Чи включають в Україні "друкарський верстат", і що точно має дорожчати – інтерв'ю із заступником глави НБУ

25 січня 2018, 07:50

Олександра Романюк Олександра Романюк

За словами Дмитра Сологуба, ціни на деякі продукти в цьому році можуть навіть знизитися

Наскільки подорожчають продукти в 2018 році, чи будуть зростати ціни на сигарети і бензин? Сайт "Сегодня" з'ясовує відповіді на ці та інші питання в продовженні бесіди з заступником голови Національного банку України Дмитром Сологубом, який відповідає за монетарну політику, фінансову стабільність і економічний аналіз.

Реклама

Читайте на сайті "Сегодня" першу частину інтерв'ю із заступником глави НБУ: "Чому зростає інфляція і як Нацбанк регулює ціни".

- Як часто доводилося в минулому році "включати друкарський верстат"? Чи вплинула грошова емісія на рівень інфляції?

- Це поширена думка. Воно залишилося ще з тих часів, коли НБУ задовольняв таким чином потреби бюджету в фінансуванні. Але у нас в країні більше немає фіскального домінування, тобто бюджетного тиску на грошово-кредитну політику, тому потреба в емісії визначається тільки тим, скільки грошей необхідно в економіці. Якщо у нас економіка зростає, якщо проводиться більше товарів і послуг, потрібно і більше грошей. За минулий рік насправді основний показник так званої емісії – грошова база, тобто, готівку плюс кореспондентські рахунки банків, зросла тільки на 4,6%.

Політика НБУ досить прозора в цьому питанні. Ми не друкуємо гроші для уряду, для підтримки пріоритетних галузей і т.д. Завдання Національного банку – зберігати в країні цінову, макроекономічну і фінансову стабільність, і він працює в рамках цих повноважень.

Реклама

- Давайте повернемося до регулювання інфляції. Ви сказали, що ефект від "механізму монетарної трансмісії", який здатний стримати зростання цін хоча б в одній групі товарів з чотирьох, проявляється через 9 місяців і більше. Які кроки робив Нацбанк, щоб в 2018 році інфляція не вийшла за межі прогнозних значень?

- Ну, якщо про це говорити, я б запропонував знову зробити екскурс в минулий рік. Що ми бачили протягом року? У другому і третьому кварталі минулого року ціни на сирі продукти харчування росли стрімко, відбувався інфляційний шок. Восени ця тенденція поступово сповільнилася. Але зате товари другої групи, компоненти базової інфляції, як раз прискорили своє зростання. На кінець року базова інфляція склала 9,5%. Ось тому Нацбанк прийняв рішення підвищити процентну ставку в жовтні і в грудні 2017 року.

Нас не раз звинувачували в тому, що ми зреагували на інфляційний шок занадто пізно. Але навесні і влітку ми розглядали цей шок як тимчасовий. А на початку осені побачили перші сигнали того, що він переходить вже в більш-менш постійний шок, що підтвердив зростання базової інфляції ... До того ж прозвучали заяви про подальше підвищення соціальних стандартів. І НБУ змушений був реагувати підвищенням ставки. Ці заходи повинні принести результати вже в цьому році.

Повертаючись до тези про те, що всі процеси в економіці взаємопов'язані, хочу нагадати, що підвищення ставки, підвищення ціни грошей негативно впливає на темпи економічного зростання (кредити стають більш дорогими). І це теж одна з причин, чому в минулому році монетарна політика НБУ не була надто жорсткою. Ми орієнтувалися на ситуацію в країні, в якій економіка поступово виходить з кризи.

- І яким повинен бути ефект від такої політики? Ваш прогноз щодо інфляції?

Реклама

- За продуктами харчування, напевно, зараз ще складно робити 100%-ий прогноз. Але наші колеги з МінАПК кажуть, що нинішня погода для озимих – це непогано.

Звичайно, озимі – це тільки частина майбутнього врожаю. Але і в цілому по продуктам харчування ми очікуємо в цьому році невелике зростання цін, набагато нижче, ніж торішній. На світових ринках зростання цін теж поступово заспокоюється – скажімо, на ту ж яловичину, на молочну продукцію.

Можна говорити навіть про те, що завдяки базі порівняння в цьому році деякі ціни навіть знизяться. Але в цілому все-таки буде зростання, хоча і дуже незначний. У нас прогноз ще остаточно не затверджений, але поки ми говоримо десь про 5% зростання цін на продукти харчування.

- У порівнянні з минулим роком, коли сирі продовольчі товари подорожчали на 24%, це хороша новина. А що буде з цінами на товари інших груп? Наприклад, акцизи на сигарети знову підвищили...

В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники

- Тютюнові вироби в минулому році виявилися на другому місці по "вкладу" в інфляцію. На це були дві причини. Перша – це підвищення акцизів. Друга – зміна умов дистрибуції. Цей ринок був монополізований, а потім монополія була зруйнована, і за словами учасників ринку, це вплинуло на всю систему дистрибуції. Але в другому півріччі цей ефект став вже менш помітним.

Реклама

Ситуація з тютюновими виробами – це ще один приклад того, що, якщо десь додасться, в іншому обов'язково убуде. Підвищення акцизів – це міра по наповненню бюджету. До того ж уряд ставить завдання привести українські акцизи до рівня європейських. І плюс, це боротьба за здоров'я нації. Але такі заходи висвітлюються в зростанні цін. А у нас частка тютюнових виробів – це 3% у споживчому кошику. Тому значна зміна цін на цю групу товарів позначається на загальному рівні інфляції.

pavl2458

Фото: Д. Павлов/"Сегодня"

У 2018 році тютюнові вироби також будуть дорожчати. Вони входять в групу адміністративних товарів, тому що акцизи підвищуються централізовано. За нашими розрахунками, надбавка в ціні складе 18%. А до загального рівня інфляції це може додати 0,7 процентних пунктів.

З приводу інших компонентів групи адміністративних товарів, зокрема тарифів. Останні сигнали говорять про те, що ціни на газ і теплову енергію в цьому році все-таки будуть підвищені. Ми це прогнозуємо, оскільки така умова програми МВФ. Поки ми очікуємо, що вони підвищаться на стільки, на скільки їх повинні були підняти в минулому році, але не підняли. Йшлося про 15-20%. Хоча цифра може і змінитися.

Що стосується базової інфляції, то основним її компонентом, основним драйвером зростання в цьому році буде фіскальна політика. Подальше підвищення соціальних стандартів і зарплат.

- Що буде з цінами на бензин?

- Зростання цін на бензин теж продовжиться. У минулому році паливо дорожчало особливо активно в другій половині року. Це було пов'язано і з підвищенням світових цін, і з тим, що у нас в вартість пального відразу закладається курс долара.

Причому, що цікаво, мої колеги, які робили аналіз по паливу, звернули увагу, що, коли зростає світова ціна на нафту або долар до гривні, це практично моментально відбивається на внутрішніх цінах на бензин. Плюс ринок палива тісно пов'язаний з іншими ринками. В першу чергу з тими, де є транспортна складова. Що відбивається на цінах і на інші товари.

Ми запитували учасників ринку: чому ж ціни не знижуються після того, як світова ціна падає, або коли гривня зміцнюється? Цю асиметрію ніхто толком так і не зміг нам пояснити. І це вже, я думаю, питання антимонопольного законодавства.

Взагалі, питаннями інфляції повинен займатися не тільки Нацбанк. Уряд, профільні міністерства, Антимонопольний комітет та інші органи влади також повинні прораховувати на перспективу, як їх дії відіб'ються на базових показниках економіки. Одним з важливих чинників успішності чи неуспішності інфляційного таргетування є структурна економічна політика...

У найближчі дні читайте на сайті "Сегодня" закінчення інтерв'ю із заступником глави НБУ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти