У Мінекономрозвитку розкрили дані по тіньовій економіці України

13 лютого 2018, 05:10

Всі чотири методи оцінки показали зменшення рівня тіньової економіки в країні, заявили в міністерстві

Рівень тіньової економіки України в січні-вересні 2017 року знизився до 33% ВВП, зменшившись на 3 процентних пункти (п.п.) в порівнянні з показником за дев'ять місяців 2016 року. Про це свідчать дані, оприлюднені прес-службою Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ).

Реклама

"Всі чотири методи, з використанням яких здійснюється оцінка рівня тіньової економіки, показали зменшення рівня тіньової економіки в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року", – йдеться в звіті МЕРТ.

Як відзначили в міністерстві, детінізація економіки відбувалася на тлі помірного зростання виробництва, збереження курсової стабільності і помірних темпів інфляції. Знизити рівень тіньової економіки вдалося завдяки поліпшенню очікувань бізнесу і населення, а також ослаблення інвестиційних ризиків, заявили в МЕРТ.

Однак в Мінекономрозвитку вважають, що динаміку детінізації економіки України стримують:

  • низька довіра до інститутів влади;
  • зберігаються виклики стабільності фінансової системи;
  • наявність непідконтрольних владі територій.

Найбільший рівень тіньової економіки традиційно показав метод "витрати населення – роздрібний товарообіг", згідно з яким тіньова економіка становить 48% ВВП. Однак цей показник на 3 п.п. нижче аналогічних розрахунків за дев'ять місяців 2016 року.

Реклама

МЕРТ пояснює це великим зростанням обсягу продажу населенню споживчих товарів на 5,8% в порівнянні до обсягу за дев'ять місяців минулого року, ніж скориговані грошові витрати населення на придбання таких товарів (3,8% роком раніше).

При цьому тенденція скорочення рівня тіньової економіки країни за цим методом почалася в 2016 році в результаті скорочення навантаження на фонд оплати праці через введення ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) в 22%, підкреслили в міністерстві.

В тренді
Українців зобов'яжуть забезпечувати немічних батьків: за що доведеться платити

За методом збитковості підприємств у відомстві оцінюють тіньову економіку в 22% ВВП, що на 3 п.п. нижче показників за січень-вересень 2016 року. МЕРТ зазначає, що позитивна динаміка за цим методом формувалася в умовах відновлення інвестиційної привабливості економічних агентів і зміцнення гривні по відношенню до долара США, яка тривала з лютого по серпень 2017 року.

При цьому електричний і монетарний методи показали скорочення рівня "тіні" в економіці країни на 2 п.п. за вказаний період – до 30% ВВП за електричним методом і до 23% за монетарним, свідчать дані Мінекономрозвитку.

Як раніше заявляв глава МЕРТ Степан Кубів, в першому півріччі 2017 року рівень тіньової економіки в Україні склав 35%, знизившись на 3% в порівнянні з першим кварталом 2016 року.

Реклама

Відзначимо, не дивлячись на зниження рівня тіньової економіки, в Україні через корупцію, фіктивного підприємництва, ухилення від сплати податків і шахрайства існують значні ризики відмивання грошей. До такого висновку прийшли члени комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмивання коштів (MONEYVAL) в звіті, присвяченому Україні.

Нагадаємо, за підрахунками МВФ, Україна через корупцію щороку втрачає по 2% економічного зростання. Серед іншого, на думку Фонду, Україні необхідне створення Антикорупційного суду.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти