Бюджет-2020 пройшов перше читання: що прийняла Рада

18 жовтня 2019, 15:20

Головний кошторис України ще перепишуть до другого читання

Верховна Рада сьогодні, 18 жовтня, прийняла в першому читанні проект держбюджету на 2020 рік. Так, український парламент 255 голосами підтримав у цілому постанову про бюджетні висновки (2000-П). Постанова набуває чинності з дня її прийняття. Бюджетні висновки Ради складаються з результатів обговорень проекту закону і з пропозицій щодо правок.

Реклама

Саме з урахуванням Бюджетних висновків проект закону про бюджет готується до другого читання. А вже у другому читанні (до 20 листопада) проводиться повторне голосування за проект закону в цілому. Третє читання, якщо таке знадобиться, має відбутися не пізніше 25 листопада. Крайній термін прийняття закону про бюджет України – 1 грудня. Графік розгляду проекту бюджету на 2020 рік враховує ці вимоги закону.

Документ представив заступник голови бюджетного комітету Олександр Трухін. За його словами, депутати внесли більше 200 тисячпропозицій до бюджету-2020 майже на 2 трлн гривень. Комітет розглянув всі правки, але більшість ідей виявилися нереалістичними. У підсумку парламенту рекомендували прийняти законопроект в першому читанні з урахуванням низки пропозицій щодо підвищення витрат на деякі державі програми, в т.ч. медичні і освітні. Також Рада порадила Кабміну до другого читання підвищити прожитковий мінімум, мінімальну заробітну плату, допомогу по народженню дитини, соціальні гарантії військовослужбовцям.

Крім проекту бюджету-2020 депутати схвалили законопроект № 2144 про внесення змін до Бюджетного кодексу. Без цього, на думку профільного комітету парламенту, в бюджеті не вийде правильно розподілити кошти.

Бюджет-2020: основні показники

Спочатку в проекті держбюджету на 2020 рік закладені доходи 1,08 трлн грн (+53,4 млрд грн в порівнянні з попереднім роком), витрати 1,17 трлн грн (+57,9 млрд грн), дефіцит держбюджету – 95,1 млрд грн (+5,1 млрд грн, але у відсотках це менше – 2,09% проти 2,28% рік тому). Зростання ВВП складе 3,3% (було 2,8%), інфляція – 6% (було 8,4%), курс долара – 28,2 грн (було 29,4 грн). Держборг повинен скоротитися з 62% до 54,1% ВВП. А мінзарплата – вирости на 550 грн, до 4723 грн.

Реклама

Як неодноразово анонсувала міністр фінансів Оксана Маркарова, а сьогодні підтвердили її заступник Юрій Джигирей і прем'єр-міністр Олексій Гончарук, проект бюджету серйозно зміниться до другого читання. Справа в тому, що нинішній варіант готував ще минулий склад Кабінету міністрів. Також в документі враховується вже застарілий макроекономічний прогноз. При підготовці кошторису до другого читання проблеми в розрахунках планують виправити.

"Загальний контекст такий: ми (уряд. – Ред.) почали працювати дуже недавно. Протягом перших двох тижнів ми повинні були внести проект бюджету відповідно до закону. Ми це зробили. Після цього комітет обробляв пропозиції, ми на цьому етапі втручатися не можемо. Зараз наші колеги завершують підготовку макропрогнозу на 2020 рік. Після того ми зрозуміємо, скільки у нас грошей. <...> Мета – до 2 листопада подати нормальний документ, який ми будемо обговорювати до другого читання <...> ми почули ваші пропозиції, все це буде враховано. Ми побачимо, скільки у нас грошей і разом подискутуємо, як їх краще витратити", – заявив у Верховній Раді прем'єр-міністр України Олексій Гончарук, звертаючись до народних депутатів.

/ Фото: Сьогодні

У первинному варіанті проекту також значно зменшена госпосмощь на оплату компослуг: з 56 млрд грн до 47,6 млрд грн. Як роз'яснила міністр соцполітики Юлія Соколовська, зниження пов'язане зі зростанням доходів населення і не викличе скорочення одержувачів виплат, просто самі субсидії стануть менше.

Визначено в бюджеті і пріоритети для сфери охорони здоров'я, на яку хочуть закласти 108 млрд грн. Кабмін планує зосередитися на розвитку екстреної медичної допомоги, створенні системи громадського здоров'я та далі працювати над гарантованим пакетом медпослуг. Крім того, 74,4 млрд гривень фінансування передбачено для Дорожнього фонду. При цьому, якщо буде збиратися більше акцизів, ця сума ще може зрости.

Реклама

Під час обговорення бюджету-2020 депутати Ради згадували, що в кошторисі недостатньо враховані інтереси аграріїв. Це питання також підніматиметься при підготовці документа до фінального розгляду.

До речі, бюджет на 2019 рік був прийнятий в першому читанні теж 18 жовтня.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" разом з експертами вже розбиралися, що не так в проекті нового держбюджету, і як можна виправити документ до другого читання:

Всі подробиці в спецтемі Бюджет-2020

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти