У 25 разів більше: куди витратять гроші від підвищення екоподатку

1 грудня 2018, 09:22

З наступного року в Україні багато разів збільшуються ставки за викиди СО2. Але чи призведе це до поліпшення навколишнього середовища в країні?

У ніч затвердження бюджету України на 2019 рік ВерховнаРадаприйнялащекількаважливихрішень.Однимзнихсталозбільшенняставкизборунавикидипромисловимипідприємствамидвоокисувуглецю(СО2)-складовоїчастинитак званого "екологічного податку". Якщозаразвонастановить41коп.затоннувикидів,товжез 1 січня2019року становитиме10грнзатонну.Тобто,в25разівбільше.

Реклама

Апротягомнаступнихп'ятироківставкуплануєтьсяпоетапнопіднятидо30грнзатонну.Такимчином,до2024-говонабудев70разівбільша за ту,щосплачуєтьсяв2018 році.

У всьому світі екологічний податок стягується з забруднювачів, щоб потім направити отримані гроші на рішення екологічних проблем. Однак екологи сумніваються, що кратне підвищення екоподатку призведе до зростання витрат на навколишнє середовище в 2019 році. Про це, зокрема, йшлося в рамках Міжнародного форуму інновацій, який відбувся в Києві.

До 2014 року екологічний податок (а точніше, його частина, що перераховується до держбюджету) зараховувався до спеціального фонду і мав цільове призначення. Тобто, органи влади не могли витратити отримані гроші нікуди, крім як на поліпшення якості повітря, води, грунту тощо.

З 2015 року правила змінилися: тепер гроші йдуть в загальний фонд держбюджету, що не має цільового екологічного призначення. А це означає, що їх можна направляти на що завгодно – від латання дірок на дорогах до утримання чиновницького апарату.

Яку тоді мету ставили перед собою депутати, кратно підвищуючи ставку податку? Учасники форуму звернули увагу на 2 деталі: цю зміну прийняли разом з бюджетом, а на її підготовку пішов рекордно малий час – до тижня. Це означає, що за прийнятим рішенням швидше за все немає глибокого опрацювання; і податок розглядається можновладцями як і раніше як спосіб для вирішення бюджетних проблем, що не мають відношення до охорони навколишнього середовища.

Директор Департаменту з питань зміни клімату та збереження озонового шару Мінприроди Світлана Грінчук запевняє, що керівництво Мінприроди розділяє точку зору про те, що при нинішній системі екологічний податок використовується неефективно.

"Екологічний податок в Україні використовується неефективно. Це не секрет ні для кого. Не можуть ефективно використовуватися кошти, які потрапляють в загальний фонд бюджету, а потім якась мізерна їх частина виділяється на рахунок Мінприроди. Міністр постійно говорить про те, що реформування екологічного податку не повинно полягати тільки в підвищенні ставок. Реформування в ситуації України – це в першу чергу перегляд шляхів або заходів, на які повинні використовуватися ці кошти", - говорить директор департаменту Мінприроди
.

СумарнопідприємстваУкраїнисплачуютьвбюджетблизько5 млрдгрнекологічногоподаткуврік.Прицільовомувикористанні,таківеликігрошімоглибдопомогтивирішитиекологічніпроблемикраїни.

"Наприклад,якбиекоподаток,якийплатятьТЕС,частковоабоповністюйшовнамодернізаціюїхгазоочисногоустаткування,товикидипилунаелектростанціяхможнабулобпривестидо кращих європейських стандартів.Цене тількиздоров'янашихгромадян,а йвиконанняміжнароднихзобов'язаньУкраїни.Перешкодназаконодавчомурівнідляцьогонемає.Потрібнотількивнестипевнізмінивбюджетнийіподатковийкодекси",-зазначилакерівник напрямку "Екологія" Дирекціїз питань сталого розвиткуДТЕКІринаВербицька.

Експертнавела прикладиіншихкраїн.Зокрема,Швеції,де70%зібраноїсумиекологічногоподаткуавтоматичноперенаправлялисьнаекологічніпроектипідприємств,колипередкраїноюстояло завданнящодо зниженнявикидів.ВУкраїніможнабулобперейнятиоднузпоширенихвсвіті схем, що вжедовелисвоюефективність,вважаєвона.

Реклама

ЗасловамиСвітланиГринчук,вМінприродизаразйдеактивнароботапоствореннюконцепціїреформуванняекологічногоподатку.Ведетьсяактивнадискусіязміжнароднимипартнерамиз цього питання.Однимз основнихпитаньреформуваннявміністерствівважаютьстворенняспеціальногофонду,впровадженняефективноїсистемимоніторингутаконтролюзавитрачаннямкоштівекологічногоподатку,атакожйогочасткове поверненняпідприємствам-платникамдлявирішення екологічнихпроблем.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти