Українська економіка в міжнародних рейтингах: корупція, прогрес і перспективи

У рейтингу Doing Business Україна опинилася на 76-ій позиції, але країна досі залишається однією з висококорумпованих

Україна поліпшила свої позиції в декількох економічних рейтингах, але цього, як і раніше, виявляється недостатньо. Сайт "Сегодня" розбирався, наскільки місця в рейтингах впливають на економічну привабливість країни і як на прогрес впливає високий рівень корупції.

Чи впливає прогрес в Doing Business на економічну привабливість країни

Нещодавно Світовий банк опублікував новий рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business 2018, який характеризує стан економіки країни. Цього року Україна поліпшила свої позиції на 4 пункти і перестрибнула на 76-те місце з 80-го.

Реклама

Уряд зазначає, що в країні хоч і повільно, але все ж спостерігається поліпшення бізнес-клімату та економіки в цілому.

"Ми йдемо вперед. Можливо, не так швидко, як хотілося б, але ми чітко знаємо, в якому напрямку нам потрібно рухатися. Цього року місія Світового банку приїжджала до України на наше запрошення, щоб їх висновки були максимально об'єктивними. Я думаю, ми продовжимо таку практику в подальшому. І звичайно, потрібно працювати на поліпшення бізнес-клімату", – говорить перший віце-прем'єр – міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів.

До слова, за останні шість років Україна дійсно сильно зросла в рейтингу Doing Business. Якщо 2012 року країна була на 152-му місці, 2015-го – вже на 96-му, а 2017-го опинилася на 80-му.

Реклама

Водночас рейтинг Doing Business не є об'єктивним критерієм оцінки економічної ситуації в країні. Він складається з торішніх показників і не може повною мірою відобразити поточний стан речей. Незважаючи на те, що Україна здійснює певний прогрес в рейтингу, це, як і раніше, ніяк не впливає на приплив іноземних інвестицій. Щоб країна виявилася привабливою для потенційних інвесторів, вона повинна як мінімум опинитися в ТОП-30 в цьому рейтингу, про це в коментарі сайту "Сегодня" заявив голова комітету економістів України Андрій Новак.

"Підвищення України в рейтингу Doing Business на 4 позиції ніяк не впливає на інвестиційну привабливість країни. Для того щоб держава була інвестиційно привабливою, воно має бути в цьому рейтингу в першій тридцятці", – зазначає Новак, і додає, що низькі кредитні рейтинги України не роблять її привабливою для приватних і корпоративних інвесторів.

За словами Новака, за 10 місяців 2017 року до України надійшло лише 1,6 млрд іноземних інвестицій, причому більша половина – це українські гроші, виведені через офшори, переважно, через Кіпр.

Реклама

"Реально прямих іноземних інвестицій цього року до нас надійшло 600-700 млн доларів, що для такої держави як Україна можна вважати взагалі відсутністю інвестицій", – зауважив економіст.

Нагадаємо, що цього року Кабмін очікував збільшення припливу інвестицій до 4,5 млрд доларів. Так, ще торік Національний банк оцінив приплив іноземних інвестицій в економіку України 2016 року в 3,4 млрд дол.

Незважаючи на те, що рейтинг Doing Business не відображає поточну ситуацію, він показує потенційні можливості для зростання економіки, пояснює в коментарі сайту "Сегодня" Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера.

"Це не показник, який є комплексним з приводу сучасного стану економіки. Але цей показник важливий з тієї точки зору, що він говорить про потенційні можливості для зростання економіки. Країни, які показують високі темпи економічного зростання, знаходяться в першій 50-ці подібного рейтингу", – говорить Устенко і додає, що країни, у яких низькі бар'єри для ведення бізнесу, можуть зростати повільнішими темпами, незважаючи на те, що знаходяться на початку цього списку.

За фактом, Україна показує точковий прогрес в таких рейтингах, як Doing Business, тому що позитивні зміни спостерігаються тільки за декількома позиціями. Так, наприклад, поліпшення є в сфері оподаткування, також зменшився єдиний соціальний внесок, надійнішим став захист інвесторів. Але поки що не вдалося поліпшити показники з питань неплатоспроможності, реєстрації власності та доступ до кредитних ресурсів.

"Наприклад, єдиний соціальний внесок зменшився. Начебто це означає поліпшення фіскальної дисципліни, зниження податкового тиску і поліпшення відповідної позиції щодо Doing Business. Але свідоцтво того, що цей акт зниження єдиного соціального внеску мав настільки вирішальне значення для економіки країни, буде явним перебільшенням", – зазначає в коментарі сайту "Сегодня" Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова.

Високий рівень корупції в країні позначається на економічних рейтингах

У рейтингу Doing Business існує величезна конкуренція з іншими країнами, які також здійснюють певний прогрес, тому показники України – це все ж свідчення того, що держава не стоїть на місці, а продовжує розвиватися.

В інших рейтингах України поки продовжує відставати від розвиненіших країн. Так, у рейтингу економічної свободи наша країна опинилася на 166-ій позиції з 180, в індексі глобальної конкурентоспроможності на 81-му місці з 137, а в рейтингу сприйняття корупції Україна на 131-му місці з 176 країн. Такі позиції, за словами експертів, не сприяють залученню іноземного капіталу та стабілізації економічної ситуації.

Прогрес України в Doing Business суттєво послаблює те, що показники за іншими рейтингами знаходяться набагато нижче середнього. Експерти відзначають, що сильно впливає позиція України в рейтингу Transparency International за рівнем корупції, де наша країна розташувалася на 131-му місці з 176.

"Якщо країна залишає високі адміністративні бар'єри для ведення бізнесу, вона, швидше за все, ще через це підгодовує корупційні канали, які у неї є. Якщо дивитися на Україну, це взагалі класичний приклад: 76-те місце в цьому списку, але при цьому, рейтингу Transparency International ми залишаємося висококорумпованою країною. 76-те місце тут і 131-ше місце в рейтингу за рівнем корупції", – пояснює ситуацію Олег Устенко.

Експерт каже, що не можна просто технічно підніматися в рейтингу Doing Business і при цьому забувати, що ти перебуваєш наприкінці списку за рівнем корупції, як Україна. Навіть в тому випадку, якщо країні вдасться зробити різкий стрибок і піднятися в рейтингу на кілька десятків позицій вгору, це не дасть миттєвого припливу іноземних інвестицій. Економісти пояснюють, що в такому випадку відбудеться часовий лаг в два-три роки. Тобто інвесторам буде недостатньо побачити країну в умовному ТОП-30, їм потрібно буде ретельно зважити своє рішення про те, інвестуватимуть вони в цю країну чи ні.

"Це буде основою для майбутнього економічного зростання, тому що інвестиції закладають основу майбутнього економічного зростання. Тому якщо думати, що прогрес в країні пройшов і моментально зайдуть інвестиції, то немає, буде якийсь певний часовий лаг, який може становити два-три роки", – зауважив Устенко.

"Добре, що є зміни в позитивну сторону, але ні в якому разі не можна їх абсолютизувати, або на їх основі зробити якісь висновки. Україна все одно залишається країною з низькими оцінками і далеко відстає навіть від країн Центрально-Східної Європи, з якими цілком могла б змагатися", – зазначив Василь Юрчишин.

Варто відзначити, що в оновленому рейтингу PricewaterhouseCoopers, який показує рівень податкового навантаження, Україна зайняла 43-тє місце, зробивши різкий стрибок з 84-ої позиції. На таке поліпшення вплинуло зменшення єдиного соціального внеску, через яке істотно ослабло податкове навантаження на бізнес.

Україна може увійти до ТОП-50 після економічних реформ

Наступного року Україна увійде до ТОП-50 рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, якщо Рада прийме 15 законопроектів, які спрощують підприємництво в країні. Про це заявив віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів на брифінгу. Він також додав, що ці законопроекти забезпечать України підйом на 30 позицій.

"Важливо розуміти, що уряд і депутати зараз спільно повинні попрацювати над тим, щоб позиції України в Doing Business стали краще", – зазначив Кубів.

Дійсно, Україна може значно поліпшити свої позиції, але тільки в тому випадку, якщо проводитиме швидкі і ефективні економічні реформи. Правда, експерти зазначають, що на наступний рік, згідно з планом бюджету-2018 (до якого перед голосуванням у другому читанні ще можуть внести поправки. – Ред.), у нас заплановано економічне зростання на 2-2,5%, тоді як наші сусіди, такі як Польща, Чехія тощо планують зрости на 3-4%. При таких прогнозах незрозуміло, яким чином планується поліпшити свої позиції в рейтингу.

Василь Юрчишин, в свою чергу, зазначає, що наступний рік стане передвиборним марафоном, тому з'являться нові ризики: "для наступного року є ризики популізму, ризики політизації тих чи інших економічних рішень, ризики перерозподілу власності на користь "своїх" партнерів, в тому числі для забезпечення фінансових потоків під вибори".

Юрчишин зазначає, що прогрес можна очікувати тільки в тому випадку, якщо буде сформований ефективний національний власник і виробник. Тоді можна говорити про багато позитивних змінах, в тому числі і приплив іноземних інвестицій в країну.

Через високу конкуренцію в світі підйому на кілька позицій явно недостатньо. За словами експертів, важливо проводити комплексні реформи, а не точкові, тільки в такому випадку країні вдасться поліпшити свої показники. "Увійти до ТОП-50 – можливо, і це не так уже й амбітно. Але для того, щоб підніматися швидко, потрібні серйозні реформи", – пояснює Устенко.

Україна в інших міжнародних рейтингах

  • У рейтингу конкурентоспроможності GCI Global Competitiveness Index Україна також піднялася на 4 позиції і опинилася на 81-му місці, поруч з Бразилією і Бутаном. А на першому місці стабільно тримається Швейцарія.
  • Згідно з дослідженнями World Wide Web Foundation, Україна піднялася на 18 позицій і опинилася на 44-му місці за рівнем відкритості даних Open Data Barometer.
  • У рейтингу вільних країн Freedom House Україна зайняла 18-те місце з 29. Серед країн пострадянського простору це середній показник, так, найвільнішою виявилася Естонія, а найменш – Узбекистан і Туркменістан.
  • Україна зайняла 30-те місце в рейтингу кращих армій світу, якраз між Швецією і М'янмою. Перше місце зайняли США, а друге Росія.
  • У щорічному рейтингу інноваційних країн світу Global Innovation Index 2017, Україна посіла 50-те місце з 127.
  • Україна також тримається в десятці найнещасніших країн світу в рейтингу Bloomberg's Misery Index (так званий "Індекс нещастя") і займає 7 позицію між Іспанією і Сербією.
  • У рейтингу найдешевших для життя країн за версією американського грошового порталу GoBankingRates, Україна опинилася на 24-му місці. Найдешевшими стала Індія і Південна Африка.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
42,39
-
40,48
21,28
45,00
43,00
42,00
21,45
46,49
45,70
44,10
22,38
46,90
43,90
41,90
21,66
46,99
44,79
41,88
21,94
47,50
47,00
47,00
21,51
49,99
46,99
44,99
22,64
49,99
46,99
44,99
22,73
49,99
46,99
44,99
22,74
50,39
46,70
45,39
21,75
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

26850.27

Dogecoin (DOGE)

0.07

Ethereum (ETH)

1855.74

Litecoin (LTC)

91.72

Ripple (XRP)

0.51

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти