У США назріває економічна криза

7 червня 2016, 05:08

У країні почалися проблеми з продуктивністю праці

У п'ятницю, 3 червня, вийшла свіжа статистика по американському ринку праці. Майже всі показники виявилися гіршими за прогнози, а дані за попередні місяці були переглянуті в бік зниження.

Реклама

За інформацією міністерства праці, в травні 2016 року кількість робочих місць в економіці США збільшилася на 38 тис., тоді як аналітики чекали зростання на 160 тис. При цьому травневий результат виявився гіршим з вересня 2010 року. Настільки негативна статистика частково пояснюється страйком співробітників компанії Verizon, в якій брало участь 35 тис. осіб. Але навіть скоригований показник буде найслабкішим з кінця 2013 року. Варто також зазначити, що квітневі дані були переглянуті в бік зниження – з 160 тис. до 123 тис.

Важливо також те, що зростає кількість американців, які не можуть знайти роботу на повний робочий день (тиждень). У травні частково зайнятих було 6,4 млн осіб проти квітневих 6 млн. Середня тривалість робочого тижня в квітні – травні склала 34,4 години, тобто середній робочий день середнього американця триває менше 7 годин.

У той же час рівень безробіття знизилося в травні з 5 до 4,7% (мінімум з листопада 2007 року). Але це викликано статистичними причинами, а саме загальним скороченням чисельності робочої сили.

На тлі цих даних по ринку праці ключові фондові індекси США (Dow Jones, S&P 500 і NASDAQ) на відкритті торгів 3 червня впали в середньому на 0,5%.

США вже втратили статус самої конкурентоспроможної економіки світу

Реклама

Можливо, це тільки локальний травневий провал на ринку праці, який буде ліквідований в наступні місяці. Набагато неприємніше, що, за експертними оцінками, найближчим часом вперше за тридцять років в США може почати скорочуватися продуктивність праці.

Британська газета Financial Times з посиланням на дослідження, проведене аналітиками Conference Board, повідомляє, що падіння показника може скласти 0,2% за рік. У 2015 році було зафіксовано зростання на 0,3%.

"Уже в минулому році нам здавалося, що ми вступаємо в кризу продуктивності. Зараз стає зрозуміло, що ми мали рацію", – зазначив головний економіст Conference Board Барт ван Арк.

Для США це поганий сигнал. Країна і без того втратила статус самої конкурентоспроможної економіки світу. За підсумками травневого рейтингу, підготовленого швейцарським інститутом IMD, перше місце зайняв Гонконг, друге – Швейцарія, а США опустилися на третю сходинку. За підсумками цього року США навряд чи повернуть собі верхній рядок. Аналітики вважають, що темпи зростання американської економіки будуть не такими високими, як це передбачалося раніше.

Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) і міжнародне рейтингове агентство Fitch в кінці травня знизили свої прогнози до 1,8% (з 2 і 2,1% відповідно). Таким чином, якщо прогноз виявиться вірним, то вперше з 2011 року темпи зростання ВВП США складуть менше 2% (в 2012-2015 роках, за даними Світового банку, американська економіка росла на 2,2-2,4% в рік, в 2011-му зростання склало 1,6%). Прогноз темпів зростання на наступний рік також був знижений – до двох з невеликим відсотків.

Реклама

У першому кварталі цього року ВВП, згідно з другою оцінкою, виріс на 0,8% (перша оцінка дала 0,5%), що на одну десяту гірше очікувань аналітиків. Деякі експерти зазначають, що позитивна динаміка в першому кварталі пов'язана зі зміною методики розрахунків, спрямованої саме на поліпшення статистичних показників на початку року.

Факторами, що сповільнюють темпи зростання економіки США, є і згадане зниження продуктивності праці, і недостатньо швидке зростання приватних доходів і споживання. Крім того, Америку вниз тягнуть низькі ціни на нафту і газ, які змушують компанії енергетичного та промислового секторів скорочувати інвестиції і робочі місця.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти