У разі змін "зеленого" тарифу інвестори звернуться до міжнародного арбітражу

18 жовтня 2019, 19:27

У Європейсько-Українському енергетичному агентстві прокоментували ситуацію із зеленими тарифами

У разі прийняття законопроекту Андрія Геруса про внесення зміни до закону "Про ринок електричної енергії" (№2236-2), якою пропонуються ретроспективні зміни "зеленого" тарифу, інвестори будуть ініціювати провадження проти держави Україна в міжнародних арбітражних судах. Про це йдеться в заяві Європейсько-Українського енергетичного агентства (ЄУЕА).

Реклама

ЄУЕА в своїй заяві висловили стурбованість тим, що комітет ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив 16 жовтня проект закону під реєстраційним номером 2236-2, який вносить зміни до закону України "Про ринок електричної енергії", зокрема виключає об'єкти відновлюваної енергетики потужністю понад 150 МВт з механізму відшкодування вартості електричної енергії, відпущеної виробником електричної енергії під час виконання ним команди оператора системи передачі на зменшення навантаження, передбаченого статтями 44 і 68 закону "Про ринок електричної енергії".

"Якщо такі зміни затвердить Верховна Рада, це означатиме ретроспективну зміну гарантій "зеленого" тарифу, які чинні з 2009 року, а саме гарантій того, що вся електроенергія, вироблена виробниками електроенергії з альтернативних джерел енергії, буде придбана за "зеленим" тарифом. Такі зміни не тільки можуть призвести до інвестиційних арбитражів проти України, але, що важливіше, підірвуть довіру до української держави та державних гарантій. Після прийняття зазначених вище змін ніякі банки та фінансові установи в подальшому не кредитуватимуть для реалізації проектів відновлюваної енергетики та інших проектів енергетичного сектора, оскільки не матимуть впевненості в тому, що знову не введуть чергові ретроспективні зміни", - наголошується в заяві.

На думку ЄУЕА, запропонована правка носить дискримінаційний характер, порушує права міжнародних інвесторів, загрожує успішному завершенню проектів ВДЕ на етапі будівництва, порушує обіцянки Кабінету міністрів України не застосовувати ретроспективних змін до інвесторів.

"Це далеко не ті справедливі принципи, які повинна забезпечувати Україна згідно з Договором до Енергетичної хартії і численних укладених двосторонніх інвестиційних договорів", - наголошується в заяві.

Реклама

ЄУЕА закликало депутатів не підтримувати зазначений законопроект, обіцяючи продовжити інвестувати в енергосектор України, якщо законодавча база залишиться незмінною. В іншому випадку інвестори готові звертатися до міжнародного арбітражу для захисту своїх прав.

В тренді
В Україні сім років не мінялася допомога у зв'язку з народженням дитини: скільки платять

"Ми звертаємося до депутатів Верховної ради України з проханням врахувати вищенаведену інформацію під час голосування за проект Закону №2236-2. Ми просимо президента України і прем'єр-міністра України виконати обіцянки, дані спільноті інвесторів щодо стабільності інвестиційного клімату. Ми і далі інвестувати сотні мільйонів доларів в енергетичний сектор України, якщо законодавча база залишатиметься стабільною і не буде прийнято ніяких ретроспективних дій з боку Верховної ради або Кабінету міністрів України. У разі порушення наших прав ми залишаємо за собою право ініціювати провадження в міжнародних арбітражних судах проти держави Україна", – наголошується в заяві.

Нагадаємо, законодавством України гарантовано збереження "зелених тарифів" на незмінному рівні до 2030 року з метою стимулювання інвестицій у виробництво електроенергії з поновлюваних джерел.

Посол Норвегії в Україні Уле Хорпестад заявив, що для інвесторів стабільні умови для інвестицій – це фундаментальне питання, і вони негативно відреагують на ретроспективний перегляд зеленого тарифу.

Раніше законопроект №2236-2, підготовлений головою комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунального господарства Андрієм Герусом, розкритикували енергоексперти. Крім погіршення умов розвитку "зеленої" генерації в Україні, цей законопроект передбачає комерційний імпорт електроенергії з Білорусі за прямими контрактами. Як стверджує народний депутат Олексій Кучеренко, "Росія і Білорусь мають єдину енергетичну систему, яка керується Москвою".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти