Війна за громади: коли в українських селах з'являться хороші дороги та освітлені вулиці

2 червня 2020, 08:12

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Децентралізація – це реформа, яка повинна зробити бюджетні гроші ближчими для людей

Хороші дороги, освітлені вулиці, наявність в будинку газу, світла, води, каналізації – здавалося б, це те, що повинно бути в кожному населеному пункті. Але в Україні склалося трохи інакше. Деякі села живуть взагалі без будь-якої інфраструктури, грошей на її розвиток, та й майже без людей. У 2014-му в країні запустили реформу децентралізації. Минулого тижня разом з другим етапом ослаблення карантину стартував і другий етап децентралізації. Але деякі міста і села досі не знають про зміни, або знають, але не можуть вирватися в громаду.

Реклама

Децентралізація – це реформа, яка повинна зробити бюджетні гроші ближчими для людей. Суть змін – у створенні нових адміністративних одиниць, об'єднаних територіальних громад (ОТГ). Вони отримують можливість безпосередньо взаємодіяти з Міністерством фінансів, минаючи районні та обласні адміністрації і залишаючи більшу частину податків на місцях. Зібрані гроші ОТГ можуть використовувати на свій розсуд.

Щоб дізнатися, як це працює, новини "Сьогодні" вирушили до Чернігівської області, в село Кіпті, де ОТГ створили п'ять років тому.

Як говорить глава громади Володимир Кучма, після створення ОТГ місцеві відчули себе господарями на цій території. Але про часи створення об'єднання він згадує з жахом.

"Ходив, просив. Вірив у те, що завтра дадуть .... Але не завжди це все відбувалося. Сьогодні все залежить від тебе. Скільки ти зробиш, як ти заведеш сюди інвестора. Хто буде працювати на цій землі", – говори Кучма .

Зараз глава ОТГ гордо показує господарство – везе в одне з сіл громади по відремонтованих дорогах. А в самому селі за кошти ОТГ обладнали і утримують цілу пожежну частину. В сільськогосподарському регіоні це надважливий об'єкт, особливо з огляду на кількість пожеж в цьому році.

Реклама

А за медичними послугами місцевим жителям тепер не потрібно їздити в райцентр – у ОТГ є кілька медпунктів. Щоб мотивувати лікарів залишатися в селі, їх забезпечили житлом. Самі споруди виглядають акуратно і охайно. Є медичне обладнання, працюють аптеки.

Довгоочікуваний ремонт отримали і місцеві школи. Будинки культури ожили, а бібліотеки у відреставрованих приміщеннях щомісяця поповнюються новими книжками. До того ж молодь відривають від комп'ютерів і зовсім архаїчним дозвіллям – працює ляльковий театр.

Дивом посеред села виглядає Центр надання адміністративних послуг. Як розповідає директор ЦНАП, тут вирішуються місцеві питання нерухомості, відбувається реєстрація бізнесу, а також місця проживання, народження і т.д. Є й нотаріальні послуги, і можливість вирішити земельні питання. Раніше за всім цим потрібно було звертатися до районного центру.

І все це – в ще недавно депресивному селі. Що ж змінилося? Замість того, щоб відправляти гроші в Київ і потім випрошувати їх назад на рішення власних проблем, громада залишає кошти собі і розпоряджається ними, як вважає за потрібне.

Але така система працює не скрізь. Поки кіптівська громада наводила лад своєму господарстві, ц Макарівському районі Київської області думали і сумнівалися. А вже на носі – восени-2020 року – місцеві вибори.

"На місцеві вибори Україна повинна вийти вже з повністю реформованим адміністративно-територіальним устроєм. Тому зараз треба завершити формування територій громад. І тут проблема в тому, що ще не про все домовилися", – розповідає директор з розвитку всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрамьюк.

Реклама

Так як об'єднуються українці? Розглянемо на прикладі проєкт "Березовська ОТГ". Це утворення мало складатися з трьох сільрад в декількох кілометрах від Києва. Місцевий депутат Олександр Довгаль розписує неймовірний фінансовий потенціал проекту. Адже сусідство зі столицею – це величезні кошти за оренду землі. А оскільки всі сільради ще й коштують на міжнародній трасі, є і логістична цінність. Крім того, озолотити таку ОТГ могли б автозаправні станції.

Створення такої громади вже було схвалене, назва з'явилася на карті проєкту змін до перспективного плану формування територій громад. Левова частина всіх надходжень в Макарівському районі формується саме в цих трьох сільрадах. А взагалі в районі їх 72. Що ж завадило організуватися?

Читайте також: Децентралізація в Україні: Шмигаль озвучив плани Кабміну

"Є підозра, що районне керівництво не хоче віддавати владу самоврядуванню і суспільству. А хоче зберегти своє панівне становище в районі практично всіх централізувавши, а не децентралізувавши", – говорить експерт з політики та місцевого розвитку Олександр Солонтай.

Не на камеру нам натякають, що хтось дуже впливовий не дає створити маленький незалежний осередок.

"Політику зручніше мати справу, умовно кажучи, з керівником однієї великої громади, ніж з чотирма керівниками невеликих громад", – вважає Абрамьюк.

Так це чи не так, ми, звичайно, стверджувати не можемо. Але дивно, що процес розпочатий майже вісім років тому і до цього часу люди не змогли домовитися. Тепер же, коли на осінніх виборах повинні вибирати керівництво громад, всіх зобов'язують бути об'єднаними. Але на цей раз вже під гаслом "Один район – одна громада". На тижні Кабмін затвердив перелік ОТГ – і Березовської там немає. Є Макарівська. Але як тоді зміниться дистанція між центром і людьми?

"Ми виступаємо за те, щоб це було кілька громад. Тому Макарівська ОТГ буде занадто велика за розмірами. Це більше тисячі квадратних кілометрів і більше п'ятдесяти населених пунктів. Це не відповідає ідеології реформи. Тому що ідеологія реформи – це наблизити послуги до людей", – каже Абрамьюк.

Реклама

На зміни тепер не розраховують і в селах проєкту "Березовська ОТГ". Місцева депутатка не приховує розчарування.

"Проблема маленьких сіл – вона як була в Радянському Союзі, власне, так нікуди і не поділася. Тут ситуація пікова. По суті, село знаходиться в двадцяти кілометрах від Києва. До нас зараз не доходить черга, а тоді взагалі не дійде", – каже Людмила Годятская.

"Одна з сільрад, яка спочатку повинна був входити в Березовську громаду з якихось причин в момент передумала. Тому остаточне рішення не прийняли", – говорить заступник голови Київської ОДА Євген Калінін.

Людина, який відмовилася підписувати остаточну угоду теж розповідає про свою позицію.

"Найголовніша проблема стала – де буде центр? У мене виникає питання, чому Копилов буде давати громаді 17 млн гривень, а центр буде в Березівці?" – каже в.о. глави Копиловської сільради Володимир Крижевський.

"Для більшості був шок. Ось ця позиція", – коментується депутат Копиловської сільради Людмила Годятская.

Впливав хтось на думку пана Крижевського, чи це дійсно зважене рішення – в будь-якому випадку тепер всі доходи громади повинні розподілятися не між десятком сіл, як пропонував проєкт Березовської ОТГ, а між чотирма десятками. До того ж, за твердженням інших учасників процесу, були ще вагоміші чинники.

"Працівники департаменту містобудування в приватній бесіді мені пояснили, що до них звернулися впливові особи і попросили виключити Березовську ОТГ з проєкту перспективного плану. Що вони і зробили", – говорить глава Колонщинської сільради Юлія Пелешок.

Схоже, боротьба за ОТГ тільки починається.

Нагадаємо, 27 травня в рамках децентралізації в Україні Кабмін затвердив останні три перспективних плани – Запорізької, Львівської та Одеської областей. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що затверджені по всій території країни перспективні плани – це двигун змін для окремих громад та країни в цілому.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти