В Україну їде місія МВФ: чого хоче Фонд, коли можуть дати кредит і чи потрібна Києву допомогу

6 травня 2016, 08:00

Денис Беспалов Денис Беспалов

Фонд затягував з новим кредитом через політичну кризу, і новий транш може бути вже скоро, але Київ пора займати більш жорстку позицію в переговорах, вважають експерти

МВФ офіційно оголосив дату приїзду своєї місії в Україні. На думку експертів, цілком можливо, що за підсумками цього візиту Фонд прийме рішення про виділення Україні чергового траншу. Ці кошти, безумовно, потрібні країні, але критичної залежності в них вже немає, і Києву пора починати займати більш жорстку позицію в переговорах зі своїм головним кредитором, вважають економісти.

Реклама

Наступного тижня Україну відвідає місія Міжнародного валютного фонду. "Місія МВФ, яку очолює Рон ван Руден, буде працювати в Києві в період з 10 по 18 травня. Місія буде продовжувати на політичному рівні обговорення з українською владою в контексті другого перегляду програми, підтримуваної фінансуванням в рамках угоди EFF", – заявив постійний представник МВФ в Україні Жером Ваше.

Головне завдання місії – оцінити фіскальні і монетарні показники в контексті проведених Україною реформ, які підтримує МВФ.

Нагадаємо, МВФ схвалив програму кредитування економіки України з використанням механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF) загальним обсягом 17,5 млрд дол. Строком на 4 роки в березні 2015 року. Перший транш за новою програмою в обсязі 5 млрд дол. Україна отримала 13 березня, другий на 1,7 млрд дол. – 4 серпня 2015 року.

В даний час йде другий перегляд програми співпраці. Україна і МВФ обговорюють широкий спектр питань в рамках другого перегляду, який включає різні аспекти монетарної, банківської, антикорупційної політики, пенсійної реформи та приватизації. Результатом перегляду повинен стати схвалений меморандум між владою і Радою директорів МВФ.

Реклама

.jpeg_01.

Глава МВФ Крістін Лагард і президент України Петро Порошенко. Фото: uapress.info

Чого чекати Україні

Як відомо, третій і четвертий транші по 1,7 млрд доларів кожен мали надійти в Україну ще в кінці 2015 року, проте досі Фонд так і не виділив кошти.

На думку експертів, багато в чому це було пов'язано з політичною нестабільністю і урядовою кризою в країні.

Реклама

"МВФ хотів знати, з яким урядом в подальшому доведеться працювати, щоб отримати гарантії продовження виконання програми, під яку видається цей кредит. Чекали, коли вирішать з прем'єром, складом уряду, коли уряд якось артикулює свою позицію щодо співпраці з МВФ. Це відбулося і тепер співпраця повинна бути продовжено", – пояснює Сегодня.ua президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

І є висока ймовірність того, що до кінця другого кварталу Україна отримає черговий транш від МВФ, вважає економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. "В принципі до кінця другого кварталу це цілком можливо", – сказав він Сегодня.ua.

Перший віце-прем'єр, міністр економіки Степан Кубів очікує, що Міжнародний валютний фонд виділить третій транш кредитної програми до кінця кварталу – в травні або червні.

"Плануємо зробити все до кінця кварталу – так було б правильно сказати. Травень чи червень", – сказав він.

Разом з тим, як вважає Олександр Охріменко, сьогодні критичної потреби в грошах МВФ Україна не має. "МВФ розуміє, що якоїсь особливої необхідності в цьому кредиті не існує. Але МВФ не може офіційно кинути Україну, Україна не може офіційно кинути МВФ. З цієї причини потрібна видимість переговорів і видимість співпраці", – сказав він Сегодня.ua. При цьому експерт допускає, що Фонд в якості політичного жесту може виділити транш для уряду Гройсмана.

Реклама

Ярослав Жаліло, в свою чергу, зазначає, що гроші Фонду все ж потрібні Україні. "З одного боку, нам дійсно потрібні гроші, щоб нормально обслуговувати зовнішню заборгованість і при цьому не втрачати золотовалютні резерви. Це важливо, в тому числі для валютної стабільності. По-друге, продовження угоди є прямим сигналом для продовження кредитних угод і іншими інституційними кредиторами, в першу чергу, Світовим банком і ЄБРР. Крім того, є й інші донори і кредитори, котрі також дивляться на це", – пояснив він.

Чого хоче МВФ

В тренді
Apple розширить рекламний бізнес і потужно вдарить по доходах Facebook

Днями заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків заявив, що для отримання чергового траншу в розмірі 1,7 млрд дол. Фонд висунув Україні нові вимоги – до кінця травня Рада повинна прийняти 19 законів.

"Що стосується співпраці з МВФ – нам необхідно прийняти 19 законопроектів. Їх прийняття відкриває шлях для чергового траншу від Фонду в розмірі 1,7 мільярда доларів, а також додаткових гарантій уряду США на 1 мільярд доларів", – сказав він.

Як повідомлялося, в основному всі ці законопроекти стосуються і державних питань: (скасування заборони приватизації стратегічних держпідприємств (морпорти, агропромисловий комплекс, "Укрзалізниця"), незалежність держбанків, прозорість роботи митниці, приведення нашої держслужби до євростандартів), і життя громадян: передбачається створення відкритого ринку природного газу (щоб у споживача був вибір постачальника), реструктуризація іпотечних кредитів фізосіб у валюті, і поява інституту приватних виконавців судових рішень – поряд з державними виконавцями.

На думку експертів, багато в чому ці вимоги подібні до тих, які Фонд висував раніше. "Швидше за все, це існуючі вимоги. Їх можна порівняти з тим договором, який у нас був", – зазначає Олександр Жолудь.

У той же час Олександр Охріменко зазначає, що всі раніше висунуті вимоги Київ виконав, а заяву про 19 законах – це підготовка грунту до того, що МВФ може не надати новий транш. "Переговори можуть затягнутися, і це робиться, щоб як то зберегти обличчя. Треба придумати причину", – пояснив він.

Як відомо Україна вже виконала одну з ключових вимог МВФ – Кабінет міністрів з 1 травня встановив єдину граничну роздрібну ціну газу, піднявши її до ринкового рівня.

Тепер для побутових споживачів вона становить 6879 грн за 1 тис. куб. м, для виробників теплової енергії – 6,81 тис. грн за 1 тис. куб. м (з урахуванням тарифів на транспортування і ПДВ).

Чи потрібен Україні МВФ

На думку міністра фінансів України Олександра Данилюка, співпраця України з Фондом дуже важливо для країни.

"Ті, хто говорять, що Україна може прожити без МВФ, насправді мають на увазі, що Україна може прожити без реформ. Тобто без приватизації, без ринкових цін на ресурси, без реформування державних фінансів", – сказав міністр. За його словами, при відмові від реформ Україна вже через кілька місяців зіткнеться з новою кризою.

У той же час, потрібно розуміти і головні цілі фонду, зазначає Олександр Жолудь. "Їх цікавить, щоб були зроблені такі зміни, які зможуть в майбутньому допомогти виплатити борг. МВФ виступає за те, щоб була політика" жити за коштами "відповідно, щоб були гроші, в тому числі, на виплату боргу, який вони нам дають. для цього треба не допускати зайвих дефіцитів", – сказав він.

І в короткостроковій перспективі вимоги МВФ, якщо немає інших альтернатив, допомагають країнам стабілізувати макроекономічну ситуацію, додає Ярослав Жалило.

У Світовій практиці для короткострокового збалансування економіки МВФ був досить ефективний, але в довгостроковому горизонті його рекомендації складно визнати ефективними, оскільки рано, чи пізно вони заганяють країну в зациклену рецесію, виходити їх якої можна тільки використовуючи інший інструментарій. Ми повинні розуміти, що у нас критична ситуація в економіці була з зовнішніми боргами, і за підтримки МВФ був реструктуризований зовнішній борг, нам вдалося за останні 2 роки стабілізувати економіку. Але якщо ми хоті вийти на траєкторію зростання, підвищення конкурентоспроможності тощо. Тут не потрібно шукати рецептів у МВФ, у Фонду цих рецептів немає. У нього зовсім інша цільова функція", – пояснив економіст.

На думку Ярослава Жаліла, надалі спілкуватися з МВФ Україні потрібно, висуваючи свою обгрунтовану бачення, яким чином ми будемо розвиватися, дотримуючись того, чого хоче МВФ – платоспроможності, здорових держфінансів і здоровою валюти.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти