У НБУ хочуть продовжувати посилювати монетарну політику

23 липня 2018, 15:05

Профільний комітет регулятора ще в липні висловився за більш різке підвищення облікової ставки

Національний банк України (НБУ) може піти на чергове підвищення облікової ставки на засіданні у вересні, якщо виросте ймовірність інфляційних ризиків. Про це йдеться протоколі засідання комітету монетарної політики центробанку за липень.

Реклама

Ми писали про те, що правління НБУ за підсумками засідання комітету 12 липня прийняв рішення підвищити облікову ставку з 17% до 17,5% . Як зазначив голова НБУ Яків Смолій, в разі, якщо ризики підвищення інфляційного тиску посиляться, Нацбанк може продовжити підвищення облікової ставки – до тих пір, поки за допомогою жорсткої монетарної політики інфляція не буде приведена до встановлених НБУ цілей.

При цьому, як повідомляється, більшість членів комітету з монетарної політики регулятора – п'ять з дев'яти, – висловлювалося за більш радикальне підвищення облікової ставки – до 18%. 

"Підвищення облікової ставки на 100 базисних пункти (б.п., 100 б.п. еквівалентні 1 процентному пункту – Ред.)буде достатнім для нівелювання факторів інфляційного тиску і повернення інфляції в межі цільового діапазону в 2019 році. Крім того, таке підвищення сприятиме посиленню довіри до інфляційних цілей і поліпшення очікувань", – аргументували своє рішення члени комітету, які виступили за більш жорстку монетарну політику.

Разом з тим, три члени комітету виступили за підвищення облікової ставки на 50 б.п.. п., один – за збереження на колишньому рівні. Останній аргументував таку позицію відсутністю впливу монетарної політики на підвищення споживчого попиту, яке продиктоване зростанням реальних зарплат і перерахувань від трудових мігрантів.

Реклама

"Такі ефекти не можуть коригуватися тільки за рахунок жорсткої монетарної політики. Навпаки, в разі ускладнення умов кредитування бізнес може не встигати за нарощуванням продуктивності виробництва так само швидко, як ростуть зарплати, що, відповідно, може негативно вплинути на конкурентоспроможність вітчизняного виробника", – зазначив член комітету, який висловився проти підвищення облікової ставки.

Відзначимо, у червні 2018 року споживчі ціни в Україні не змінилися в порівнянні з квітнем, проте в річному вимірі (червень-2018 до червня-2017) зростання споживчих цін сповільнилося до 9,9%, а базова інфляція (та частина інфляції, яка безпосередньо залежить від грошово-кредитної політики і політики валютного курсу) в червні становила 9%.

В тренді
Більше не "Укрпошта": пенсії в Україні будуть доставляти по-новому

 

За прогнозом Нацбанку, на кінець 2019 року інфляція повинна становити 5,8% і, таким чином, досягти цільового діапазону, який був раніше визначений регулятором. В НБУ очікують, що до кінця 2020 року інфляція в річному вимірі сповільниться до 5% – що буде відповідати центральному значенням цільового діапазону (5,0% ± 1 процентний пункт).

Реклама

Згідно з базовим сценарієм прогнозу Мінекономрозвитку, який був схвалений Кабміном 11 липня, інфляція в Україні сповільниться за підсумками 2018 року до 9,9%- з 13,7% в минулому році. У 2019 року в міністерстві очікують зростання цін на рівні 7,4%, в 2020 році – 5,6%, а в 2021 році інфляція повинна становити 5%.

Раніше заступник голови НБУ Дмитро Сологуб в інтерв'ю "Сьогодні" розповів, чому НБУ пізно зреагував на шокове зростання цін. За його словами, підвищення облікової ставки, здійснене в 2017 році, дасть ефект вже в 2018 році.


Національний банк використовує облікову ставку як орієнтир, скільки повинні коштувати гроші. Крім того, вартість рефінансування банків також визначається обліковою ставкою НБУ – при зниженні ставки банкам доведеться витрачати менше грошей на обслуговування рефінансування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти