Все про енергозбереження: як заощадити і що таке ЕСКО

25 лютого 2016, 15:22

Жильців навчать економити енергоспоживання

Багатьох українців цікавить питання енергозбереження та економії. У листопаді 2015 року було створено компанію ТОВ "ДТЕК ЕСКО" (енергосервісні послуги, впровадження енергоменеджменту, захід з енергоефективності), яка планує працювати по всій Україні.

Реклама

Клієнтом може стати будь-яка юрособа (держустанови, бізнес, ОСББ). Люди можуть розпоряджатися своєю енергонееффектівністю як товаром.

Як зазначають в компанії, завдяки проведенню ряду заходів, можна економити 50-60-70%.

Про те, як це працює, розповідають експерти ДТЕК.

1.  Який потенціал енергозбереження в житлових багатоквартирних будинках?

Реклама

Коли йдеться про енергозбереження в житлових будинках, а також і в інших будівлях різного призначення, перш за все звикли приймати до уваги економію теплової енергії у системі опалення (СО) і трохи ще згадують гарячу воду (ГВП). Насправді це справедливо в деякій мірі, оскільки СО та ГВП – це найбільш енерго- та економічно затратні і відповідно, їм основна увага. Але не треба забувати, що вода, електроенергія, газ, дрова, вугілля та інші види енергоресурсів, також мають право на збереження і там також є значний потенціал. Особливо в час, коли тарифи зростають і наші з вами доходи не встигають за цим процесом.

Хочемо ми, чи не хочемо але наше суспільство рухається в напрямку створення ринкових відносин в комунальному господарстві, що зобов’язує відійти від субсидіювання на енергоносії, перехресне визначення тарифів для різних категорій споживачів. Якщо сюди добавити ще ріст вартості енергоносіїв (газ, вугілля, електроенергія), інфляцію, ріст курсу гривні, то стає зрозумілим, що може настати час (межа), коли "продавець не зможе продавати, бо ніхто не може платити".

В такій ситуації, щоб вийти з положення повальних неплатежів окрім, треба зберігати, економити енергію, тим самим не накопичувати борги і справно платити.В подальшому, для більш коректних цифр і фактів енергозбереження в будівлях будемо говорити про економію теплової енергії на СО та ГВП – це ті самі гігакалорії, які виставляються нам до оплати в рахунках. Потенціал економії теплової енергії в будівлях різний. Все залежить від якості побудови та періоду, коли було зведено будівлю. В основному, будівлі, що зведені до початку, середини 90-х років мають значний потенціал – 30-50%, навіть бувають випадки що і більше. Відповідь на потенціал економії енергії в будівлі може надати звіт з енергетичного аудиту – документ, який є дорожньою картою, що вказує напрямок руху власника будівлі до енергозбереження. Дану послугу в Україні надають чимало компаній та професійних енергоаудиторів.

Не можу не згадати тут і про нашу недавно створену компанію ТОВ "ДТЕК ЕСКО", яка також надає таку послугу для ПАТ "Київенерго", на сайті якої та в ЦОК можна дізнатись все про енергоаудит і замовити його. Більше того, метою "ДТЕК ЕСКО" є не сам енергоаудит, а реалізація його результатів. Для нас результат – це супровід проекту по реалізації енергоефективних робіт "на стороні" замовника (ОСББ, УК) або надання послуги з енергосервісу, що є і має бути дуже цікавим для клієнтів (замовників), оскільки не кожен власник може знати, розуміти, як виконати ту, чи іншу роботу, тим більше тоді, коли йдеться про комплексну енергосанацію будівлі. 

2. Я кі заходи почергово мешканці будинку мають реалізувати для отримання економії енергоспоживання? Бюджет таких заходів? Окупність?

Реклама

Якщо говорити про заходи, то вони мають відповідати діючим на сьогодні нормативам (ДБН, ДСТУ) в Україні щодо нового будівництва та реконструкції. Основні з яких, де вказані нормативи, які ставить за мету енергоаудитор, описані в ДБН В 2.6-31:2006 Теплова ізоляція будівель зі зм. № 1:2013, ДСТУ-Н Б А.2.2-5:2007 "Настанова з розроблення та складання енергетичного паспорта будинків при новому будівництві та реконструкції".

Розпочинати, звісно, треба з організації 100% обліку всіх видів енергоресурсів, що є в будівлі. Наявність обліку дасть відповідь на скільки енергоефективна будівля і покаже справжній стан справ в будівлі щодо використаної енергії. На другому місці йде регулювання – це повинно стосуватись в першу чергу СО та ГВП, а також і інших енергоресурсів. Коли це все налагоджено, то можна і впроваджувати інші необхідні заходи – утеплювати стіни, горища, підвали, замінювати вікна.

Дуже важливо, щоб під час цих робіт не забули і про те, чим ми дихаємо, тобто систему припливно-витяжної вентиляції в будівлі – це також має значний потенціал в економії теплової енергії, особливо, якщо є можливість використати рекуперацію тепла.

Вартість таких робіт в даний час значно зросла і продовжує цей рух в сторону збільшення. Орієнтовно енергоефективні роботи на будівлях можна віднайти на профільних сайтах. Окупність таких заходів дуже різниться і залежить в першу чергу від величини тарифу та обраної технології, наприклад в утепленні.

Якщо говорити про облік, то термін окупності для такого заходу взагалі відсутній – прилад обліку дає тільки відповідь на питання – скільки? Тобто, факт використання енергії і не більше, але різниця у сплаті за тарифом для споживачів обладнаних лічильником в порівнянні з розрахунковим тарифом на метр2 (норма споживання) може компенсувати витрати на лічильник за один-два опалювальних сезони.

Реклама

Автоматизовані теплові пункти, як правило, мають окупність до 5 років. Решта заходів (утеплення стін, горища, підвалу,заміна вікон, заміна СО, ГВП, модернізація освітлення, і т.п.) мають значно більші терміни окупності. Тут маємо розуміти під терміном "окупність" те, що це має настати за рахунок економії енергії, тобто вкладені кошти в енергоефективну санацію призведуть до економії енергії, кількість якої дозволить повернути вкладене за певний проміжок часу!

3.  Які існують фінансові інструменти для реалізації таких заходів?

Інструментів фінансування енергоефективних заходів є декілька. Тільки від власника будівлі залежить, який він обере. Спробуємо вказати основні:

 1. Власні кошти – це випадок, коли у власника будівлі є накопичення або він планує зібрати певну суму в майбутньому за певний проміжок часу. В цьому випадку є ризик, що з плином часу кошти знецінюються і їх постійно не вистачатиме, а витрати на енергію зростатимуть.
 2. Грантові кошти – різноманітні державні та міжнародні програми підтримки. Як правило кошти в таких програмах обмежені і всім бажаючим не вистачає. Але хочу зауважити, що були випадки, коли кошти були, а проектів не було. Як правило такі фінансування відбуваються не просто так, а на основі підтверджених розрахунків, що певний проект дійсно енергоефективний і його реалізація призведе до скорочення споживання енергії. Як тут не згадати знову про енергетичний аудит, який дає відповідь на ці питання? На своїй практиці не памятаю ні одного випадку, щоб закордонні гранти видавались без такого звіту.
 3. Кредити. Як не звучить "вороже" це слово для потенційних клієнтів, але весь світ на цьому тримається і ми нікуди не дінемось, оскільки свої кошти і гранти дуже обмежені. Не будемо зараз говорити про високі проценти наших банків (за кордоном вони дуже значно менші), а про сам принцип. Дуже важливо сьогодні говорити, що наші українські банки розпочали кредитувати проекти енергоефективності. Нажаль, слід зауважити, що дані кредити видаються усім бажаючим і в основному на заміну обладнання (в першу чергу газових котлів) та придбання матеріалів і ні один банк не запитує в таких клієнтів, а що він досягне при впровадженні задуманого? Скільки принесе економії енергії такий захід? На скільки зменшаться викиди шкідливих газів в атмосферу? Ми розуміємо, якщо банк не цікавиться, значить з боку держави йому не ставилось такого завдання! Просто побудували систему, при якій банки досить непогано існують і їх мета – більше видати кредитів. На мою думку, дане питання має бути суттєво доопрацьоване державою. Кредити мають бути але і має бути підтримка тих клієнтів, які ці кредити використовують на енергоефективність і можуть доказати, що досягли певної економії енергії в результаті реалізації. Чим більша економія, тим більша підтримка з боку держави – так це працює в передових країнах світу.
 4. Енергосервіс. На мою думку, даний варіант найбільш вигідний потенційним замовникам, оскільки зводить їх ризик до мінімального. ЕСКО компанія бере всі основні ризики на себе – фінансування, досягнення економії енергії та коштів, якісне виконання робіт, грамотну експлуатацію, дотримання комфортних умов в помешканнях. Єдиним недоліком для замовника енергосервісу є те, що він отримує максимальне скорочення енергоспоживання не відразу після реалізації енергоефективних заходів (отримує тільки частку згідно договору), а після закінчення договору енергосервісу. Але ж клієнт майже не витрачає своїх коштів, а після закінчення договору отримує всі покращення в свою власність безкоштовно і в справному стані! Після настання такої події вся досягнута економія енергії залишається власнику будівлі.

4. Що таке Еско. На які заходи поширюється ЕСКО?

ЕСКО – це енергосервісна компанія, яка надає послугу в енергосервісі. Мовою ЗУ "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації": енергосервіс – комплекс технічних та організаційних енергозберігаючих (енергоефективних) та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником енергосервісу споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів та/або житлово-комунальних послуг порівняно із споживанням (витратами) за відсутності таких заходів.

Енергосервіс може застосовуватись на заходи, впровадження яких в змозі повернути інвестиції інвестора в часі. Тільки детальне бізнес-планування, основане на звіті з енергетичного аудиту, може надати відповідь, який це може бути проміжок. Треба розуміти, що інвестор зацікавлений не тільки повернути вкладене, а і заробити ще, оскільки – це бізнес, оснований на значному ризику для інвестора. Важливо усвідомлювати, що ЕСКО це не Банк і енергосервіс має беззаперечні переваги перед кредитом для випадку, коли замовник має намір зменшити свої витрати на енергію, а не просто "зробити тепло" в будівлі. Основні з них:

 1. ЕСКО компанія на свій ризик визначає, що в будинку треба робити, щоб при реалізації енергоефективних заходів можна досягти економію енергії, якої вистачить для повернення своїх інвестицій в часі.
 2. ЕСКО компанія зацікавлена в якісному виконанні робіт, експлуатації та досягненню комфорту в помешканнях
 3. Кредит необхідно виплачувати незалежно від результату (фіксовані суми), а енергосервіс передбачає виплату ЕСКО по результату, опираючись на економію енергії
 4. ЕСКО не передбачає застави для ОСББ
 5. Для ОСББ не виникає потреби підтверджувати позитивну кредитну історію для ЕСКО

5. Чи є якісь різновиди еско для житлових будинків?

В тренді
Українців попередили про нову аферу в Мережі: шахраї крадуть з картки всі гроші

Існує декілька моделей ЕСКО але їх суть зводиться до описаного вище – інвестувати і повернути вкладене за рахунок економії на умовах, які вигідні для обох сторін. Деякі моделі передбачають участь в співфінансуванні від замовника (власника) будівлі – це можуть бути незначні суми, від 5 до …. % від загальної вартості проекту. Можливий варіант, коли ЕСКО 100% фінансує проект. Як правило, в майбутньому і економія енергії такою ж пропорцією поділяється між сторонами.

6. Як визначається базовий рівень економії, та як він закріплюється в договорі?

Базовий рівень економії енергії визначається під час виконання енергетичного аудиту будівлі. Його ще називають гарантованою економією енергії. Даний показник є основою бізнес планування для ЕСКО компанії в разі реалізації енергосервісу. Якщо цей рівень задовольняє компанію, то він обговорюється з замовником і фіксується в основному договорі енергосервісу. На основі цього показника визначається і термін договору.

7. Як працює сам механізм? Джерела фінансування ЕСКО.

Механізм реалізації ЕЕ проектів за участю ЕСКО можна умовно розділити на два етапи:

 1.  Інвестиційний етап, котрий включає в себе:
 • проведення енергоаудиту, розроблення переліку ЕЕ заходів, оцінка попереднього кошторису та окупності (привабливості) заходів для клієнта;
 • погодження з клієнтом термінів реалізації та переліку заходів до реалізації, підписання необхідних договорів;
 • розроблення проектної документації за кошти ЕСКО та погодження з клієнтом. Також можливий варіант, коли проектну документацію розробляє замовник але в такому випадку це має відбуватись за участю ЕСКО. При відсутності такого контролю є ризик для ЕСКО, що не все в проекті відповідає запланованому і треба буде вносити правки в проект, що не завжди вдається виконати, не змінивши принцип проекту;
 • поставка та монтаж обладнання за кошти ЕСКО, введення в експлуатацію.
 1.  Експлуатаційний етап, який включає в себе:
 • моніторинг та верифікація результатів здійснений заходів, розрахунок досягненої клієнтом економії;
 • надання звітів клієнту про досягнення економії та виставлення рахунків клієнту для оплати, в залежності від рівня досягнутої економії;
 • доопрацювання раніше здійснений заходів, здійснення додаткових налаштувань з метою досягнення більших вигод для клієнта, там де це необхідно і можливо;

 

Як правило, основними джерелами фінансування ЕСКО залишаються власні кошти ЕСКО  та залученні кошти, як правило банківські кредити. В деяких моделях роботи ЕСКО, вартість заходів оплачує клієнт.

8. Яка відповідальність може бути за порушення умов договору одною із сторін?

Будь-якої іншої, а ніж передбаченої законодавством України, відповідальності за договором з ЕСКО не може бути. Власне за недотримання умов договору чи порушення окремих пунктів сторонами, повинна бути передбачена санкція чи порядок дій в самому договорі для сторони, що порушує договір. Якщо така санкція відсутня, то сторони врегульовують спір в рамках діючого законодавства.  Проте, потрібно відмітити, що договори з енергосервісу – це договори, де клієнт і ЕСКО зацікавленні в досягненні одного результату, тому як правило, будь-які розбіжності без проблем врегульовуються сторонами.

9. Строки та умови. Як бути при зміні власника в квартирі.

Як говорили вище, строк (термін) договору залежить від бізнес-планування і може складати, як 2 роки, так і 10 років. Тут без розрахунків важко говорити. Звичайно, що за такий термін у будинку відбуваються певні зміни. Тому укладання ЕСКО-договорів буде базуватись на замовнику, який має юридичний статус – ОСББ, управляюча компанія (УК). З кожною квартирою такі договори не укладатимуться. Відповідно і власники квартир не несуть ніякої матеріальної відповідальності своїм майном, нерухомістю перед інвестором. Гарантією виступають самі платежі від ОСБ, УК, які проходять через банк. Тому, зміна власника ніяк не впливає як на енергосервіс, нові власники набувають обов’язків сплачувати послуги енергосервісу, що був впроваджений в будинку, так само як мають право користуватися створеними ЕСКО комфортними умовами.

10. Субсидії в еско механізмі. Як ЕСКО працює з пільговими платежами?

Субсидії направлені на допомогу (підтримку) малозабезпеченим особам (сім’ям), а не ОСББ, УК. Договір на енергосервіс вкладається між ОСББ (УК) та ЕСКО, тому нарахування субсидій не повинно впливати ніяким чином ні на механізм реалізації, ні на власників субсидій.

11. Гарантійний строк? Якість?

Гарантійний строк впроваджених заходів має бути не меншим, ніж дія договору на енергосервіс. В договорі описується відповідальність сторін з цього  питання, оскільки збереження матеріалів, механізмів, обладнання залежіть в значній мірі і від власника (замовника). Інвестору не цікаво постійно ремонтувати, наприклад, вибиті вікна під’їздів, розбиті лампи у під’їздах або пошкоджений фасад, виведені з ладу регулюючі пристрої СО, якщо це відбулось сторонніми особами не під час основної експлуатації. Економія та комфорт можливі лише за умови спільної зацікавленості сторін.

12. Реалізовані проекти? В чому успіх та невдача?

Реалізованих проектів в Україні по енергсервісуодиниці. Про них вже писалось і говорилось дуже багато – це місто Ніжин і Луцьк. В даних проектах є успіхи – за рахунок заходів досягнуто економію теплової енергії на рівні 40%, зроблено модель роботи енергосервісу в умовах відсутності державних нормативів та законів, спів фінансування від мешканців було мінімальним. Також є і недоліки (або труднощі), ні в якому разі ми це не називаємо невдачею, – це повне несприйняття частиною мешканців будинку проекту і відповідно проблеми зі сплатою, супротив від теплопостачальних організацій, що значно ускладнювало укладання договорів з ними. Але, якщо говорити правду, то в кожному проекті є певні труднощі але всі вони подолані і проекти енергосервісу працюють. Прошу звернути увагу, що технічних проблем у реалізації взагалі не було і не може бути, оскільки технічно на сьогодні можна спроектувати і реалізувати будь-які рішення, які погодять сторони енергосервісу.

13. Особливості ОСББ як суб'єкта ділових відносин?

До особливостей договору з ОСББ можна віднести, можливо, тільки одне – це те, що ОСББ юридична особа, рішення якої залежить від загальних зборів. Тобто, рішення про робити, чи не робити енергосервіс приймається колегіально, а не керівником. Як показує практика – це не завжди вдається. В даному випадку багато, що залежить від ініціативи правління ОСББ і того, на скільки мешканці довіряють цьому правлінню.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти