Український експорт: найпопулярніші і найнесподіваніші товари

27 грудня 2017, 07:48

Олександра Романюк Олександра Романюк

Чим Україна відома в Північній Кореї і Аргентині, в Англії і Танзанії

Судячи з даних, оприлюднених Держстатом, Україна з кожним роком завозить все більше імпортних товарів. З точки зору споживача, це не може не радувати. Але ось для економіки це не дуже добре, тому що різниця в сумах між експортом і імпортом зростає на користь імпорту. Тобто, Україна в результаті торгівлі більше грошей віддає за кордон, ніж отримує. І все-таки український експорт теж зростає. Сайт "Сегодня" спробував з'ясувати, як змінюється структура міжнародної торгівлі і які українські товари цікавлять світ.

Реклама

2017 року Україна торгує з 159 країнами. Експортує товари до 158 країн (за винятком Фарерських островів), а імпортує з 155-ти (крім Багам, Джібуті, Центрально-Африканської Республіки і Того).

Порівняно з минулим роком, кількість торгових партнерів у нас трохи зменшилася (2016-го була 161 держава). 2017-го з числа торгових партнерів зникли Ліхтенштейн, Мальдіви, Нікарагуа, Фолклендські (Мальвінські) острови і Ямайка. Зате додалися Гаїті, Багамські і Сейшельські острови.

Станом на кінець жовтня Україна продала за кордон своїх товарів майже на 35,2 млрд доларів, а закупила за кордоном на 39,8 млрд. Тож торговельне сальдо поки маємо негативне, що негативно впливає і на курс долара, і на інші основні показники економіки. Причому останніми роками розмір негативного сальдо збільшується. Так, за підсумками 10 місяців 2017 року експортно-імпортне сальдо становить – $ 4,6 млрд. 2016-го показник був -2,9 млрд. 2015-го ми мали позитивний баланс: $ 0,6 млрд.

За деякими позиціями ситуація починає поліпшуватися.

Реклама

"2017 року вперше за останні 4 роки обсяг експорту українських товарів і послуг почав зростати. За 10 місяців цього року експорт товарів зріс на 20,9%, порівняно з аналогічним періодом минулого року, і в грошовому еквіваленті становить 35,18 млрд доларів", – говорить Мар'яна Каганяк, керівник Офісу з просування експорту при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України.

За її словами, сьогодні створені передумови для активізації експорту, спрощення доступу українських виробників на зарубіжні ринки, що може принести плоди вже найближчим часом.

"Цього року розроблена Експортна стратегія, яка є чітким планом розвитку українського експорту на наступні 5 років. Ратифіковано Угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою, набули чинності додаткові торгові преференції ЄС для України, перезавантажувались відносини з Китаєм. Україна – частина ініціативи "Один пояс – один шлях". Також інтенсифіковані переговори за угодами про вільну торгівлю з Туреччиною та Ізраїлем, завершується процес приєднання України до Регіональної Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила визначення походження товарів. Все це, а також низка інших заходів, вжитих державою, створило нові експортні можливості, якими українські виробники товарів і послуг можуть користуватися і вже активно користуються", – говорить Мар'яна Каганяк.

Так, експорт до Канади за 10 місяців становив $ 36,9 млн, збільшившись, порівняно з аналогічним періодом 2016 року, на 61,5%. Європейський Союз став основним торговим партнером: торгівля з ЄС становить 40,2% загального обсягу експорту. 2017 року Україна вперше отримала контракт за тендером GPA – міжнародних публічних закупівель. Крім того, експортери почали цікавитися ринками, які не є простими для експорту, але перспективні, ємні і цікаві з точки зору збільшення обсягів виробництва. Зростання експорту до Туреччини становило 18,7%, до Індії – 31,7%, до Китаю – 1,4%, ОАЕ – 37,3%, перераховує позитивні моменти Мар'яна Каганяк.

Однак не всі експерти налаштовані так оптимістично. Так, економічний експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко вважає, що дрібним і середнім підприємцям непросто буде виходити на міжнародні ринки.

Реклама

"На наступний рік у нас прогнозована інфляція 9%, а облікова ставка Нацбанку – 14,5%. Тобто вартість грошей в Україні в півтора рази перевищила прогнозований показник інфляції. Якщо виробники залишатимуть гроші в Україні під 14,5%, плюс посередницькі банків, а продаватимуть свої товари тільки на 9% дорожче, ніж зараз, вони збанкрутують", – говорить він.

Торгівля з Росією теж зростає

Найактивніший товарообмін у нас, як і раніше, відбувається з Росією. Причому обсяги торгівлі зростають. За 10 місяців 2017 року Україна закупила у країни-агресора товарів на $ 5,52 млрд, що на 37% більше, ніж за аналогічний період минулого року. За даними НБУ, російська частина імпорту збільшилася нинішнього року з 12,5 до 14%.

Водночас Україна відправила до Росії товари на $ 3,26 млрд. Це на 12,5% більше, ніж 2016-го, але все одно майже вдвічі менше, ніж російський імпорт. Тобто скарбниця РФ збагатилася за рахунок України на $ 2,26 млрд.

В тренді
Українська економіка зазнає втрат: в плюсі опинилася тільки одна з ключових галузей

Порівняно з довоєнним 2013 роком, експорт українських товарів до Росії скоротився на третину (на $ 1,57 млрд), а імпорт – всього на чверть (на 1,94%).

До Англії – чоловічий одяг, до Німеччини – жіночий

Як і раніше, активно Україна завозить товари з Китаю (на $ 4,54 млрд), Німеччини (на $ 4,51 млрд), Польщі і Білорусі (на $ 2,7 млрд). Як повідомляє НБУ, імпорт з країн Євросоюзу 2017-го зріс на 25% (на 2,9 млрд доларів), з країн Азії, не рахуючи Росію, – на 20% (на 1,3 млрд дол.)

Реклама

Традиційно найбільшу виручку Україна отримує від експорту металів (8,1 млрд дол. За результатами 10 місяців 2017 року), сільськогосподарських культур ($ 7,5 млрд), жирів ($ 3,9 млрд), продукції машинобудування ($ 3,4 млрд) і продуктів харчування ($ 2,3 млрд). Але 2017 року українські виробники набагато більше стали возити за кордон олова (+64%), цинку (+60%) і міді (+158%). А також залізничних локомотивів (+85%), засобів наземного транспорту (+47%) і продукції хімічної промисловості. Наприклад, експорт мінерального пального зріс на 56%, експорт пороху і вибухових речовин – на 35%. Стали більше вивозити за кордон натурального і штучного хутра (+51%), м'яса, меду, круп і борошна.

Найбільші потоки українських товарів йдуть (якщо не брати до уваги Росію) до Польщі (на $ 2,22 млрд), Туреччини (на $ 2 млрд) і Італії (на $ 1,9 млрд). Але купуємо ми в більшості цих країн ще більше, ніж продаємо.

У Євросоюзу інтерес до українських товарів різноманітний і іноді досить несподіваний. Так, Велика Британія найбільше закуповує у нас ізольовані проводи – 45% від загального числа українського імпорту до цієї країни. Але при цьому до ТОП-10 товарів, які Україна експортує до Великої Британії, входять дерев'яні вироби українських столярів і теслярів, а ще – чоловічий одяг, хоча саме Велика Британія є одним зі світових центрів моди, в тому числі чоловічої.

У Німеччині також користуються популярністю український кабель, труби і руда. Але при цьому до ТОП-10 імпорту з України увійшли насіння ріпаку (82 млн доларів) і жіночий одяг (ми продали його 2016 року на 50 млн доларів!).

До Північної Кореї – борошно, до Африки – морозиво і вино

Найбільше цього року Україну збагатила торгівля з Єгиптом та Індією. Наприклад, у Єгипту ми закупили товарів на $ 62,6 млн, а продали на $ 1,5 млрд. У Індії закупили продукцію на 112 тис. грн, а експортували – на $ 1,8 млрд.

За даними "офісу з просуванню експорту", до Індії українські виробники відправляють переважно соняшникову олію, пшеницю, бобові культури та інші овочі. А також... макуху, яка, зокрема, використовується для приготування кормів у тваринництві. Крім того, Індія купує в України в великих кількостях аміак та інші мінеральні добрива.

Українська сільгосппродукція і продукти харчування експортуються на всі континенти. Зокрема, як повідомляв союз "Борошномели України", минулого року українське борошно відправлялоася до Ізраїлю і Палестини, Молдови і Індонезії, Азербайджану, Сьєрра-Леоне, Анголи, Беніну, Камбоджі, Руанди, Нігерії, Лівії, Іраку та інших країн. При цьому більше 50% українського експортного борошна поставлялося до Північної Кореї.

Виявляється, Україна не тільки закуповує китайські товари, а й експортує до Китаю. Основні експортні товари – залізна руда і концентрати, пісна олія, кукурудза і ліс.

Цікаво, що до Аргентини – неблизький світ! – з України, крім металу, їдуть холодильники і стільці. До Японії ми поставляємо сигарети і сигари (це найгрошовитіша група товарів, $ 361 млн 2016 року), а також... пух і пір'я птахів. До Кенії – "яйця птахів у шкаралупі, свіжі, консервовані або варені". До африканської Гани активно завозиться українське морозиво. До Танзанії – вино. До європейської Швеції їдуть українські яхти (також входять до ТОП-10 українського імпорту до цієї країни).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти