В Україні зростають ціни: що подорожчало і чого чекати

16 вересня 2017, 07:56

Сергій Гусєв

Нацбанк детально проаналізував інфляцію в країні

УсерпніДержстатУкраїнизафіксувавмісячнудефляцію,тобтоіндексспоживчихцінсклав99,9%вмісячномувимірі,аінфляція,відповідно,мінус0,1%.

Сталосяцеголовнимчиномчерез сезоннезниженняціннаовочі,атакожнаодягівзуття.

Урічномужвираженні(серпень-2017до серпня2016)споживчаінфляціясклала16,2%,азпочаткурокуцінизросливжена8,1%.ПрицьомуНацбанкпланував,щонакінецьрокуінфляціяскладе8%плюс-мінус2п.п.,тобто невийдездіапазону6-10
%.

Реклама

ПрицьомуфактичнаінфляціяврічномувиміріперевищилапрогнозНаціональногобанку.Причиноюстало,впершучергу,швидке зростанняціннапродуктихарчуваннязнесприятливихпогоднихумовнавесніцьогороку,значнихобсягівекспортум'ясноїтамолочноїпродукції.Такожнаперевищенняпрогнозу,за данимиНБУ,вплинуло зростаннязарплат.

Реклама

Базоваінфляція(тобтобезурахування сезоннихчинниківіадміністративнорегульованихцін)врічномувимірівсерпнінезначноперевищилапрогноз.Нацевплинулидві головніпричини:

  • підвищенняціннаокреміпродуктихарчуваннявнаслідокфакторівз бокупропозиції.Зокрема,найбільшийвнесокввідхиленнябазовоїінфляціївідпрогнозузумовиливисокітемпизростанняціннапродуктихарчуваннязвисоким ступенемобробки,перш за всем'ясніімолочні.
  • збільшеннявиробничихвитрат,втомучислінаоплатупраці.
Разомзтимпосиленнягривніповідношеннюдо долараіполіпшенняінфляційнихочікуваньвкраїніпом'якшилитискнабазовуінфляцію.Зокрема,темпаминижче,ніжпрогнозувалося,рослицінинатоваризі значноючасткоюімпорту(побутоватехніка,обладнаннядлявідтвореннятаобробкиінформації,побутовахіміяіт.д.).

Цінинасиріпродовольчітоварисповільнили зростання,хочатемпизалишилисявисокими(24,8%врічномувираженні).Уповільненнявідбулосязарахунокзниженнятемпівзростанняціннаовочі(до40,4%в порівнянні59,9%влипні)завдякипідвищеннюпропозиції.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

Однак уповільнення зростання цін на фрукти (до 23,1% в річному вираженні) виявилося більш помірним, ніж очікувалося. Це пов'язано з несприятливими погодними умовами як навесні цього року, так і в серпні. Крім того, на темпах зростання цін на сирі продукти позначилося подальше подорожчання м'яса та молока. Останнє пояснюється значними обсягами експорту, а також зниженням пропозиції цих товарів на тлі зменшення поголів'я. Також відновили зростання ціни на яйця через скасування окремими країнами обмежень на ввезення української продукції птахівництва.

Річнітемпизростанняцінітарифів,що регулюються адміністративно,залишилисямайженезмінними(27,8%врічномувираженні),тодіякочікувалосяїхнезначнеуповільнення.Перш за все,темпамивище,ніжочікувалися,продовжувализростати цінинатютюновівироби(41,6%),щопояснюєтьсяпроблемамиздистрибуцієювпопереднімісяці.

Крімтого,всерпніприскорилося зростанняціннахлібіпослугиавтомобільногопасажирськоготранспортувзв'язкузростомвитрат,втомучислінаоплатупраці.У тойжечассповільнилося зростаннятарифівнахолоднуводуіводовідведеннянатлісприятливоїбазипорівняння(вонибулиітаквисокими).

Цінинапаливоприскорилизростаннядо10,1%врічномувираженні,перш за всевнаслідокстрімкогоподорожчаннязрідженогогазувумовахйогодефіциту.У тойжечасвціломузбільшенняціннапаливобулонижче,ніжпрогнозувалося,оскількисвітовіцінинанафтувиявилисянижчеприпущенняпрогнозу.

Реклама

Вціломуж,аналізуючиінфляційніпроцесивсерпні,Нацбанкзробиввисновок,щопоточнадинамікасвідчитьпро подальше посиленняризиківбільшістотноговідхиленняінфляціївідцільовогодіапазону8%накінець2017 року.

Однакфундаментальнийінфляційнийтискбудезалишатисяпомірним,aзагальнаінфляціянаблизитьсяв другомукварталі2018рокудо7%плюс-мінус2п.п.

Відзначимо,щоурядщодорівняінфляціїв 2017 роцідавноналаштованийбільшпесимістично,ніжНацбанк-вКабмінікажутьпро11,2%докінця грудня.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти