Зовнішній борг України доріс до 110% ВВП

22 червня 2015, 14:09

Розмір зобов'язань збільшився через девальвацію

Валовий зовнішній борг України на 1 квітня 2015-го становив $125,97 млрд, що на 0,3% або $0,34 млрд менше, ніж на початок року, проте через девальвацію гривні і спаду економіки по відношенню до валового внутрішнього продукту (ВВП ) зовнішній борг сильно виріс. Про це свідчать дані НБУ.

Реклама

Так, щодо ВВП обсяг боргу зріс за квартал з 95,1% до 110,5% від ВВП.

За даними НБУ, фінансовий і корпоративний сектори економіки в січні-березні цього року скоротили обсяги зобов'язань перед нерезидентами на $5,7 млрд, однак борг державного сектора виріс на $5,4 млрд, переважно в результаті залучення кредиту від Міжнародного валютного фонду ($4,9 млрд). Крім того зобов'язання по депозитах центрального банку завдяки операції СВОП з Народним банком Китаю виросли на $1,6 млрд.

В результаті зовнішні зобов'язання секторів загальнодержавного управління і центрального банку (ЦБ) зросли до $40,4 млрд, або з 26,4% ВВП до 35,5% ВВП.

Зовнішній борг банківського сектора України скоротився на $1,6 млрд і склав $17,1 млрд, або 15% ВВП. Зокрема, довгострокові зобов'язання зменшилися на $1,4 млрд, з них: на $1,0 млрд – за депозитами та залишками на рахунках нерезидентів (за рахунок міжбанківських операцій – на $1,3 млрд); на $0,4 млрд – за кредитами та облігаціями.

Реклама

Зовнішній борг інших секторів економіки скоротився на $4,4 млрд – до $58,8 млрд, або 51,6% ВВП. Заборгованість скоротилася по всіх інструментах, у тому числі на $1,6 млрд – за довгостроковими кредитами та облігаціями; $0,2 млрд – за короткостроковими кредитами; $2,7 млрд – за торговими кредитами. Одночасно прострочена заборгованість за довгостроковими кредитами та облігаціями зросла на $0,9 млрд, наголошується в статистиці НБУ.

Основною валютою зовнішніх запозичень України станом на 1 квітня 2015-го залишався долар США – 75,3%. Питома вага зобов'язань у СПЗ перед МВФ зросла з 6,0% на початок року до 9,4%, а частка зовнішньої заборгованості в гривнях залишилася незначною – 2,6% від валового обсягу боргу. Зобов'язання в російських рублях склали 1,6% валових зовнішніх зобов'язань українських резидентів.

Обсяг короткострокового зовнішнього боргу за залишковим терміном погашення з початку року зменшився на $0,8 млрд і станом на 1 квітня 2015-го склав $55,5 млрд: скоротилися обсяги майбутніх виплат по всіх секторах, крім ЦБ через операцію СВОП.

В тренді
У яких банках дорожче здати долар: курс валют в ПриватБанку, Monobank та інших
Фото: PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP via Getty Images

Обсяги виплат сектору загальнодержавного управління, які повинні бути здійснені протягом наступних 12 місяців, становлять $6,6 млрд і скоротилися за квартал на $1,3 млрд. Основна частка зобов'язань – $5,4 млрд – виплати за борговими цінними паперами, з них $3,0 млрд – заборгованість перед Російською Федерацією, вказує НБУ.

За його даними, зобов'язання реального сектора (разом з кредитами прямого інвестора), які повинні бути погашені протягом наступних 12 місяців, становлять $36,9 млрд і скоротилися на $0,7 млрд. Основним фактором стало скорочення кредиторської заборгованості підприємств за зовнішньоекономічними контрактами на $1,8 млрд. Однак зросли обсяги майбутніх виплат за довгостроковими кредитами на $0,9 млрд за рахунок зростання простроченої заборгованості.

Реклама

Обсяги виплат банківського сектора в найближчі 12 місяців станом на 1 квітня 2015-го становлять $10 млрд, що менше показника на початок року всього на $0,2 млрд: зменшення обсягів виплат по валюті і депозитах (на $0,76 млрд) компенсувалося зростанням майбутніх виплат за облігаціями (на $0,65 млрд), вказує Нацбанк.

Нагадаємо, Мінфін направив приватним кредиторам, з якими ведуться переговори про реструктуризацію частини держборгу, оновлену пропозицію, яка передбачає зменшення основної суми боргу, але передбачає відновлення вартості бондів, якщо економічна ситуація в Україні буде поліпшуватися швидше прогнозів.

Україна почала переговори з реструктуризації 13 березня – відразу після схвалення програми кредитування економіки країни на $17,5 млрд з боку МВФ. В рамках переговорів українська сторона розраховує за рахунок продовження термінів сплати, а також часткового списання купона і номіналу боргу, в 2015 році заощадити на виплатах за борговими цінними паперами до $5,2 млрд, а в найближчі 4 роки – до $15,3 млрд.

За словами голови Мінфіну Наталії Яресько раніше міжнародні кредитори запропонували Україні використовувати $8 млрд із золотовалютних резервів НБУ на погашення боргів. У свою чергу, Мінфін направив кредиторам нову пропозицію і попередив: якщо уловия не будуть прийняті, уряд скористається правом накладення мораторію на виплати по частини боргів.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти