні. Однак, крім обіцяного підвищення пенсій, в проекті закону пропонують знизити пенсії для тих, хто буде виходити "на заслужений відпочинок" з наступного року. Крім того, чиновники пропонують посилити вимоги для отримання мінімальної пенсії. Сайт "Сегодня" з'ясував, як підвищать виплати українцям і хто буде отримувати менше.

Першого жовтня 2017 пенсії перерахують

Реклама

На розмір пенсії впливають всього три показники: середня зарплата по країні, розмір власної зарплати і стаж. У формулі розрахунку пенсії, відповідно до ст.40 закону "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", враховується як співвідношення власної зарплати до середньої за кожен розрахунковий місяць, так і середня зарплата по країні за три роки.

Для тих, хто виходив на "заслужений відпочинок" у 2007-му році і раніше, розмір середньої зарплати за три роки встановили на рівні 1 197,91 гривень. Після цю цифру не змінювали. Хоча середня зарплата за 2014, 2015 і 2016 роки сягнула 3764,4 гривні.

grandma-86649_960_720

Фото: Pixabay

Реклама

У жовтні 2017 всі застарілі пенсії перерахують з урахуванням зарплати за останні три роки. В результаті для 5,6 мільйона пенсіонерів виплати зростуть на суму від 50 до понад 1000 гривень. Щоправда Кабінет міністрів пропонує не просто осучаснити показник середньої за три роки зарплати, але і знизити коефіцієнт оцінки стажу.

Наприклад, українець, який вийшов на пенсію в 2007 році, заробляв у 1,5 рази більше, ніж в середньому по країні, і пропрацював 30 років, може отримувати 1312 гривень (мінімалка). Після перерахунку пенсій цей же українець буде отримувати 1693 гривні, тобто на 382 гривні більше.

Формула розрахунку пенсії: П = Зп * КЗ * Кс,

П – розмір пенсії
Зп – заробітна плата (середня зарплата за три роки до виходу на пенсію)
Кз- коефіцієнт заробітної плати (співвідношення своєї зарплати до середньої по країні)
Кс – коефіцієнт страхового стажу (кожен пророблений рік множиться на 1,35%, а після проведення реформи – на 1%)

Такий підхід вигідний тільки для тих, хто вже давно на пенсії, пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Тим, хто виходить на пенсію в 2017, і раніше визначали розмір пенсії виходячи з середніх зарплат за три останні роки. Але при цьому враховувався коефіцієнт оцінки стажу 1,35, а в новій формулі уряд пропонує використовувати коефіцієнт 1.

Реклама

Наприклад, до вступу закону в силу українець з 25 роками страхового стажу, який стабільно отримував зарплату в два рази вище середньої, міг би в цьому році отримати пенсію в 2540 гривень. Якщо закон приймуть, цей же українець може претендувати на пенсію всього 1882 гривні. Фактично, всім майбутнім пенсіонерам хочуть на третину урізати виплати. Це дозволить Пенсійному фонду заощадити мільярди гривень.

Згідно з конвенцією №102 Міжнародної організації праці, пенсія не повинна бути нижче 40% від "колишнього заробітку бенефіціарія". Тобто якщо отримував зарплату в 10 тисяч гривень, то пенсія повинна бути не менше 4 тисяч. Якщо закон приймуть, при зарплаті в 10 тисяч і 30 роках стажу можна претендувати лише на пенсію в 1707 гривень. Україна ратифікувала 102-у конвенцію ще в минулому році. Віце-прем'єр Павло Розенко, який відповідає в уряді за соціальну політику, особисто відвіз ратифіковану грамоту в Женеву. У самому законопроекті сказано, що пенсія має бути не нижче 40% від мінімальної зарплати, а не колишньої зарплати пенсіонера. Відзначимо, на даний момент 40% від мінімальної зарплати – всього лише 1280 гривень.

В тренді
Субсидія проти депозиту. Кому з українців відмовлять у пільгах

Знизять і пенсії шахтарів. Зараз вони гарантовано отримують 80% від середньої зарплати шахтаря, а після вступу закону в силу – 80% від середньої по країні зарплати. При цьому зарплати шахтарів можуть бути в півтора рази вище середніх зарплат.

Нові вимоги для отримання пенсій

З першого січня наступного року на гарантований розмір пенсії матимуть право лише українці з 35 роками стажу для чоловіків і 30 роками для жінок. Якщо необхідного стажу немає – буде виплачуватися розрахункова пенсія, яка може бути нижчою за мінімальну.

doll-550587_960_720

Реклама

Фото: Pixabay


Наприклад, якщо українець був все життя оформлений на мінімальну зарплату і пропрацював 29 років, він може претендувати на пенсію в 1310 гривень, в той час як мінімальна з жовтня цього року має зрости до 1373 гривень.
Щоб отримати пенсію в 60 років, в 2018 році потрібно мати як мінімум 25 років страхового стажу. Щороку розмір необхідно стажу будуть збільшувати на 12 місяців, поки ця цифра не дійде до 35 років. Як говориться в презентації Кабміну, це призведе до того, що в 2028 році "вчасно" зможуть вийти на пенсію тільки 55% від загального числа 60-річних українців.

Якщо в 2018-му настав пенсійний вік, проте є більше 15, але менше 25 років стажу, на пенсію можна претендувати лише в 63 роки. Якщо в наступному році виповниться 60 років і збереться рівно 14 років страхового стажу, на пенсію можна вийти в 65 років. Українці, що не напрацювали і цього стажу, на пенсію права не мають. Замість цього їм покладена соціальна допомога.

Також скасують спеціальні пенсії для вчених, місцевої влади, прокурорів, депутатів і журналістів. Ті пенсії, що вже призначили, чіпати не будуть.

Стаж подорожчає, а пенсії підвищуватимуть по-новому

Торік міністр соцполітики Андрій Рева заявив, що недостатній стаж українці зможуть докупити. Один місяць стажу в 2017 році повинен був коштувати 704 гривні (22% від мінімальної зарплати). Відповідно, 8448 гривень за рік. Однак, в законопроекті сказано, що перший рік стажу буде коштувати в два рази вище, а другий – в півтора рази. І при цьому докупити можна до двох років стажу. З урахуванням мінімальної зарплати, на даний момент два роки стажу коштують 29 568 гривень.

borkum-82493_960_720

Фото: Pixabay

Українцям обіцяють "осучаснювати" пенсії щороку. З 2021-го показник середньої зарплати, який фігурує при розрахунку пенсій, будуть підвищувати на 50% від рівня його реального зростання. При цьому підвищення не повинно бути нижче 50% від рівня інфляції. Згідно з чинним законодавством, пенсії повинні підвищувати як мінімум на 100% від рівня інфляції.
Крім того, єдиний соціальний внесок (22% від зарплати) зобов'яжуть платити членів фермерських господарств (на даний момент вони мають право внески не вносити). А підприємцям першої групи єдиного податку (надають послуги, ремонтують і виготовляють вироби і мають оборот не більше 300 тисяч на рік), збільшать ставку оподаткування. Зараз вони можуть платити 50% від мінімального внеску, а після вступу закону в дію доведеться платити повну суму.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти