Україна чекає на спад безробіття: зарплати зростатимуть

22 січня 2018, 07:15

Олександр Панченко Олександр Панченко

Не при справах майже кожен 10-й працездатний. На думку віце-прем'єра Зубка, зарплати потрібно підняти до 16 тисяч грн.

За рік в Україні стало менше безробітних, підрахувала Держслужба статистики. Йдеться як про тих, хто стоїть на обліку в центрах зайнятості, так і про потенційних працездатних, число яких визначають за методикою Міжнародної організації праці (непрацюючих віком 15-70 років). Експерти кажуть, що безробіття цього року може зменшитися через зростання зарплат в Україні і відтік робочої сили за кордон.

Скільки не при справах

Реклама

За даними Держстату, до кінця грудня 2017 року на біржі праці стояли 354,4 тис. осіб (майже 190 тис. осіб становили жінки і 165 тис. чоловіків), що на 75 тис. осіб менше порівняно з початком минулого року. Тим часом в січні 2017 року офіційно врахованих безробітних було 429 тис. осіб, що на 80 тис. осіб менше, ніж в січні 2016-го. Серед них – 217,5 тис. чоловіків і 211,5 тис. осіб становили жінки.

Очевидно, що це далеко не всі безробітні. За методикою МОП, тих, хто здатний працювати, але не працює, на жовтень 2017 налічувалося 8,9% від кількості працездатних (22 млн осіб). Протягом року відсоток незайнятих впав з 10,1% до 8,9%. Найнижче безробіття за останні 5 років було в III кварталі 2013 року – 6,3%, найвище – 10,6% – в IV кварталі 2014-го.

Експерти

Спеціаліст з ринку праці Тетяна Пашкіна зазначила, що зміна кількості безробітних в Україні відбувається щорічно: з грудня по лютий їх стає більше, з березня – менше, а мінімум припадає на жовтень-листопад (в жовтні 2017-го було менше 282 тис. тих, хто намагався знайти роботу через центри зайнятості. – Авт.).

"Реєструються як безробітні насамперед ті, хто зайнятий сезонно: на будівництві, в сільському господарстві, на збиранні овочів і фруктів, – роз'яснила нам Пашкіна. – Їм це матеріально вигідно, оскільки безробітні отримують допомогу, хоч і невелику (в середньому по країні близько 2000 грн/міс.). Також облік в центрі зайнятості збільшує розмір субсидій на житлово-комунальні послуги при їх оформленні, адже до доходів родини зараховується сума допомоги, а не умовні доходи в два прожмінімуми, якщо людина не працює і не шукає роботу".

За словами Пашкіної, це найактуальніше в селах і невеликих містах, де поширене індивідуальне опалення, а витрати на газ чи вугілля значні. Влітку, коли оживає будівельний сезон, багато чоловіків з провінції їдуть до міст на заробітки будівельниками, цим пояснюється різке скорочення осіб чоловічої статі, які стоять на обліку.

Реклама

Експерт ринку праці Юрій Прокопчук каже, що нинішній рік може стати переломним, і безробіття піде на спад. Але не тому, що з'явиться багато нових робочих місць через розвиток економіки, а через прискорення трудової міграції українців на Захід.

"Насамперед це стосується кваліфікованої робочої сили віком від 35 до 45 років з державного сектору, які не можуть знайти в Україні роботу з гідною зарплатою в Україні: лікарі, медсестри, інженери, викладачі, вчені", – аналізує експерт.

Зубко: "Треба платити 16 тис. грн"

Влада і бізнес країни бачать проблему трудової міграції і намагаються їй перешкоджати, підвищуючи зарплати. На думку віце-прем'єра Геннадія Зубка, щоб істотно загальмувати відтік кваліфікованих фахівців на Захід, їм треба платити не менше 16 тис. грн на місяць. Щоправда, віце-прем'єр не уточнив, коли і за рахунок чого можливе таке зростання, насамперед в держсекторі. Зараз середня зарплата в країні вдвічі нижче, у лікарів і вчителів – 6-7 тис. грн, амінімальну обіцяють підняти з 3723 до 4100 грн.

Пашкіна вважає, що 16 тис. грн зарплати замало:

"Кваліфіковані робітники-верстатники не хочуть працювати навіть за такі гроші, хочуть не менше 20 тисяч".

За дослідженнями кадрового порталу hh.ua, 2017 року підвищили зарплату своїм співробітникам 36% приватних структур, а урізали – 5%. Третина респондентів повідомила, що їм додали до заробітку 10%, кожному п'ятому додали 5% і лише кожен шостий став заробляти більше на 30%.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як недобросовісні роботодавці обманюють українців:

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти