У Раді схвалили важливу зміну в пенсійній реформі: як і коли зміниться життя українців

10 вересня 2017, 07:59

Олександр Литвин

У 2019 му запустять накопичувальний рівень пенсійної системи, а з 40 роками стажу можна буде виходити на заслужений відпочинок раніше

ПрофільнийкомітетРадисхваливпроектпенсійноїреформи,якийКабмінзареєструвавпідназвою"Провнесеннязміндо законодавчих актівз приводупідвищенняпенсій".Правда,всамомудокументімовайде нетількипро підвищеннявиплат,а йпро посилення умовдлявиходунапенсію.Однезключовихнововведень,якевнеслипарламентарії-вжечерезкількароківвУкраїніплануютьзапуститинакопичувальнийрівеньсистеми.Дляукраїнцівцеозначає,щоназаслуженому відпочинкуможнабудеотримативідразудвіпенсії.

Що змінили

Реклама

"КомітетВерховноїРадиУкраїниз питаньсоціальноїполітики,зайнятостітапенсійногозабезпеченнясхваливзаконопроект№6614пропенсійну реформудо другого читаннявпарламенті.Завідповіднерішенняпроголосувалип'ятьзсемичленівкомітету.В її структуру входятьпропозиціїуряду",-заявиливпрес-службіМіністерствасоціальноїполітики.

На своїй сторінці в соцмережі віце-прем'єр Павло Розенко уточнив: комітет крім пропозиції Кабміну схвалив правку, згідно з якою в 2019-му році повинна запрацювати накопичувальна пенсійна система. Тобто частина зарплати українців буде йти до Пенсійного фонду (ПФ) на виплату пенсій (солідарний рівень), а друга частина – на персональні рахунки (накопичувальний рівень). В результаті українці зможуть в майбутньому отримувати відразу дві пенсії з двох рівнів системи. Це нововведення не торкнеться пенсіонерів, але може значно збільшити майбутні пенсії ще працюючих українців.

Раніше 2019 го запустити накопичувальний рівень не вдасться. По-перше, для цього потрібно розробити ще цілий ряд законодавчих актів, а по-друге, все ще не ясно, куди будуть інвестувати накопичення. Думки про те, коли потрібно вводити накопичувальний рівень, в парламенті розійшлися. Так, 59 нардепів зареєстрували альтернативний документ, згідно з яким накопичувальний рівень має запрацювати вже в наступному році.

Якщо альтернативний законопроект приймуть, всіх українців у віці до 35 років зобов'яжуть збирати на пенсію. Ті, хто старше, зможуть брати участь в накопичувальному рівні за бажанням. Гроші будуть акумулювати в приватних пенсійних фондах. Кожен українець зможе вибрати фонд сам. "Застраховані особи для участі в накопичувальній системі пенсійного страхування, вибирають недержавні пенсійні фонди, в яких вони бажають формувати свої обов'язкові пенсійні накопичення. За бажанням особи, вона може в будь-який момент перейти до іншого недержавного пенсійного фонду", – йдеться в документі.

При цьому участь у солідарній системі ніхто не скасовує. Тобто зарплати 22% буде йти в солідарний рівень, і 2% – в приватний пенсійний фонд. Щороку сума, яку потрібно платити в приватний фонд, буде рости на один процентний пункт, поки не досягне 7% від зарплати
.

pavl4454_01

Фото: архів

Реклама

Міністрсоцполітикивпевнений,щопарламентаріїприймутьсамеурядовийпроектреформи,йогожсхвалилиназасіданніНацрадиреформпідкерівництвомпрезидента.Ізараз,відзначаєекспертвсферіпенсійногозабезпеченняТарасКозак,важливо,кудибудутьінвестуватинакопиченняукраїнців.Уприватніфонди,якпропонуютьвальтернативномузаконопроекті,вцінні папери,вбанкинаспеціальнірахункиіт.д.експертупевнений,щоукраїнцімаютьправосамівибирати,дезберігатигроші.

"На жаль,частиначиновниківне хоченадаватигромадянамправовибору,амріє "засунути" всі засобидо державногоНакопичувальногоФонду.Детіжчиновникизможутьдобрепокеруватигрошимамайбутніхпенсіонерів.Вінтересахсвоїхкишень.
Загалом,митількина початкубаталійнавколодизайнумайбутньоїпенсійноїсистеми",-зазначаєТарасКозак.

В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер

Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко також впевнена, що державний пенсійний фонд – не найкращий варіант. "Якщо другий рівень робити державним, як виписано в існуючому законодавстві, це не має ніякого сенсу. Не дарма МВФ категорично проти такого другого рівня. Якщо він державний, то всі проблеми солідарної системи перейдуть і на другий рівень. Держава та ж, якість управління те ж саме, гроші ті ж. Якщо вкладати гроші на депозити в державних банках або в державні цінні папери, як пропонують, ... це все може призвести до зростання внутрішнього державного боргу", – розповідає Лідія Ткаченко.

Що ще схвалив профільний комітет Ради

Майбутні пенсії виявляться як мінімум на 25% нижче. Змінюється формула розрахунку пенсії. Зараз кожен рік стажу "коштує" 1,35% від розрахункового доходу, а після реформи – буде коштувати 1%. Тобто коефіцієнт оцінки стажу скорочується на 25%, пропорційно скоротяться і пенсії. При цьому збільшуються і вимоги щодо стажу. Виросте норма стажу, і скоротяться доплати за наднормативний стаж. В уряді пояснюють: раніше платили соціальний внесок в розмірі 37% від зарплати, тоді можна було за відпрацьований рік оцінювати в 1,35% від розрахункового заробітку, а зараз, коли внесок скоротили до 22%, потрібно скорочувати і коефіцієнт оцінки стажу.

"Старі"пенсіїпідвищатьвсередньомуна300гривень.5,6мільйонапенсіонерівпотраплятьпід"осучаснення".Їхвиплатипорахуютьзурахуваннямактуальногорозмірусередньоїпокраїнізарплатизатри роки.Важливо,щовраховуєтьсязарплатаза данимиПенсійногофонду,тобто та,зякоїсплачуютьвнески.Наданиймоментсереднязарплатаза данимиДержстату-більше7000 гривень,асереднязатри рокизарплатаза данимиПФ-всього3764гривні.Післяперерахункупенсії зростутьвід50допонад 1000гривень.

Реклама

1235835_01_01

Фото: архів

До слова,такожвзаконопроектізакладено механізмщорічногопідвищенняпенсійна50%відрівнязростаннясередньої річноїзарплатизатри минулі рокиіякмінімум50%відрівняінфляції.

Гнучкий коридор пенсійного віку. Щоб отримати пенсію в 60 років, в 2018 році знадобиться мати як мінімум 25 років страхового стажу. Щороку розмір необхідно стажу будуть збільшувати на 12 місяців, поки ця цифра не дійде до 35 років. Як говориться в презентації Кабміну, це призведе до того, що в 2028 році "вчасно" зможуть вийти на пенсію тільки 55% від загального числа 60-річних українців. Якщо в 2018-му настав пенсійний вік, проте є більше 15, але менше 25 років стажу, на пенсію можна претендувати лише в 63 рік. Якщо в наступному році виповниться 60 років і збереться рівно 14 років страхового стажу, на пенсію можна вийти в 65 років. Українці, що не напрацювали і цього стажу, права на пенсію не мають. Замість цього їм призначена соціальна допомога.

Правда,якнедавнозаявивміністрсоцполітикиАндрійРева,ті,хтовженакопичив40роківстажу,зможутьвийтинапенсіювбудь-якиймомент.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти