Україну чекає наплив нелегальних новорічних ялинок – експерти

7 листопада 2016, 07:53

Лісгоспи нарікають на туманні правила маркування і митників

Щорічно напередодні Нового року в Україні продається приблизно 950 тис. сосен і ялин на 5-6 млн доларів. І майже половина з них реалізується нелегально. А після фактичного скасування колишнього порядку маркування дерев пластиковими бирками тіньовий ринок може ще більше зрости, вважає представник групи компаній Latschbacher Group в Україні (займається впровадженням системи електронного обліку деревини) Володимир Молочко.

З 2013 року кожна ялинка в Україні маркувалася пластикової биркою. Будь-який покупець міг перевірити, де було зрубано дерево: в Карпатах або Чорнобильській зоні. "Два роки тому, коли система реєстрації ще нормально працювала, при загальному обсязі реалізації ялинок на 45 млн грн., Тіньові продажі становили приблизно 20 млн грн. Зараз від пластикових бірок відмовилися під приводом їх дорожнечі, і на зріз дерева наносять паперові наклейки. В підсумку "завалили" проект моніторингу і в минулому році, і в цьому", – нарікає Володимир Молочко.

Якщо врахувати, що минулий Новий рік українці зустрічали з ялинками за ціною від 150 до 350 грн, то обсяг ринку становить мінімум 143 млн грн, з яких приблизно 70-75 млн грн пройдуть повз державну касу
.

Обсягинезаконноїрубкилісувирослина 36%

Реклама

Втім,решталісу,незважаючинанаявністьспеціальнихпластиковихбірок,якілісгоспиставлятьнакожен"хлист"(зрубанедерево)такожйдевтінь.

За оцінкамиДержлісагентства,вУкраїнізаперше півріччя2016року обсягинезаконноїрубкилісувирослина36%,в порівняннізаналогічнимперіодом2015 р,досягнувши15,8тис.кубометрів.ЗмінакерівництваДержлісагентстватапривернення увагивладидо проблеминезаконнихрубокдещо уповільнилицейпроцес.Так,за інформацієюв.о.головиДержавногоагентствалісовихресурсівХристиниЮшкевич,за9місяцівцьогорокутіньовийвидобутоклісу"всього"на15%перевищивминулорічніпоказники,тобто,склавтрохи більше20тис.кубів.

"Санітари" лісу

За данимиДержлісагентства,незважаючинате,що90%рубокв273лісгоспахз330відбуваєтьсязвикористаннямсистемиелектронногообліку,частка"сірого"лісустановитьприблизно20%.Тобто,прищорічнійвирубців14-15млнкубівнатіньовийринокприпадає близько3 млнкубометрів.Ісправатутне вдорожнечібврок,яківЄвропікоштують92-94єврозатисячуштук,авУкраїнілише68євро.

"Головнапричина-у відсутностіконтролюзавивезеннямлісуійоговідправкоюзакордон.Якбиполіціямоглазвірятиулісовозівне тількинакладнізтим,щовониреальновезутькузові,айпорівнюватиінформаціюзданимисервераДержлісагентства,кудиданіпровсіхрубкахнадходятьпротягом доби,мибзмоглискоротититіньовийринокна90%",-упевненийВолодимирМолочко.

Реклама

Зайогословами,намитниціспостерігається схожакартина.Втім,не можнасказати,щовладанічого неробитьдляборотьбизнелегалами.Наприклад,вжовтніКабмінзмінивнормативиіправиласанітарнихвирубоклісу,посилившивимогидо такихвирубок,авдеякихзаповідникахвзагалізаборонившиїх.

2 листопада назасіданніурядуміністраграрноїполітикиіпродовольстваТарасКутовийпредставивінтерактивнукартунезаконнихвирубоклісу.За данимиміністерства,на 1 жовтня2016року виявлено530проблемнихділянокзагальною площею774,3га.

Нагадаємо,загальнаплощалісовогофондуУкраїни-10,4 млнга,з яких вкритірослинністютільки9,6 млнга.Екологистверджують,щозаостаннірокилісистістьвнашійкраїніскоротилася,якмінімум,до11%.У тойжечас,за данимиДержлісагентства,цейпоказникзнаходитьсянарівні15,9%.

Врезультатіпрем'єр-міністрУкраїниВолодимирГройсманрозпорядивсявжити заходів щодо припиненняконтрабандилісу,іпопередив,щоочікуєрезультатівпротягомтрьохмісяців.Вінпообіцяв,щозарозкраданнялісовихбагатствкраїни будуть відповідатиконкретнікерівникиобласнихуправліньДержлісагентства.

Крімтого, 20 жовтняврамкахофіційноговізитудо АвстріїаграрнийміністрТарасКутовийпідписавзісвоїмтамтешнімколегоюМеморандумпро взаєморозумінняіспівробітництво в галузілісовогогосподарства.Документ,зокрема,передбачаєзбіроб'єктивнихданихпро наявністьвУкраїнідеревини,їїякість й обсяг.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти