Внутрішня міграція: куди їдуть українці в пошуках кращого життя

1 березня 2018, 07:52

Олександра Романюк Олександра Романюк

Жити в Києві, як виявилося, вже хочуть не всі

У минулому році майже мільйон українців змінив місце проживання в пошуках заробітку і кращих умов життя. Скільки з них перебралися в інші країни і скільки осіб приїхали в Україну з-за кордону, Укрстат ще не порахував. Але, за статистикою минулих років, зовнішня, міждержавна міграція становить всього близько 5% від загальної міграції. Решта 95% – це люди, які "мігрують" в межах України, перебираючись в іншу область чи інший населений пункт в межах своєї ж галузі.

Реклама

Варто відзначити, що дані Укрстату базуються на інформації органів реєстрації, тому в них потрапляють тільки ті, хто змінив прописку (місце реєстрації). Якщо ж людина відправилася в інший регіон на тимчасові заробітки або живе в іншому регіоні на знімній квартирі, такі випадки в статистиці не відображаються. Але саме тому можна стверджувати, що в статистику Укрстату потрапляють лише ті, хто переїхав не тимчасово, а на довгий час, підтвердивши свої наміри реєстрацією на новому місці проживання.

Кількість мігрантів залежить від... органу реєстрації?

Міграційні показники України багато років поспіль були приблизно рівні. Наприклад, в 2013 році місце проживання поміняли 621 тис. українців (з них всього 22 тис. виїхали за кордон, а приїхали в Україну 54 тис.). У 2014 році 520 тис. осіб виписалися зі старого місця проживання і 542 тис. прописалися за новою адресою. У 2015-му ці цифри становили 519 і 533 тис. осіб. А ось 2016 рік був нетиповим: кількість міграцій скоротилася відразу вдвічі: 246 тис. виписалися і 257 тис. прописалися на новому місці. У 2017-му люди знову стали частіше міняти місце проживання: 430 тис. виписалися і 443 тис. прописалися. Але все одно міграційна активність українців ще залишається нижче рівня 2013-2015 років.

Ніяких особливих причин, які "прив'язали" українців до насиджених місць, в 2016 році не було. На думку експертів, показники знизилися, найімовірніше, через те, що в цей період змінювався реєструючий орган.

"Дані за 2016 рік справді суттєво відрізняються від даних за попередні роки. Швидше за все, це пов'язано з тим, що з 4 квітня 2016 року функцію реєстрації місця проживання, яку раніше виконували підрозділи міграційної служби, передали виконавчим органам територіальних громад. І виникли проблеми з налагодженням процесу передачі даних Держстату від органів місцевого самоврядування", – вважає Олександра Слободян, аналітик Центру "CEDOS", який займається вивченням в тому числі питань міграції в Україні.

Експерт також стверджує, що дійсний розмір міграції набагато більший, ніж за даними Укрстату.

"Дані Укрстату – це кількість фактів реєстрації місця проживання та кількість фактів зняття з реєстрації. Вони, швидше за все, недооцінюють міграційний рух всередині країни і не точно відображають територіальний розподіл міграцій. Тому що значна частина населення – за різними оцінками від 15 до 30% в обласних центрах – не реєструє фактичне місце проживання через низку обмежень, пов'язаних з необхідності підтверджувати право власності на житло. Наприклад, договором оренди або присутністю власника житла в час реєстрації", – говорить Олександра Слободян.

Які регіони найпопулярніші і чому

Реклама

За даними Укрстату, в 2017 році найбільше людей поміняли місце проживання на Харківську та Київську області (по 55 тис. осіб), а також на Дніпропетровщину (+51 тис.). У Києві за минулий рік прописалися 36 тис. нових жителів.

Однак відтік людей з Харківської області – 43 тис. осіб – виявився не набагато менше "припливу". Це найбільший показник серед всіх областей. Тому в результаті міграції населення Харківщини виросло всього на 3,8 тис. осіб.

А ось з Дніпропетровської та Київської областей поїхало вдвічі менше людей, ніж приїхали: 27 і 24 тис. відповідно. Так що ці ж області показали найбільший приріст кількості зареєстрованих жителів. В результаті населення Київської області за минулий рік збільшилося на 30 тис. осіб, а Дніпропетровської – на 24 тисячі.

Експерти називають різні причини популярності саме цих областей. Одні пов'язують це з тим, що традиційно, багато років поспіль, українці тяжіють до великих міст, в той час як села і невеликі містечка порожніють. Столиці популярних областей – Київ, Дніпро і Харків – дійсно найбільші в Україні.

Інші звертають увагу на те, що в Дніпропетровській і Харківській областях середні зарплати вищі, ніж в інших. Не кажучи вже про Київ. Однак це виявляється вірно лише частково. У Києві, звичайно, середня зарплата набагато вища, ніж в інших регіонах. У грудні 2017-го вона становила понад 14 тис. грн (нараховані суми, без вирахування податків), тоді як середня по Україні – 8777 грн. На Київщині середня зарплата була всього трохи нижче середньої – 8719 грн. У той же час Дніпропетровщина за рівнем зарплат перебувала тільки на 7-му місці (8247 грн). А Харківщина – взагалі у другому десятку (7447 грн).

Реклама

За даними аналітичного центру "CEDOS", Дніпропетровськ і Харків – найбільші після Києва центри студентської міграції, що пов'язано з великою кількістю великих вузів в цих містах. Популярні також у студентів Одеса і Львів, які, до речі, і за даними Укрстату, знаходяться в п'ятірці регіонів з найбільшим приростом населення.

Крім того, приріст населення в Дніпропетровській і Харківській області експерти пояснюють ще й сусідством з Донецькою та Луганською, де проходить АТО. Більшість вимушених переселенців вибирають в якості тимчасового місця проживання найближчі до будинку області, тобто Дніпропетровську і Харківську.

"З урахуванням того, що найбільший приріст в абсолютних цифрах (за винятком Київської області) – у Харківській і Дніпропетровській, а найбільше скорочення – в Донецькій і Луганській, думаю, це пов'язано з рухом внутрішньо переміщених осіб. А точніше – з їх перереєстрацією через посилення контролю за виплатами. Але це тільки версія. Щоб перевірити її, потрібно порівняти дані Укрстату з даними обліку переселенців по регіонах.

Крім того, можуть позначитися і якісь зміни в механізмі реєстрації. Наприклад, в Дніпрі зараз найбільш успішно, за кількісним показником, впроваджується реєстрація місця проживання через систему iGov, якою скористалися вже більше 4000 осіб. Спрощення реєстрації також могло вплинути на статистику в бік збільшення", – розповів нам менеджер з комунікацій ГО "Європа без бар'єрів" Павло Кравчук.

Київ втрачає популярність

Цікаво, що з Києва в минулому році виїхало навіть більше людей, ніж з Донецької області – 32 тис. осіб. А кількість людей, які приїжджають в столицю жити, зменшилася, в порівнянні з минулими роками. Так, в 2014 населення Києва збільшилося за рахунок мігрантів на 14,4 тис. осіб, в 2015-му – на 13,5 тис., в 2016-му – на 13,3 тис. А ось у 2017 році приріст населення за рахунок мігрантів склав всього 4,2 тис. осіб.

Експерти вважають, що популярність Київської області та зменшення припливу населення в сам Київ – пов'язані між собою фактори. Життя в столиці, і в першу чергу житло, занадто дорогі для багатьох. У той же час в передмістях Києва останнім часом з'явилося багато нового, сучасного житла, причому набагато більш доступного за ціною. Тому тепер швидше зростає чисельність населення області, а не Києва. А на роботу мешканці Київщини традиційно їздять до столиці.

Найбільший відтік людей в 2017-му, як і в попередні роки, спостерігався з областей, на території яких проходять військові дії. З Донецької області виїхали 31 тис. осіб, з Луганської – майже 22 тис. Хоча були й такі, хто приїжджав (або повертався). Так, в Донецьк в минулому році приїхали жити 7,8 тис. осіб, в Луганську – 2,7 тис. І все одно загальна чисельність населення цих областей за 2017 рік серйозно зменшилася: на 24 тис. – Донецької та на 19 тис. Луганської.

Реклама

Також більше їдуть, ніж приїжджають, люди з Вінницької області, де населення за рік скоротилося на 4,6 тис. осіб, і із Запорізької (-2,7 тис.).

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" поспілкувався з соціологом Іриною Курило, яка розповіла про головні демографічні проблеми України.

А ще раніше соціолог Людмила Слюсар розповіла нам, як українці одружуються, як часто і з якої причини розлучаються.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти