"У кожного є можливість оскаржити відмову в нарахуванні субсидії": інтерв'ю з Віталієм Музиченком

21 серпня 2018, 07:50

Олександра Романюк Олександра Романюк

Голова Директорату сім'ї та соціальної підтримки населення розповів про нові підходи в призначенні субсидій і спростував чутки

З наближенням осені питання, пов'язані з субсидіями, стали лунати частіше. Тим більше, що з травня 2018 року нарахування субсидій стало відбуватися за новими правилами. Ми попросили відповісти на найчастіші питання генерального директора Директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики Віталія Музиченка.

Реклама

- Чи можна сказати, що після деякого періоду лібералізації ми сьогодні повернулися до колишніх, суворіших правил надання цієї допомоги від держави?

- Правила нарахування субсидій змінюються. У 2015-2016 роках, коли реальні доходи людей зменшувалися, а тарифи зростали, програма надання житлових субсидій була змінена таким чином, щоб максимально охопити населення державною підтримкою. Коли ми проаналізували за результатами минулого опалювального сезону контингент отримувачів субсидій та їх умови, ми побачили підстави для перегляду правил. Тарифи вже два роки не підвищуються, а доходи населення – пенсії, мінімальна і середня зарплати – зростають. В таких умовах, звісно, виникла необхідність підвищувати ефективність програми і робити її адреснішою.

- У людей виникає багато запитань щодо обмеження суми покупок в 50 тисяч гривень. Яким чином передбачається відстежувати, чи перевищує покупка 50 тисяч?

- На сьогодні всі покупки на суму вище 50 тисяч гривень повинні відбуватися через банківську систему.

Реклама

- Тобто, враховуватимуться тільки ті покупки, які проходять через банк?

- Людина повинна задекларувати такі покупки. А якщо вона цього не зробила, ми отримаємо цю інформацію через банківську систему в порядку обміну. І тоді вирішуватимемо питання про правомірність отримання субсидій такою людиною.

Заява та декларація не містять всієї інформації, необхідної для надання субсидій. Тому сьогодні частину інформації ми отримуємо від людини, а частину – від фіскальної служби, Пенсійного фонду, інших органів в порядку обміну.

- Говорилося про те, що до отримувачів субсидій приходитимуть інспектори і перевіряти, чи правдиву інформацію вказала людина. Така практика існує?

- Перевірки відбувалися і раніше, і не тільки з цього виду державної допомоги. І є чіткі критерії цих перевірок. Наприклад, коли субсидія призначається за рішенням комісії.

Реклама

Припустимо, родина зробила покупку на суму понад 50 тис. грн. Але ця покупка – єдине житло, куплене, до того ж, в кредит. В такому випадку теж може бути призначена субсидія – на комісії, в індивідуальному порядку. І в разі розгляду справи на комісії акт обстеження умов проживання в домогосподарстві – обов'язковий документ. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все до акту, і на підставі цього акту комісія вже приймає рішення – позитивне або негативне.

- Тобто, будь-якому претендентові на субсидію не варто боятися, що до нього прийде соціальний інспектор, переписуватиме техніку та інші цінні речі, наявні в будинку?

- Ну порахуйте: субсидію отримували близько 7 млн домогосподарств. Соціальних інспекторів у нас – близько 1300 осіб. Скільки часу їм знадобиться, щоб обійти всіх, хто отримує субсидію? Це просто нереально! Або нам треба соціальних інспекторів трохи більше, ніж поліції та армії разом узятих.

Соціальний інспектор працює за конкретним алгоритмом, з конкретним домогосподарством. Звісно, якщо виявиться, що людина задекларувала одні доходи, а за даними фіскальної служби або Пенсійного фонду буде інша інформація – це стане підставою для проведення перевірки цього конкретного домогосподарства. За результатами цієї перевірки визначатиметься розмір переплати, і ці кошти утримуватимуться до державного бюджету.

- А якщо людина купила пральну машинку або телевізор, або ці речі йому подарували діти? Багато хвилюються, що нові речі стануть підставою для відмови в субсидії.

Реклама

- Якщо вартість цих речей менше 50 тис. грн – немає приводу хвилюватися. Купівля побутової техніки не є підставою для перевірки або позбавлення субсидії. Не думаю, що сьогодні середньостатистичний одержувач субсидії купує собі пральну машину дорожче 50 тис. грн...

- Як, за новими правилами, вирішуються питання з призначенням субсидій для людей, які змінили місце проживання? Роз'їхалися або з'їхалися, купили нову квартиру більшої площі або, навпаки, меншої, щоб менше платити за комунальні послуги.

- Такі ситуації можуть стати підставою для розгляду на комісії. Купівля буває різною. Але в будь-якому випадку це покупка на суму більше 50 тис. Грн. Тому людина повинна зазначити факт такої покупки в декларації, і комісія прийматиме рішення про призначення житлової субсидії.

- А як вирішуються питання в разі, якщо людина живе не за місцем реєстрації? Наприклад, діти зареєстровані з батьками, але хочуть жити окремо і знімають квартиру.

- Згідно із законом, якщо людина живе не за місцем реєстрації, вона повинна зареєструвати місце перебування, і в таких ситуаціях питання про призначення субсидії вирішується автоматично. Але з урахуванням того, що ситуації бувають різні, є виняткові випадки, коли на підставі документального підтвердження проживання в іншому місці комісія може виключати окремих осіб зі складу домогосподарства. Тобто якщо діти зареєстровані разом з пенсіонерами, але працюють в іншому місті, знаходяться в тривалому відрядженні, проживають окремо – при наявності підтверджень такі особи можуть бути виключені зі складу домогосподарства.

В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники
В тренді
Купити полуницю авансом. Скільки коштує українська ягода з теплиці та з грядки?

- А якщо діти мають власне житло, але не хочуть виписуватися з неприватизованої батьківської квартири?

- Я можу ще зрозуміти, якщо він проживає не у власному житлі і не має права там зареєструватися. А якщо має власне житло, але просто не хоче там реєструватися, то скажу прямо: в такому випадку підстав для позитивного рішення у комісії буде мало. Такій людині доведеться вибирати: або нехай вона утримує своїх батьків і оплачує комунальні послуги, щоб потім отримати друге житло, або нехай реєструється за місцем проживання, як належить за законом.

pavl3680

- Часто обговорюють питання призначення субсидій розведеним родинам. У міністерстві колись говорили, що багато оформляють фіктивне розлучення, щоб отримати субсидію та інші преференції від держави. А якщо люди насправді розлучилися, але через невирішеність житлового питання зареєстровані, як і раніше, разом?

- Іноді плутають питання родини та домогосподарства. Якщо люди розведені, це вже не родина, це дві окремі фізичні особи. Але субсидія призначається не родині, а домогосподарству. Тобто за адресою, з урахуванням всіх зареєстрованих там осіб. Якщо розлучені люди зареєстровані за однією адресою, їх доходи враховуватимуться в сумі. Це одне домогосподарство, незалежно від того, живуть там чоловік і дружина або чужі люди, які просто зареєстровані за однією адресою.

- Як вирішується питання призначення субсидій переселенцям? Далеко не всі з них зараз мають своє житло. Часто вони живуть в орендних квартирах і не мають можливості зареєструватися за адресою проживання.

- Для тимчасово переміщених осіб договір найму квартири не передбачає необхідності реєструватися за цією адресою. Якщо у таких людей є договір оренди, оформлений відповідним чином, це є підставою для призначення субсидії за адресою проживання.

Крім того, з 1 травня такі громадяни можуть отримувати субсидію навіть без договору оренди житла, якщо довідка внутрішньо переміщеної особи видана на цю адресу.

- А як розраховуються доходи внутрішньо переміщених осіб? Сума, яку людина платить за оренду, враховується як дохід чи віднімається із загальної суми? Адже у багатьох таких людей немає можливості жити за місцем реєстрації, вони змушені платити за оренду.

- Нас не цікавить, на що людина витрачає свої кошти. Ми не аналізуємо витрати громадян. Ми підсумовуємо всі види доходів, ділимо на кількість місяців, за які враховуються ці доходи, і залежності від суми розраховуємо відсоток, який людина повинна платити за комунальні послуги від свого доходу. Це принцип розрахунку субсидій.

- Чи часто люди вважають відмову в нарахуванні субсидій неправильною і оскаржать її?

- Звісно, бувають такі випадки. Але ми не ведемо статистики незадоволених клієнтів. Відповідальність за цільове використання бюджетних коштів несуть органи, які призначають субсидії.

Але у кожної людини є можливість оскаржити рішення. У тому ж органі, який виніс рішення, у вищому (держадміністрації), у вищому органі влади (міністерстві) або в суді.

- За новими правилами субсидії призначаються двічі на рік. Чи є конкретні дати, в рамках яких людина може і повинна подавати заяву на перерахунок або призначення субсидії?

- Люди можуть звернутися за призначенням субсидій в будь-який час, коли вони вважатимуть це за необхідне. Стосовно продовження дії субсидій – для більшості домогосподарств це робиться автоматично. Якщо ж домогосподарство потрапляє до однієї з категорій, яким для продовження субсидій потрібно прийти до соціальної служби особисто – для нього також немає обмежень щодо термінів звернення. Людина може вирішити питання про субсидію в будь-який момент.

- Часто перелік категорій людей, які повинні переоформляти субсидії особисто, сприймається як список тих, кому субсидії не будуть призначені.

- Це не обов'язково так. Наприклад, внутрішньо переміщені особи. Орендарі. Просто це мобільніші категорії людей, і відомості про них повинні оновлюватися частіше. Або, наприклад, домогосподарства, де є зареєстровані особи, які не проживають за цією адресою. За умови документального підтвердження комісія приймає позитивне рішення. Тобто не можна сказати, що це перелік осіб, яким не буде призначена субсидія. Це перелік категорій, які потребують частого оновлення інформації або прийняття індивідуальних рішень.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що робити, якщо забирають субсидію.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти