Валютні кредити: списання боргу в деталях

14 травня 2015, 08:16

Олександр Панченко Олександр Панченко

Банкам дозволили прощати половину недоплаченого. Експерти: головні кредитори меморандум не підписали

Українці, які взяли свого часу валютні кредити, тепер зможуть списати частину боргу – набув чинності закон про зміни до Податкового кодексу в частині кредитних зобов'язань. Нагадаємо: фізособам такі кредити не видають уже 6 років, з кризи 2008-2009 рр., Коли долар був по 8 грн, але іпотечні позики у валюті були взяті на 10-15 років, і зараз невиплачена сума в гривнях потроїлася.

Реклама

Зміни були потрібні, тому що в "доходи" позичальника раніше включалися сума списаної з нього пені та штрафів за прострочення виплати кредиту і сума прощеної йому кредитором основної заборгованості по валютному кредиту, не погашеному до 1 січня 2014-го.

Наприклад: банк погодився пробачити боржникові 100 тис. грн, при цьому останній повинен був сплатити в казну 22 тис. грн податку на нібито отриманий дохід. Очевидно, що за таких умов питання про реструктуризацію валютних кредитів не могло працювати в принципі. Одночасно 11 банків підписали меморандум з НБУ про те, що їх не будуть штрафувати за списання збитків від прощення частини валютних боргів. Але поки процес іде важко.

ЩО В МЕМОРАНДУМІ. Як повідомили нам у прес-службі НБУ, угода передбачає реструктуризацію та списання частини іпотечних кредитів у валюті, залишок по основній частині яких менше 2,5 млн грн (ціна 3-кімнатної квартири в Києві) за офіційним курсом гривні на 1 січня 2015 (15,76 грн/$, а не за нинішнім курсом). Для соцжитла (квартира до 60 кв. м, будинок до 120 кв. м) можуть пробачити до 50% невиплаченої суми, для квартир і будинків більшої площі – до 25%.

Переговори з банком ініціює позичальник при його бажанні. При відмові він може звернутися до комісії при Громадській раді (ОС) НБУ, хоча банки, навіть підписавши меморандум, юридично не зобов'язані йти назустріч позичальникові.

Реклама

Наприклад, людина взяла в січні 2008-го кредит на $50 тис. (тоді 400 тис. грн) для покупки 2-кімнатної квартири площею 60 кв. м (соцжитло) на 15 років під 12% річних (виплата щомісячно рівними частинами, переплата $58 тис.) і виплатила на 1 січня цього року $55 тис., а потім не змогла погашати. Після реструктуризації в гривню під ті ж 12% і списання половини боргу, що залишився, їй залишиться за 7 років виплатити ще 620 тис. грн (щомісяця 7,4 тис. грн). За курсом 8 грн/$ з оплатою в доларах було б 625 тис. (щомісячно 7,5 тис. грн), тобто реструктуризація позичальникові вигідніша.

В тренді
Більше не "Укрпошта": пенсії в Україні будуть доставляти по-новому

ДУМКИ. Глава НБУ Валерія Гонтарєва вважає меморандум компромісом, оскільки він не пов'язаний з курсом гривні (ОС пропонував нічого не списувати, а продовжувати платити кредити за курсом 8 грн/$), а передбачає списання частини боргу, що прийнятно в банківських питаннях.

У членів ОС розбіжності: так, Станіслав Аржевітін (від банкірів) підтримує умови меморандуму, а Олеся Сало (від позичальників) наполягає на виплатах по курсу на момент укладання договору: "По ньому ми вже розрахувалися з банком 2-3 рази".

До речі, самі банкіри, навіть підписавши меморандум, не квапляться списувати борги. "Після свят боржники стали звертатися частіше, але у нас проблемних кредитів у валюті всього 1,5% від загальної кількості (пару десятків тисяч на всю Україну), – розповів нам спікер найбільшого комбанку Олег Серга. – Ми чекаємо конкретних роз'яснень від НБУ і пропонуємо інші схеми: списання штрафів, пені, продовження терміну кредитування".

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко нагадав, що МВФ заборонив конвертувати валютні кредити за пільговим курсом, тому в підсумку НБУ та ОБ знайшли вихід у вигляді списання частини боргу: "Це прийнятно, але не вирішує проблему. Адже до меморандуму не приєдналися банки, де багато іпотечних кредитів". У цих банках поки не говорять, чи підпишуть вони меморандум, але в НБУ нас запевнили, що переговори з ними ведуться.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти