Навколо "Привату" розгорівся новий скандал: що відбувається і як працюватиме банк

4 липня 2017, 16:22

Ксенія Капустинська , Олександр Литвин

Проти Коломойського і Боголюбова завели кримінальні провадження через пропущений "дедлайн". Експерти впевнені: це не проблема вкладників

Через більше ніж півроку після націоналізації найбільший банк України – "Приват" – знову опинився в центрі уваги. До 1 липня 2017 року колишні власники ПриватБанку Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов мали реструктуризувати борги фінустанови. Але цього не сталося.

Що сталося?

Реклама

Під час і після переведення ПриватБанку в державну власність держбюджету України довелося витратити чималі суми. Гроші виділяли, щоб утримати "Приват" на плаву і, як наслідок, врятувати всю банківську систему України – банкрутство найбільшої фінустанови вдарило б по всіх, пояснювали тоді в Мінфіні та НБУ.

Так, в грудні 2016 року до "Привату" "пішло" 116,8 млрд бюджетних гривень, після цього фінустанова докапіталізувати ще кілька разів – наприклад, днями банку виділили ще майже 40 млрд гривень. В цілому, за розрахунками Нацбанку, кожному українцю заради "Привату" довелося заплатити 3,5 тисячі гривень зі своїх податків.

"ПриватБанк був врятований коштами платників податків – середні витрати в розрахунку на кожного українця з урахуванням запланованих додаткових вливань капіталу становлять понад 3,5 тисячі гривень", – підрахував нещодавно директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук.

Кожному українцеві довелося заплатити 3,5 тисячі гривень за порятунок ПриватБанку

Державі довелося витратити на порятунок "Привату" майже 6% ВВП, додає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Реклама

"Коли гроші давалися пов'язаним компаніям, це означає, що були серйозні проблеми не тільки з менеджментом ПриватБанку, але і були проблеми з наглядом в особі Національного банку, які дозволяв це робити. Винен не тільки менеджмент, а й ті, хто займається наглядом. Якщо ця проблема виникла не рік-два назад, значить, винен і попередній склад керівництва Нацбанку. Це не унікальна проблема, вона вирішувана. Банк повинен бути максимально оздоровлений і після цього виставлений на продаж. на цьому питання має бути закритий. Частина грошей платників податків повинна повернутися до казни", – вважає Олег Устенко.

Саме ці витрати держава розраховувала хоча б частково компенсувати за рахунок реструктуризації боргів, що накопичилися у ПриватБанку. Йдеться, за різними підрахунками, про 100-150 млрд гривень, які банк видав пов'язаним з акціонерами компаніями без наміру повернути їх назад – на думку держорганів, таким чином Коломойський і Бологолюбов просто виводили гроші. Самі екс-бенефіціари "Привату" всі ці звинувачення заперечують і запевняють, що діяли в правовому полі.

Водночас, за словами Устенка, проблеми "Привату" не унікальні. Крім пов'язаних кредитів, коли за гроші вкладників видавалися кредити компаніям, що мають відношення до власників банку, є й інша проблема. Через різку девальвацію гривні зіпсувався "портфель" більшості українських банків. До кризи 2014 року в Україні було понад 180 банків, наразі – менше 100. Однак, як зазначає Устенко, закрити "Приват", як 80 інших банків, не можна.

"Це один з тих банків, які називають "to big to fail", це системний банк, закриття якого може призвести до падіння всієї банківської системи", – зазначає експерт.

"Я потрапив ніби до найсучаснішої Ferrari, до якої був причеплений величезний причіп з токсичними відходами", – поділився враженнями про керівництво "Приватом" Олександр Шлапак

Розібравшись з первинними проблемами банку, голова "Привату" Олександр Шлапак вже вирішив піти у відставку. "Більше не хочу займатися "токсичним портфелем"... Більше 70% мого особистого часу займають проблеми, пов'язані з банком до 19 грудня 2016 року. З самого початку, коли я потрапив до ПриватБанку, я побачив два банки. Я потрапив ніби до найсучаснішої Ferrari, до якої був причеплений величезний причіп з токсичними відходами. Йдеться про баланс банку і основні зміни станом на 1 січня 2017 року і 1 червня цього року. Більш 30 млрд нарощеного балансу за рахунок активів і пасивів. Основні зміни – в жовтні банк по 900 мільйонів гривень втрачав щодня", – зазначив він. Заяву Шлапака про відставку наглядова рада ПриватБанку може розглянути наприкінці липня.

Реклама

Наразі результати аудиту банку міжнародною компанією Erst&Young лише підтвердили низьку якість кредитного портфеля фінустанови – визначати порушення законодавства і шахрайські дії аналітики не має права, цим повинні займатися правоохоронні органи.

До речі, за словами генерального прокурора України Юрія Луценка, ГПУ, НАБУ і САП розслідують кілька справ, пов'язаних із ПриватБанком. Як зазначив Шлапак, уже відкрито кримінальне провадження проти Коломойського і Боголюбова. "У відношенні колишніх власників "ПриватБанку" порушено кримінальне провадження за доведення фінустанови до неплатоспроможності", – повідомив Шлапак.

Поки тривають розслідування, держоргани і Коломойський вже вийшли на стежку інформаційної війни. Відразу після "дедлайну" з реструктуризації НБУ заявив, що держава і "Приват" перейшли до юридичної процедури стягнення. Подробиць Нацбанк не надав, але чітко вказав: свої зобов'язання екс-бенефіціари не виконали. Мінфін, в свою чергу, опублікував лист колишніх власників "Привату", направлений в грудні 2016-го прем'єр-міністру Володимиру Гройсману. Як пояснили в фінансовому відомстві, цим листом Коломойський і Боголюбов пообіцяли сприяти націоналізації банку, реструктуризувати кредити і не заважати державі рятувати найбільшу фінустанову.

Коломойський же пояснив, що веде переговори з кредиторами про реструктуризацію і процес "триватиме необхідне для досягнення домовленостей час". "На мій погляд, інформаційний галас... пов'язаний з непоінформованістю представників НБУ про те, що відбувається переговорному процесі (до якого вони не мають відношення)", – додав Коломойський. У коментарі "Сегодня" НБУ уточнив, що переговори повинні були завершені до кінця червня, що прописано в восьмому розділі меморандуму про співпрацю України і МВФ.

З зобов'язанням не перешкоджати державі теж виникли проблеми – екс-власник "Привату" до цього часу вже заявив, що найбільший банк "став жертвою свавілля НБУ" і почав оскаржувати націоналізацію в суді.

Що далі?

Реклама

Першим свій прогноз щодо подальшого розвитку ситуації озвучив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Глава уряду запевнив – роботі "Привату" зараз нічого не загрожує. "Стабільності ПриватБанку сьогодні нічого не загрожує. Він є абсолютно стабільним банком", – сказав Гройсман в ефірі ICTV.

"ПриватБанк стабільно працює, вчасно і в повному обсязі виконує всі платежі і зобов'язання перед клієнтами. На сьогодні ліквідність ПриватБанку перевищує 17 млрд грн і 800 млн доларів США в еквіваленті", – підтвердили "Сегодня" в НБУ.

Фінансові аналітики згодні з тим, що ситуація навколо ПриватБанку на клієнтів і банківську сферу ніяк не вплине. Головне питання – де взяти гроші на латання "дірок" в банку.

"Не думаю, що клієнтам зараз є про що хвилюватися. Йде питання про те, вишукати ресурс всередині, стягнувши позичальників, або зовні", – вважає Яременко

Екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко вважає, що "поганий" кредитний портфель може вплинути на ліквідність банку. Від цього також залежить, скільки ще коштів доведеться виділити на докапіталізацію "Привату" з держбюджету.

"Кабмін, як власник банку, говорить: "вишукувати всередині", а всередині вони в такому стані. А керівництво банку каже: "Дайте гроші, а потім ми розберемося". Я не думаю, що клієнтам зараз є про що хвилюватися. Йде питання про те, вишукати ресурс всередині, стягнувши позичальників, або зовні. А саме щодо стану банку, я думаю, що нічого страшного не буде. Далі відступати нікуди", – пояснює Яременко.

Економічний експерт Олександр Охріменко також упевнений: питання кредитів – не проблема вкладників. А фінансові проблеми, на думку економіста, як і до цього, вирішуватимуть за рахунок бюджетних коштів.

"Це більше конфлікт старого і нового власника. Банк вже державним і він таким залишиться. Я думаю, що колишні власники можуть спробувати його повернути, але така ймовірність дуже невелика. Для клієнтів небезпеки немає, все працюватиме. Це раніше вирішувалося за рахунок держбюджету і зараз, якщо така ситуація буде, "дірку" в ПриватБанку покриватимуть за рахунок державного бюджету", – розповідає Охріменко.

Як додає експерт, екс-власники "Привату" готові йти на реструктуризацію кредитного портфеля, тоді як новий власник, держава, – не йде на цей крок. "Провести реструктуризацію нескладно, це укладення договору, в результаті якого термін погашення продовжується. Зараз ніхто з українських олігархів не може знайти такі доходи, щоб закрити всі кредити. Реструктуризація чисто технічна процедура. Я так розумію, що нові власники не зацікавлені в реструктуризації, тому зараз вона зірвана, а в майбутньому на майно, яке є в заставі, накладуть арешт", – вважає Охріменко.

Водночас фінансовий аналітик Борис Кушнірук вважає, що старі власники свідомо не пішли на реструктуризацію. "У мене не було сумнівів, що колишні власники не реструктуризують кредитний портфель. Традиція нічого не віддавати складається вже два десятиліття", – вважає аналітик.

Кушнірук впевнений, що відкриття кримінальних проваджень – це спроба натиснути на колишніх власників і змусити їх виконати взяті на себе зобов'язання. Водночас експерт вважає, що довести зв'язок між "поганими" кредитами і колишніми власниками буде складно.

"Кримінальні справи – інструмент тиску на колишніх власників. Це спроба змусити їх виконати зобов'язання, які вони на себе брали за кредитами, які вони взяли на себе зобов'язання реструктуризувати. Як це буде, сказати складно. Одна справа, що Нацбанк розуміє, що відбувається з кредитами, які формально ніяк не пов'язані з колишніми власниками, а насправді є зв'язок. Але, з іншого боку, аудитор це може не побачити. За документами ці структури можуть бути ніяк не пов'язаними з колишніми власниками", – вважає фінансовий аналітик.

Нагадаємо, як заявили вже давно в Мінфіні, ПриватБанк після стабілізації продадуть. Однак, на думку експерта РПР Марії Репко, в найближчі три роки зробити це буде практично неможливо – привабливим активом ПриватБанк назвати не можна.

За словами фінансового аналітика Віталія Шапрана, продати банк колишньому власнику Ігорю Коломойському навіть через три роки буде дуже складно, оскільки банк був визнаний неплатоспроможним, а щоб купити його після докапіталізації державою, бізнесменові доведеться отримати спеціальний дозвіл від Нацбанку. З огляду на відкриті прокуратурою кримінальні провадження це може стати серйозною проблемою.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти