В Україні є всі можливості, щоб зробити нафтогазову галузь успіхом для економіки – міжнародний експерт

31 січня 2019, 09:58

"Багато хто говорить, що нафтогазова галузь скоро помре. Але це не так, тому що нам всім потрібні вуглеводні"

Жан-Марк Дюма, директор міжнародної професійної організації Товариства інженерів-нафтовиків в Європі (Society of Petroleum Engineers, SPE) відвідав Україну. Експерт приїхав до Полтави, щоб взяти участь у Міжнародній конференції з інноваційних технологій в газовидобутку, організованій компанією ДТЕК Нафтогаз. Жан-Марк поділився своєю думкою про майбутнє світової енергетики, про український потенціал в сфері газовидобування та розповів про свої враження про Україну.

- Яке майбутнє чекає світову енергетичну галузь?

- Якщо подивитися прогноз по використанню енергоресурсів на наступні 25-30 років, ми побачимо, що частка вуглеводнів – газу і нафти – виросте. Багато хто говорить, що нафтогазова галузь скоро помре. Але це не так, тому що нам всім потрібні вуглеводні. Значні зміни в частці джерел енергії не відбудуться за один день. Потрібно 30, 40, 50 років, щоб змінити це. Зараз вуглеводні використовуються, щоб виробляти цемент, добрива, пластик. Потрібен доступне джерело енергії для опалення або охолодження будинків, паливо для автомобілів. На даний момент сонячна і вітряна енергетика не можуть замінити вуглеводні, і якщо подивитися на наступні 20 років, ми побачимо, що частка відновлюваної енергії практично не зміниться. Багато людей проти використання нафти і газу, багато – проти атомної енергії. Як тоді виробляти електрику? Газ і нафта важливі, і потрібно залучати молоді таланти в цю галузь.

- Що зараз відбувається на світовому ринку газу? Чи є в Європі попит на цей енергоресурс?

- Зараз на світовому ринку багато газу: США – найбільший постачальник, Росія – на другому місці, за нею – Австралія. Газ видобувається в багатьох країнах, і на цьому ринку важливо бути конкурентоспроможними. Але сьогодні газ – більш чисте, зелене джерело, ніж нафта. Тому це новий тренд. Багато інтегрованих компаній, як Total, роблять велику ставку на видобуток природного газу. Це дуже цікавий ресурс, і він потрібен нам у великій кількості. Західні країни не хочуть залежати від одного джерела енергоресурсів або однієї країни, ми хочемо диверсифікувати наші поставки.

Реклама

Жан-Марк Дюма – в центрі. Фото: ДТЭК

- Як ви оцінюєте український потенціал – чи зможе Україна збільшити видобуток газу?

- Я в Україні вже вдруге, минулого року я приїжджав на конференцію до Івано-Франківська. Я бачу, що тут є всі складові для збільшення видобутку. Це хороші технічні університети – Полтавський національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, "Харківський політехнічний інститут". Це сильні видобувні компанії. Це хороші інженери, грамотні фахівці. З огляду на весь той досвід, який ви накопичили за роки роботи, у вас є всі можливості, щоб зробити цю галузь успіхом для економіки. Ви робите те, що потрібно робити. Україна дуже приваблива. У вас є проекти, є бажання зробити свою країну незалежною. Ви прагнете до досконалості – а це якраз те, що потрібно, щоб зробити людей щасливими, а свою державу – безпечніше і багатшими.

- Ви бували в багатьох газодобувних компаніях по всьому світу. Як ви оцінюєте українські підприємства?

- Я інженер за професією. Половину своєї кар'єри я працював в сфері розвідки та видобутку вуглеводнів, половину – в сфері очищення та підготовки. Тому у мене є розуміння обох процесів. Вчора я відвідав виробничі об'єкти ДТЕК Нафтогаз – буровий майданчик, установку підготовки газу, познайомився з фахівцями. Мені дуже сподобалося те, що я побачив. Ці об'єкти нічим не відрізняються від американських чи європейських – вони нові, чисті, ефективні. Як інженер можу сказати, що компанія вибрала найкраще обладнання – німецьке, американське. Це дуже хороша інвестиція. Рівень стандартів безпеки, всієї організації виробництва відповідає міжнародному. Моє враження – це молода, проактивна і інноваційна компанія. Співробітники пишаються, що працюють тут. Звичайно, я побачив тільки невелику частину всього українського газовидобутку. Але те, що я побачив тут, – дуже позитивно.

В тренді
В Україні сім років не мінялася допомога у зв'язку з народженням дитини: скільки платять
Реклама

Фото: ДТЕК

Фото: ДТЕК

- Як залучити на український ринок міжнародних інвесторів і партнерів?

- Вам потрібно підвищувати рівень обізнаності про вашу країну в західному світі. Раніше Україна вважали "східним блоком", але ви пройшли через це і зараз демонструєте, що ви досить сильні. Але іноземні компанії не знають про ваші ресурси, ваш потенціал, рівень ваших підприємств. У вас хороша система освіти, наукове середовище, хороші університети, сильні інженери. Пишіть статті, приймайте участь в конференціях за кордоном – покажіть світу все ті навички, ресурси, таланти, які є у вас. Будьте послами своєї країни, своєї компанії і своєї галузі. Чим більше ви вкладете в це, тим більше ви отримаєте натомість. Тоді інвестори прийдуть.

- Які технології в нафтогазовій сфері стануть вирішальними найближчими роками?

- Я дуже вражений можливостями штучного інтелекту. І конференція, на яку я приїхав, теж присвячена цьому. Цифрові технології, машинне навчання, все завдяки новим програмам. За допомогою інформаційних технологій ви можете зробити все бізнес-процеси ефективнішими. Для нафтогазових компаній дуже важливо збирати великі масиви даних, аналізувати їх, будувати алгоритми – результати цього просто неймовірні.

- Як нафтогазові компанії можуть використовувати ресурс Товариства інженерів-нафтовиків?

- Мета SPE – збирати знання, ділитися ними і надавати рекомендації. Ми не фокусуємося на комерційних аспектах. Але ми повинні добре відчувати потреби нафтогазових компаній і надавати їм можливості, щоб обмінюватися досвідом: ми проводимо конференції, конгреси, воркшопи. Інша стратегічна мета SPE – це освіта протягом усього життя. Ми прагнемо підтримувати інженерів, допомагати їм під час всієї кар'єри – проводимо навчальні семінари, вебінари.

- Що вас особливо вразило в Україні?

- Мені подобається Україна. Спілкуватися з вами дуже легко. І я вважаю, що у нас багато спільного. Те, що я побачив в цій компанії, – це людський фактор, без якого зараз не обійтися. Можливо, колись в майбутньому нами керуватимуть машини. Але зараз нам потрібні хороші уми, лідери, які керуватимуть компаніями. Я дуже вражений залученістю до нафтогазової галузі всіх в цій країні – наукових та навчальних закладів, досвідчених і молодих професіоналів і навіть студентів. У вас попереду велике майбутнє!

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти