В Україні запрацює європейська модель енергетичного ринку

24 червня 2019 6:30

Сумнівів у тому, що енергетичній системі України вкрай необхідна модернізація, не виникало ні у кого

Реклама

До запуску енергетичного ринку готові. Через тиждень в Україні має запрацювати його європейська модель. Це ще один наш крок до Європи, цього разу – енергетичної. Впровадити реформу хотіли ще з початку двохтисячних. Останні, вкрай важливі рішення перед її повноцінним запуском, ухвалювали минулого тижня.

Ще за кілька місяців до запуску енергетичного ринку між його майбутніми учасниками тривали дискусії.

Чи буде готове програмне забезпечення, чи встигнуть створити підприємства, від яких буде залежати робота нової моделі, і скільки будуть коштувати кіловати. Однак сумнівів у тому, що енергетичній системі України вкрай необхідна модернізація, не виникало ні у кого.

"Та модель, яка є, вона фактично створює постійні перекоси, вона постійно стимулює, по-перше, до неефективного використання електроенергії, по-друге, до ручного регулювання", – говорить Борис Кушнірук, експерт з питань енергетики.

Змінити ручне регулювання тарифів на ринкову модель – коли ціна кіловат формує попит і пропозицію, вимагає Європа. Перші надії на своєчасний запуск нового енергоринку були від Укренерго.

Реклама

Від цього підприємства буде залежати чи не вся безпека енергосистеми ..

"Укренерго буде готове технічно виконувати всі функції, які на НЕК Укренерго", – заявив Андрій Немировський, заступник директора з розвитку ринку та IT НЕК Укренерго.

Невирішеним залишалося питання реорганізації держпідприємства "Енергоринок". Ця компанія скуповує всю електроенергію у генерацій, а потім за фіксованою ціною продає постачальникам. З першого липня вони мали б домовлятися з генераціями про ціну безпосередньо, зокрема і через електронну систему "Оператор ринку". Без нього нова модель працювати не може. Минулого тижня уряд призначив керівника "Оператора". А вже днями підприємство зареєстрували.
  

"Найголовніше в роботі між Укренерго та Оператором ринку є налагоджений обмін даними, за результатами торгів на ринку "на добу вперед" і внутрішньосуточного ринку, які мають лягти в основу розрахунків небалансів, які розраховуються НЕК Укренерго", – говорить Немировський.

Чи подорожчає електроенергія для населення в умовах нового ринку? Уряд обіцяв, що такого не станеться. Над механізмом стримування тарифів в Кабміні думали не один місяць. Минулого тижня ухвалили доленосне рішення. Спеціальні обов'язки поклали на державні компанії "Енергоатом" та "Укргідроенерго". Це є гарантією для населення – вартість кіловат залишиться незмінною, кажуть у профільному міністерстві.

"У нас ціна на електроенергію в 2,5 рази нижча, ніж в Росії і в 2,6 менша, ніж у Білорусі для населення. Три роки ми не міняли на це ціну і не змінюємо під час входу в ринок", – говорить Ігор Насалик, міністр енергетики та вугільної промисловості України.

Енергетична біржа, на якій державні підприємства продаватимуть кіловати, зокрема для потреб громадян, вже готова до роботи на новому ринку.

"Ми навчили вже понад 177 учасників. Ми оцінюємо зараз готовність 95-100%, тому так, я вважаю, що все відбудеться добре", – зазначив Олексій Дубовський, голова біржового комітету "Української енергетичної біржі".

Скуповувати у генерацій дешеву електроенергію для населення має держпідприємство "Гарантований покупець". Довго його не створювали навіть на папері. Але зараз уряд вже призначив керівника компанії. А кілька днів тому органзацію зареєстрували. Щоб в країні розвивалася відновлювальна енергетика, "Гарантований покупець" буде скуповувати кіловати і у зелених генерацій.

"Ми, як регулятор, в межах чинного законодавства, передбачили всі необхідні заходи, всі можливості для старту ринку електроенергії з 1 липня 2019 року", – говорить Оксана Кривенко, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.

Реклама

Наступним кроком, який має зробити Україна після запуску енергоринку з 1 липня, буде об'єднання вітчизняної енергетичної системи з європейською. Це посилить конкуренцію між постачальниками і сприятиме оновленню галузі.

Водночас, в Україні зростає кількість постачальників електроенергії. Тепер їх 490. Нацкомісія з питань регулювання енергетики своїм рішенням видала ліцензії новачкам. Конкуренція за споживачів зростає.

Раніше у парламенті обговорили запуск ринку електроенергії.

Також ми писали, що Європейська бізнес асоціація підтримує своєчасний запуск ринку електроенергії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти