Голова ДУС Аверченко: У Києві можна побудувати "Діснейленд"

17 квітня 2014, 07:32

Христина Коновалова

Сергій Аверченко – про долю "Межигір'я", суди з РФ з Криму і київський "Діснейленд"

Керівник Державного управління справами (ДУС) Сергій Аверченко в інтерв'ю "Сегодня" розповів про те, яке майно глави держави піде з молотка, про долю "Межигір'я", скасування пільг для жителів Кончої-Заспи та майбутні суди з РФ за санаторії в Криму.

Реклама

- Сергію Миколайовичу, ви на посту глави Держуправління справами менше місяця. Як це, встати біля керма найбільш закритого відомства країни?

- Працювати доводиться багато, але мені не звикати, я трудоголік. Але, чесно кажучи, важко, адже доводиться вирішувати проблеми, які накопичувалися в ДУС роками. Зараз йде інвентаризація всього майна, що перебуває у віданні Держуправління справами. І картина вимальовується, треба сказати, неприємна. За 2013 чистий збиток від діяльності держпідприємств – 48,8 млн грн. Це свинство. Для порівняння: у 2012-му чистий збиток склав 1,3 млн грн. Складається враження, що рік влада тільки й робила, що крала все, що можна.

- Ви могли б розповісти, про які корупційні схеми йдеться?

- Відкриваються кричущі факти. Наприклад, працює підприємство, дає прибуток. У якийсь момент керівництво ДУС вирішує, що держпідприємство погане, і їхні офіси потрібно знести. Замість них виростають гарні житлові комплекси. Це будови на Анрі Барбюса, Гарматній, Златоустівській. Але в інвестиційних договорах, як потім з'ясовується, інтереси держави взагалі не проглядаються. Доходить до смішного: 2% від побудованих площ віддають в ДУС. Тобто зі ста квартир, побудованих на нашій землі, Держуправсправами отримує тільки 2 квартири. Цікаво, як проходило фінансування ремонтів держдач, резиденцій. Гроші проходили через безліч відомств, а якийсь гачок на стінку міг коштувати 10-15 тис. грн! І це вершина айсберга, таких історій – безліч. Всі документи передаємо в прокуратуру.

Реклама

- Оскільки повним ходом йде інвентаризація президентського майна, вже є розуміння , які об'єкти залишаться для обслуговування президент?

- Сьогодні йде складання переліку об'єктів, які знадобляться для здійснення діяльності президента України, а також прийому іноземних делегацій. Поспішати в цьому питанні не можна – справа відповідальна, у нас не кавалерійська атака. Ми повинні перевірити кожне підприємство і по кожному об'єкту визначитися, що робити далі, наприклад, з тим же "Межигір'ям". У першу чергу хочемо закрити підприємства-"пустушки", на балансі яких немає майна. Їх чотирнадцять – консультаційні, інвестиційні компанії. Фірми не працюють. Для яких схем створювалися – незрозуміло, але від них толку немає, тільки засмічують звітність.

Крім того, деякі об'єкти ми хочемо передати іншим відомствам, оскільки для здійснення функцій президента вони не потрібні. Приміром, в Мінприроди віддамо лісове господарство "Білозерське" – це великий парк і невеликі будиночки. Може бути, раніше його використовували як мисливське хазяйство, не знаю, але сьогодні для ДУС це непотрібний тягар. Мінприроди побажало його взяти на баланс. Ну, і прекрасно.

- А відомо, які об'єкти ДУС можуть піти з молотка?

- Ми підготували для Кабміну пропозиції щодо об'єктів, які можна передати Фонду держмайна для приватизації. Ці об'єкти, як правило, збиткові: санаторії в Тернопільській області, в Кисловодську і Єсентуках (Росія), Абхазії. Ще в цей список потрапили держдачі і резиденції в Пущі-Водиці та Кончій-Заспі, поки що чотири об'єкти. Крім того, є транспорт, який можна продати: шість літаків, два вертольоти і 150 легкових автомобілів. Всього в автопарку 331 автомобіль, переважно "Волги", "Мерседеси", "Шкоди". Але з питанням продажу автотранспорту ми не поспішаємо. Нещодавно ДУС передало в Нацгвардію 12 автомобілів і два автобуси. Можливо, комусь ще знадобляться автомобілі, тому з'ясовуємо – кому і що потрібно. Краще передати вже наявний автотранспорт, ніж потім виділяти гроші з бюджету на його покупку. Це хороша економія. Також я вважаю, що президент повинен літати на літаку нашого виробництва, а не французьким "Аеробусом", який за шалені гроші купили. Навіщо він нам? Це просто дорога іграшка! Та й за льотними характеристиками він поступається нашим АНам.

Реклама

- Скільки вдасться виручити грошей від приватизації санаторіїв, держдач, автомобілів?

- Ринкова вартість об'єктів, які можуть бути передані Фонду держмайна для приватизації, становить приблизно 3 млрд грн.

- Чи будуть у перспективі продаватися інші держдачі, розташовані в Кончій-Заспі і Пущі-Водиці?

- Ми займаємося цим питанням. Люди, які там проживають, не проти придбати цю держвласність. Мені вже говорили: починайте процедуру, продавайте нам, щоб ми знали, що це наша власність. Тому таке рішення, можливо, буде прийнято, і держдачі продадуть за ринковою ціною.

 

Реклама

Сьогодні актуальним є ще одне питання: скасування пільг для тих, хто там живе. Приміром, в Кончій-Заспі є 68 будинків і 4 пансіонати на 143 квартири, а в Пущі-Водиці – 27 будинків і один пансіонат на 36 квартир. Двадцять осіб проживають безкоштовно – на держзабезпеченні. Це колишні перші особи держави.

А ще там живуть ті, хто користується пільгами (30% вартості "комуналки"). Я особисто попросив майже всіх пільговиків, навіть екс-президентів, щоб вони відмовилися від пільг. Країна перебуває в дуже складному економічному становищі, всім важко, і від якихось благ можна відмовитися. За нашими підрахунками, якщо скасувати всі ці пільги для жителів Пущі-Водиці та Кончої-Заспи, держскарбниця заощадить більше 8 млн грн на рік. Це значні гроші!

В тренді
Перші сім банків погодилися видавати іпотеку під 7%: список

- А яка доля очікує великі об'єкти у столиці – зокрема, "Мистецький арсенал", "Український дім", готель "Дніпро" і "Україна"?

- Це серйозні об'єкти, які потрібно розвивати, адже Київ – це обличчя країни. У нас вже є інвестори, готові вкластися в реалізацію інфраструктурних проектів. Зараз визначаємо, що потрібно зробити для розвитку того ж "Мистецького арсеналу". Добре б там побудувати готель, виставковий центр, музей, торгові площі, мережі громадського харчування. Потрібно і "Український дім" реконструювати. А в санаторіях "Конча-Заспа" та "Кришталевий палац" потрібно добудовувати і реконструювати корпуси. Окремо стоїть питання розвитку ВДНГ. Територія там велика, і це дає багато можливостей. Може, варто побудувати щось на кшталт "Діснейленду"? Загалом, планів – безліч.

- Сьогодні всіх цікавить доля "Межигір'я". Що буде з резиденцією?

- Зараз розслідується законність відторгнення землі і споруд в "Межигір'ї". Після чого буде проведена інвентаризація майна, оцінка вартості об'єкта. Потім Кабмін прийме рішення, на баланс якого відомства передається "Межигір'я" і що з ним робити далі. Особисто я поки не бачу оптимального рішення з використання цього об'єкта, адже потрібно, щоб підприємство працювало хоча б з нульовою рентабельністю і не брало грошей з бюджету. Територія "Межигір'я" величезна: пішки ходити неможливо, ноги зітреш до колін, тому там потрібно їздити на машині... Може, потрібно розділити всю територію на кілька частин або зробити національний парк. Є багато пропозицій.

 

- У Криму є чимало держвласності, яка перебувала в управлінні ДУС – держдачі, санаторії, дитячий табір "Артек". Чи планує Київ вимагати від РФ відшкодування вартості цих об'єктів?

- Ми відправили документи з переліком тих об'єктів, які у нас є в Криму, а їх близько тридцяти, в Мін'юст. Це відомство займається проблемами кримської держвласності комплексно: воно узагальнює інформацію і веде переговори з російською стороною.

Думаю, спочатку треба піднімати питання повернення держрезиденцій і санаторіїв в нашу власність, щоб ми могли ними користуватися. Якщо це неможливо, то РФ повинна виплатити Україні компенсацію. Швидше за все, ці проблеми будуть обговорюватися виключно в міжнародних судах. Взагалі, я впевнений, це питання Україна незабаром вирішить на свою користь. А через 2-3 роки Крим знову повернеться в українську сім'ю. Ми все для цього зробимо.

- Чи цікавляться бізнесмени, політики та звичайні люди можливістю покупки надлишків президентського майна?

- В основному ця тема цікавить пресу. Хоча знаю, що й окремі громадяни наводять довідки, мовляв, коли, як і за якою ціною будуть виставлятися на приватизацію об'єкти Держуправління справами. Не можу сказати, що цей інтерес масовий. Але якщо хтось із громадян захоче придбати, наприклад, автомобіль, який зараз перебуває в управлінні ДУС, це можна буде зробити офіційно і без проблем на аукціонах і виключно через Фонд держмайна.

Профіль: Військовий і батько 4-х дітей

Ім'я: Сергій Аверченко

Народився: 30.01.1965 в с. Клюси Чернігівській обл.

Військова освіта: Київське суворовське училище і Курганське вище авіаційне училище. Закінчив Чернігівський технологічний університет, магістр держслужби. Був нардепом VII скликання від фракції УДАР. Зараз – керівник Державного управління справами (забезпечує роботу президента). Одружений, четверо дітей.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти