Унікальна криза: до чого готуватися українцям

22 квітня 2020, 07:26

Олександра Романюк Олександра Романюк

Прогноз МВФ для України гірший, ніж для більшості країн світу

"Світ кардинально змінився за останніх три місяці ... Сценарій пандемії розглядався як ймовірний в попередніх обговореннях економічної політики, але ніхто з нас не мав осмисленого розуміння того, як це виглядатиме в реальності і що це означатиме для економіки. Тепер ми стикаємося з суворою реальністю ... " . Так прокоментувала новий прогноз для світової економіки Міжнародного валютного фондуодна з його авторів, американський економіст Гіта Гопінат.

Реклама

МВФ констатує: економічна криза, що вибухнула внаслідок пандемії коронавірусу COVID-19, не схожа на жодну з попередніх. Її унікальність зумовлена тим, що держави фактично добровільно пішли на зупинку економічної активності, щоб стримати поширення небезпечного захворювання.

"Під час звичайних криз політики намагаються стимулювати економічну активність, заохочуючи сукупний попит, наскільки це можливо. Але цього разу криза в значній мірі стала наслідком вимушених стримуючих заходів. Це робить стимулюючу діяльність більш складною і небажаною, принаймні для щонайбільш постраждалих секторів" , – йдеться в доповіді МВФ.

Цей фактор, а також та обставина, що криза найбільше зачепила медичну сферу і сферу людського капіталу, роблять нинішню кризу набагато небезпечнішою і непередбачуванішою, ніж інші значні кризи, з якими світ стикався за останнє сторіччя. У МВФ вважають, що ця криза буде набагато руйнівнішою, ніж глобальна криза 2008-2009 років. А якщо ситуація розвиватиметься за песимістичним сценарієм, то економіка постраждає, може, навіть сильніше, ніж за часів "Великої депресії". Недарма МВФ вже назвав нинішню кризу "Великим локдауном" (локдаун – в значенні "обмежувальні заходи", "карантин").

Ще однією відмінною особливістю нинішньої кризи вважається її непередбачуваність. Ніхто досі не може точно сказати, як довго триватиме локдаун і як швидко країни зможуть повернутися до звичайного робочого ритму. Прогноз МВФ передбачає два сценарії розвитку подій: оптимістичний, який набуде чинності, якщо карантинні обмеження закінчаться в першій половині 2020 року, і песимістичний – якщо вони триватимуть довше.

Реклама

Однак навіть оптимістичний сценарій несе багатьом країнам мало приємного. "Великий локдаун скоротить глобальне зростання драматично", – попереджають в МВФ.

За оптимістичним варіантом прогнозу, світовий ВВП в 2020 році скоротиться на 3%. Однак ступінь падіння в різних країнах буде не однаковою. Більше за інших постраждають розвинені економіки. Скорочення ВВП в них складе в середньому 6,1%. У той же час країни, що розвиваються, "впадуть" тільки на 1%.

Прогноз МВФ для окремих регіонів і груп країн виглядає наступним чином:

/ Фото: Сьогодні

Реклама

Гіта Гопінат зазначає: вперше з часів "Великої депресії" в рецесії перебувають як країни з розвиненою економікою, так і країни, що розвиваються. Скорочення доходів на душу населення прогнозується більш ніж в 170 країнах.

В Україні ВВП впаде на 7,7%

Прогноз для України – один з найнесприятливіших. МВФ вважає, що ВВП України в цьому році скоротиться на 7,7%. Нагадаємо, що прогноз українських експертів, на підставі якого вносилися зміни до держбюджету, передбачає скорочення ВВП тільки на 3,9%.

У рейтингу країн світу, за прогнозом ВВП на 2020 рік, Україна знаходиться на 22-му місці з кінця списку. Більше, ніж в Україні, ВВП впаде тільки в Лівії (-58,7%, це абсолютний антирекорд), Лівані (-12%), Греції (-10%), Італії (-9,1%), Чорногорії (-9 %), Латвії (-8,6), Литві (-8,1), Словенії та Іспанії (-8%), та ще в десятці карликових і острівних держав, що живуть в основному за рахунок туризму.

Як, на думку МВФ, постраждають від нинішньої кризи різні країни, представлено на картині нижче. Україна належить до групи країн, де падіння ВВП складе від 6 до 10% (вони відзначені синім кольором).

Реклама

/ Фото: Сьогодні

На думку експертів, сусідство України з європейськими країнами в "хвості" рейтингу не повинно заспокоювати.

"Прогноз по Україні приблизно в 2,5 рази гірший, ніж в середньому в світі. І якщо ми подивимося на всі попередні глобальні кризи останніх років, то побачимо, що Україна завжди падала в 2-3 рази глибше, ніж увесь інший світ. Зараз в розвинених країнах темпи падіння пов'язані з колосальним обвалом в третинному секторі економіки: торгівлі, сфері послуг, медицині, науці, освіті тощо. Третинний сектор економіки у т. зв. постіндустріальних економіках становить 70-80% ВВП. А карантин вдарив в першу чергу саме по цих галузях. У нас же падіння відбувається внаслідок того, що в Україні відкрита, мала, сировинна економіка. У нас практично пряма кореляція між ВВП і поведінкою цін на світових ринках. І падає наша економіка синхронно з падінням світових сировинних ринків. Якщо країна виробляє продукцію з високою доданою вартістю, то додаткова вартість гасить або поглинає цінове падіння. МВФ колись проводив дослідження, яке показало, що в разі кризи ціни на сировинні товари падають на 10-15% за різними групами, а ціни на товари з високим рівнем доданої вартості – на 2-3%. Але у нас рівень доданої вартості, який продукується нашою економікою, мізерно малий для того, щоб амортизувати кризову хвилю. Тому наші темпи падіння будуть набагато вищими, ніж в тих країнах, що розвиваються, де є виробництва", – говорить економіст Олексій Кущ.

Експерт також пояснив, які країни менше за інших постраждають під час "Великого локдауна".

"Під час цієї кризи найбільше постраждали або сировинні країни, максимально розкриті, такі, як Україна. Або країни з високим рівнем розвитку третинного сектора. А більш-менш відскочили країни, які вміло поєднували дві ці концепції, тобто модель екзогенного зростання, націлену на зовнішні ринки, і модель ендогенного зростання, націлену на внутрішній ринок, на сектор послуг. Зокрема, найяскравіше цей синтез виражений у Китаї", – говорить він.

За прогнозом МВФ, в Китаї в цьому році економіка не впаде, а зросте, хоча і лише на 1,2%.

Що стосується рівня інфляції, то МВФ прогнозує, що в Україні вона буде досить помірною – всього 4,5%. Хоча з урахуванням того, як вже зараз дорожчають більшість продуктів харчування, ця цифра здається малоймовірною. В урядовому макропрогнозі, нагадаємо, очікуваний рівень інфляції становить 8,7%.

"МВФ дуже часто бере для розрахунків модель США. Там, коли інфляція 2%, півкраїни це обговорює, 4% – це вже "гіперінфляція". У нас же і понад 10% – це нормально. Тому за їх розрахунками інфляції для нашої країни часто виникає плутанина. Наш прогноз інфляції більш реалістичний", – пояснює керівник Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Рівень безробіття в Україні, за прогнозом МВФ, в цьому році складе 10,1%. І це не найгірший показник. У багатьох, здавалося б, благополучніших країнах безробіття буде набагато вищим, прогнозує МВФ. Наприклад, в Греції воно складе в цьому році 22,3%, в Іспанії – 20,8%, в Туреччині – 17,2%, в США – 10,4%

До кінця 2019 року, нагадаємо, рівень безробіття в Україні становив 8,5%.

Якщо локдаун затягнеться

Прогноз для України і для всього світу на 2021 рік набагато сприятливіший. За розрахунками МВФ, світовий ВВП в наступному році зросте вже на 5,8%. У тому числі в Україні – на 3,6%. Безробіття у нас в країні знизиться до 9,3%. Щоправда, інфляція може пришвидшитися до 7,2%, а дефіцит поточного рахунку збільшиться до 2,4%. Однак наступний рік вже можна буде назвати роком відновлення економіки. Нагадаємо, це за умови, що епідемія почне стихати і карантини будуть скасовані до кінця першого півріччя 2020-го.

Що ж стосується песимістичного прогнозу МВФ, який зроблений на випадок, якщо пандемія затягнеться і на другу половину року, то для окремих країн цей прогноз розсудливо не призводять. Очевидно, щоб не нагнітати страхів. Що ж стосується ситуації в світі в цілому, то в разі, якщо карантини у багатьох країнах продовжаться у другій половині року, падіння ВВП за рік складе 6%. Якщо ж обмеження не вдасться зняти навіть після Нового року, в 2021 році світова рецесія може ще більше заглибитися – замість того, щоб рости, ВВП впаде до -8%.

На думку експертів, у міру розвитку кризи МВФ може ще більше погіршити свої прогнози.

"Прогнози МВФ носять дискретний характер, тобто вони ґрунтуються на тій ситуації, яка є на сьогоднішній день. Можна припустити, що в подальшому ці прогнози будуть ще переглянуті в бік погіршення", – говорить Олексій Кущ.

Олександр Охріменко також вважає, що падіння ВВП в Україні може перевищити прогнозовану цифру МВФ.

"Прогнози зазвичай бувають оптимістичними, песимістичними і якимись усередненими. Я б сказав, що цей прогноз МВФ – щось середнє між оптимістичним і песимістичним прогнозом. Оптимістичний – це той, який дав наш уряд – падіння ВВП на 3,9%. Те, що падіння буде більшим, – це точно. І, на жаль, те, що падіння ВВП у нас прямуватиме до 10%, – це факт", – говорить експерт.

Проте він вважає, що порівнювати нинішню кризу з "Великою депресією" не варто.

"Велика депресія" – це вже дуже далека історія. Тоді не було глобалізації, та модель економіки, в порівнянні із сучасною, була примітивною. Для того, щоб відновитися, їй знадобилося кілька років. Зараз це відбувається набагато швидше. Наприклад, і тоді, і зараз обвалився фондовий ринок США. Але під час "Великої депресії" біржа не працювала фактично рік. У нас же біржі не працювали два дні. А тепер акції вже ростуть. Я вже не кажу про різницю в банківських системах тоді і зараз, у платежах , в обігу грошей по світу – все змінилося радикально. Сучасна економіка здатна швидше адаптуватися до ударів", – розповідає Олександр Охріменко.

Він звертає увагу, що в прогнозах МВФ не сказано, наскільки за період кризи знизиться добробут населення. Однак це можна розрахувати приблизно.

"Грошей буде більше. Але їхня купівельна спроможність впаде. Грубо кажучи, зниження ВВП на 7,7% означає, що купівельна спроможність середньої української сім'ї впаде на 7,7%. Тобто вона зможе купити на 7,7% менше, ніж могла в минулому році. Отже, не зважаючи на те, що грошей стане більше, доведеться скорочувати витрати і заощаджувати", – говорить Олександр Охрименко.

Експерт радить українцям під час кризи користуватися будь-якою можливістю заробити гроші.

"У нас виживе той, хто не буде сподіватися, що зарплати підвищать, а буде шукати підробітку. Навіть переступаючи через свою гордість. Наприклад, якщо людині нагодилась робота з прибирання території, хоча до цього він був, наприклад, фахівцем з установки кондиціонерів. Або якщо людина працювала в банку – і тут йому пропонують підготувати звіт для підприємства. Так, може, це не найпрестижніша робота, але це гроші. 2020 рік буде важким, і його справді треба пережити. А щоб нормально пережити, "білим комірцям", можливо, доведеться попрацювати і руками. На жаль, така ситуація", – радить Олександр Охріменко.

Нагадаємо, днями президент Володимир Зеленський в ефірі "Свободи слова Савіка Шустера" розповів, чи зможе Україна вижити без грошей МВФ:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти