Збільшення видобутку газу допоможе зупинити зростання тарифів для споживачів – Роман Опімах

14 грудня 2016, 08:00

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Газовидобувні компанії пропонують запровадити стимулюючу єдину 12%-у ставку рентних платежів на видобуток газу з нових свердловин, які пробурені з 2017 року

Вже більше року Україна не купує газ у "Газпрому". Однак залишається проблемою ціна палива для населення, яка призвела до різкого зростання вартості комунальних послуг. Чи буде газ і надалі дорожчати? Як можна зупинити зростання тарифів і чи допоможе цьому збільшення внутрішнього видобутку палива? Про це "Сегодня" запитувала у виконавчого директора Асоціації газодобувних компаній України Романа Опімаха.

Реклама

- Романе Євгеновичу, чи вистачить Україні газу, щоб пройти холодну зиму? Чи не чекає нас чергова "газова криза"?

- Міністерство енергетики і "Нафтогаз України" стверджують, що турбуватися немає причин. У підземних сховищах залишається близько 13 млрд куб. м, і цього має бути достатньо для проходження опалювального сезону. Більше того, "Нафтогаз" неодноразово заявляв, що має технічні можливості для додаткового імпорту за необхідності.

- Однак, той газ, який ми купуємо в Європі, все одно російський?

- Це дійсно так. Тому політичні ризики обмеження поставок газу в Україну хоч і значно менші, але досі зберігаються. Тому треба продовжувати роботу за двома напрямками: подальша диверсифікація поставок газу і нарощування внутрішнього видобутку газу аж до повного самозабезпечення.

Реклама

Сьогодні президент України та уряд заявили про ключову роль вітчизняного газодобувного сектору у забезпеченні енергетичної безпеки України та обрали курс на повну газову самодостатність.

- Які обсяги видобутку зможуть забезпечити енергетичну незалежність країни?

- Уряд вказує про необхідність збільшення видобутку газу до 27 млрд. куб. м. у 2020 році. Цей обсяг дозволить вийти на самозабезпечення газом. Асоціація газодобувних компаній України підтвердила наміри уряду і сьогодні здійснюється конкретна робота з його виконання. Також не слід забувати і про енергоефективність та енергозбереження.

- Вважаєте, це реально? В надрах України є стільки газу?

- Безумовно. У 70-х роках наша країна добувала майже 70 млрд кубометрів. Доведених запасів газу в Україні майже 1 трлн, третє місце в Європі, але інтенсивність вилучення найнижча в світі – всього 2%. Тому 27 млрд куб. м – цілком здійсненна мета.

Реклама

- Чому ж за минулі 20 років ми цього не зробили?

- Потрібні дві складові. Перша – інвестиції, друга – технології.

Уряд розробив Концепцію розвитку газодобувної галузі до 2020 року. У ній говориться, що для розвитку газовидобутку потрібно вкладати щорічно в середньому 1,3 млрд. доларів протягом чотирьох років. Ці гроші дозволять бурити нові свердловини на родовищах, а також підвищувати ефективність вже наявного виробництва.

- Де взяти такі гроші?

В тренді
Україна націлилася на 2 транші МВФ: які вимоги залишилося виконати

- Це можуть бути нові інвестори – як українські, так і зарубіжні. Це може бути реінвестування прибутку і додаткові кошти вже працюючих компаній. Можливості є. Але щоб їх реалізувати, потрібно створити відповідні умови для інвесторів, при яких вкладення в газовидобуток будуть для них вигідними. Ключове питання зараз – це високе податкове навантаження, одне з найвищих у Європі. І ось уявіть собі: якщо газ коштує однаково в Румунії та Україні, але в Румунії, країні-члені Євросоюзу, податки менші – куди інвестор принесе свої гроші?

Реклама

- Що потрібно змінити?

- Зараз газовидобувні компанії пропонують, і ця пропозиція вже підтримана Кабінетом міністрів, запровадити стимулюючу єдину 12%-у ставку рентних платежів на видобуток газу з нових свердловин, які пробурені з 2017 року. Зараз діють 2 ставки: 14% на свердловини глибше 5 тис. м і 29% на свердловини менше 5 тис. м. Тільки нові правила дозволять залучити необхідний обсяг нових інвестицій для динамічного приросту виробництва до 2020 року.

- Скільки втратить держбюджет на 2017 рік після зниження податків?

- Анітрохи. База оподаткування не зменшиться, адже знижена рента буде застосовуватися лише до буріння нових свердловин, яке почнеться після 1 січня 2017 року. Якщо зниження ренти на нові розробки не станеться, висока ймовірність того, що видобуток на нових родовищах у 2017 році просто не розпочнеться.

- Народні депутати з вами згодні?

- Цю ініціативу народні депутати вже внесли в законопроект №5132 "Про зміни в Податковий кодекс України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році", який був прийнятий 6 грудня в першому читанні. З великою надією вся галузь очікує ухвалення його у другому читанні через тиждень.

- Українців же цікавить у першу чергу питання, що буде далі з ціною на газ?

- За нашими прогнозами, ціна газу в світі буде залишатися стабільною в найближчі роки, і навіть трохи знизиться. Великим ризиком для споживачів є те, що ціна газу прив'язана до валюти. І якщо курс гривні буде стабільний, тоді можливе коливання тарифів.

- Збільшення видобутку газу допоможе зупинити зростання ціни газу для населення?

- На зниження ціни вплине зростання конкуренції на ринку продажу газу, тобто збільшення пропозиції на товар до надмірного рівня. Це ж економічний закон. Плюс, безумовно, залежність ціни від валютної складової буде знижуватися. Всі ці роки Україна працювала на російський ринок, імпортуючи газ і розвиваючи галузь сусідньої країни. Нарощування виробництва всередині країни може вирішити багато проблем, які формувалися роками. Хоча, звичайно, і не за один день.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти