В Україні сповільнилося зростання цін: що подорожчало

9 листопада 2017, 16:09

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

У Нацбанку відзвітували про поточну ситуацію з інфляцією

Показники споживчої інфляції в жовтні відповідають оновленими прогнозами Національного банку України (НБУ). Про це НБУ повідомив у наданому "Сегодня" коментарі.

Реклама

Так, споживча інфляція в жовтні очікувано сповільнилася з 16,4% у вересні до 14,6% в річному вимірі (тобто в порівнянні з жовтнем 2016 рік). У місячному вимірі індекс споживчих цін знизився з 2% у вересні до 1,2% в жовтні.

"Таке уповільнення зумовлене насамперед зниженням темпів зростання цін на сирі продовольчі товари, а також цін і тарифів, що регулюються адміністративно", – відзначили в НБУ.

Відзначається, що фактична інфляція виявилася близькою до прогнозу, опублікованого в "інфляційну звіті" регулятора за жовтень 2017 року.

Реклама

"Базова інфляція в жовтні склала 8,1% г/р (в місячному вимірі виросла на 1,2%). Зокрема, в результаті підвищення виробничих витрат і пожвавлення споживчого попиту залишалися високими темпи зростання вартості послуг, що входять в індекс базової інфляції. При цьому прискорилося зростання вартості послуг ресторанів і готелів, фінансових, страхових, медичних і туристичних послуг. Зате сповільнилося зростання вартості послуг середньої освіти, ремонту побутових приладів, оренди житла", – пояснили в Нацбанку.

У НБУ нагадали, що прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки. Зокрема високими темпами продовжили зростати ціни на м'ясні та молочні продукти, відображаючи вторинні ефекти від підвищення цін на відповідні сирі продукти.

"Також через ослаблення курсу гривні до іноземних валют в жовтні незначно збільшилися темпи зростання цін на ряд непродовольчих товарів, переважно імпортуються, в тому числі на автомобілі, лікарські засоби, меблі та обігрівачі", – відзначили в Нацбанку.

У той же час подорожчання одягу і взуття сповільнилося, завдяки більш повільного відображенню в цінах динаміки зміни валютного курсу – більшість продавців одягу і взуття здійснюють закупівлю товару за кілька місяців до початку сезону.

Високими темпами продовжили зростати ціни на м'ясні і молочні продукти

Нацбак також уточнює:

  • Зростання цін на сирі продовольчі товари в жовтні сповільнилося до 25,3% г/р.
Реклама

Так, ціни на овочі очікувано сповільнили зростання через розширення пропозиції пізнього врожаю, насамперед овочів борщового набору. Так само меншими темпами зростали ціни на фрукти, в основному завдяки розширенню пропозиції яблук. Крім того, очікувано сповільнилося зростання цін на цукор на тлі низьких світових цін і значного пропозиції на внутрішньому ринку. На додаток, падіння цін на гречку поглибилося. У той же час темпи зростання цін на молоко і м'ясо залишилися високими.

  • Зростання цін і тарифів, регульованих адміністративно, очікувано сповільнилося до 20,3% г/р.

Це сталося, завдяки сприятливій базі порівняння, оскільки в жовтні минулого року підвищилися тарифи на опалення і гаряче водопостачання. Сповільнилося також зростання цін на алкогольні напої, тютюнові вироби та транспортні послуги. У той же час тривало прискорення цін на хліб і на місцевий телефонний зв'язок через зростання їх собівартості.

  • Ціни на паливо, як і очікувалося, прискорили зростання до 16% г/р (виросли на 4,4% м/м). 

Зокрема, в жовтні тривало зростання ціни на бензин і дизельне паливо на тлі зростання цін на нафту і ослаблення гривні до євро (акцизи на паливо встановлено в євро).

Нагадаємо, раніше Національний банк України (НБУ) різко погіршив прогноз щодо інфляції. На думку аналітиків НБУ, зростання інфляції сприяло активне відновлення споживчого попиту, різке підвищення пенсійних виплат і мінімальної заробітної плати, а також акцизів на тютюнові вироби. У зв'язку з цим, інфляційні прогнози регулятора і були переглянуті.

У НБУ вважають, що зниження інфляції в 2018-2019 роках з поточного рівня буде обумовлено досить жорсткою монетарною політикою, ослабленням впливу різкого підвищення цін на продовольчі товари та помірної волатильністю обмінного курсу.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти