Українська економіка в міжнародних рейтингах: корупція, прогрес і перспективи

У рейтингу Doing Business Україна опинилася на 76-ій позиції, але країна досі залишається однією з висококорумпованих

Україна поліпшила свої позиції в декількох економічних рейтингах, але цього, як і раніше, виявляється недостатньо. Сайт "Сегодня" розбирався, наскільки місця в рейтингах впливають на економічну привабливість країни і як на прогрес впливає високий рівень корупції.

Чи впливає прогрес в Doing Business на економічну привабливість країни

Нещодавно Світовий банк опублікував новий рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business 2018, який характеризує стан економіки країни. Цього року Україна поліпшила свої позиції на 4 пункти і перестрибнула на 76-те місце з 80-го.

Реклама

Уряд зазначає, що в країні хоч і повільно, але все ж спостерігається поліпшення бізнес-клімату та економіки в цілому.

"Ми йдемо вперед. Можливо, не так швидко, як хотілося б, але ми чітко знаємо, в якому напрямку нам потрібно рухатися. Цього року місія Світового банку приїжджала до України на наше запрошення, щоб їх висновки були максимально об'єктивними. Я думаю, ми продовжимо таку практику в подальшому. І звичайно, потрібно працювати на поліпшення бізнес-клімату", – говорить перший віце-прем'єр – міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів.

До слова, за останні шість років Україна дійсно сильно зросла в рейтингу Doing Business. Якщо 2012 року країна була на 152-му місці, 2015-го – вже на 96-му, а 2017-го опинилася на 80-му.

Реклама

Водночас рейтинг Doing Business не є об'єктивним критерієм оцінки економічної ситуації в країні. Він складається з торішніх показників і не може повною мірою відобразити поточний стан речей. Незважаючи на те, що Україна здійснює певний прогрес в рейтингу, це, як і раніше, ніяк не впливає на приплив іноземних інвестицій. Щоб країна виявилася привабливою для потенційних інвесторів, вона повинна як мінімум опинитися в ТОП-30 в цьому рейтингу, про це в коментарі сайту "Сегодня" заявив голова комітету економістів України Андрій Новак.

"Підвищення України в рейтингу Doing Business на 4 позиції ніяк не впливає на інвестиційну привабливість країни. Для того щоб держава була інвестиційно привабливою, воно має бути в цьому рейтингу в першій тридцятці", – зазначає Новак, і додає, що низькі кредитні рейтинги України не роблять її привабливою для приватних і корпоративних інвесторів.

За словами Новака, за 10 місяців 2017 року до України надійшло лише 1,6 млрд іноземних інвестицій, причому більша половина – це українські гроші, виведені через офшори, переважно, через Кіпр.

Реклама

"Реально прямих іноземних інвестицій цього року до нас надійшло 600-700 млн доларів, що для такої держави як Україна можна вважати взагалі відсутністю інвестицій", – зауважив економіст.

Нагадаємо, що цього року Кабмін очікував збільшення припливу інвестицій до 4,5 млрд доларів. Так, ще торік Національний банк оцінив приплив іноземних інвестицій в економіку України 2016 року в 3,4 млрд дол.

Незважаючи на те, що рейтинг Doing Business не відображає поточну ситуацію, він показує потенційні можливості для зростання економіки, пояснює в коментарі сайту "Сегодня" Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера.

"Це не показник, який є комплексним з приводу сучасного стану економіки. Але цей показник важливий з тієї точки зору, що він говорить про потенційні можливості для зростання економіки. Країни, які показують високі темпи економічного зростання, знаходяться в першій 50-ці подібного рейтингу", – говорить Устенко і додає, що країни, у яких низькі бар'єри для ведення бізнесу, можуть зростати повільнішими темпами, незважаючи на те, що знаходяться на початку цього списку.

За фактом, Україна показує точковий прогрес в таких рейтингах, як Doing Business, тому що позитивні зміни спостерігаються тільки за декількома позиціями. Так, наприклад, поліпшення є в сфері оподаткування, також зменшився єдиний соціальний внесок, надійнішим став захист інвесторів. Але поки що не вдалося поліпшити показники з питань неплатоспроможності, реєстрації власності та доступ до кредитних ресурсів.

"Наприклад, єдиний соціальний внесок зменшився. Начебто це означає поліпшення фіскальної дисципліни, зниження податкового тиску і поліпшення відповідної позиції щодо Doing Business. Але свідоцтво того, що цей акт зниження єдиного соціального внеску мав настільки вирішальне значення для економіки країни, буде явним перебільшенням", – зазначає в коментарі сайту "Сегодня" Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова.

Високий рівень корупції в країні позначається на економічних рейтингах

У рейтингу Doing Business існує величезна конкуренція з іншими країнами, які також здійснюють певний прогрес, тому показники України – це все ж свідчення того, що держава не стоїть на місці, а продовжує розвиватися.

В інших рейтингах України поки продовжує відставати від розвиненіших країн. Так, у рейтингу економічної свободи наша країна опинилася на 166-ій позиції з 180, в індексі глобальної конкурентоспроможності на 81-му місці з 137, а в рейтингу сприйняття корупції Україна на 131-му місці з 176 країн. Такі позиції, за словами експертів, не сприяють залученню іноземного капіталу та стабілізації економічної ситуації.

Прогрес України в Doing Business суттєво послаблює те, що показники за іншими рейтингами знаходяться набагато нижче середнього. Експерти відзначають, що сильно впливає позиція України в рейтингу Transparency International за рівнем корупції, де наша країна розташувалася на 131-му місці з 176.

"Якщо країна залишає високі адміністративні бар'єри для ведення бізнесу, вона, швидше за все, ще через це підгодовує корупційні канали, які у неї є. Якщо дивитися на Україну, це взагалі класичний приклад: 76-те місце в цьому списку, але при цьому, рейтингу Transparency International ми залишаємося висококорумпованою країною. 76-те місце тут і 131-ше місце в рейтингу за рівнем корупції", – пояснює ситуацію Олег Устенко.

Експерт каже, що не можна просто технічно підніматися в рейтингу Doing Business і при цьому забувати, що ти перебуваєш наприкінці списку за рівнем корупції, як Україна. Навіть в тому випадку, якщо країні вдасться зробити різкий стрибок і піднятися в рейтингу на кілька десятків позицій вгору, це не дасть миттєвого припливу іноземних інвестицій. Економісти пояснюють, що в такому випадку відбудеться часовий лаг в два-три роки. Тобто інвесторам буде недостатньо побачити країну в умовному ТОП-30, їм потрібно буде ретельно зважити своє рішення про те, інвестуватимуть вони в цю країну чи ні.

"Це буде основою для майбутнього економічного зростання, тому що інвестиції закладають основу майбутнього економічного зростання. Тому якщо думати, що прогрес в країні пройшов і моментально зайдуть інвестиції, то немає, буде якийсь певний часовий лаг, який може становити два-три роки", – зауважив Устенко.

"Добре, що є зміни в позитивну сторону, але ні в якому разі не можна їх абсолютизувати, або на їх основі зробити якісь висновки. Україна все одно залишається країною з низькими оцінками і далеко відстає навіть від країн Центрально-Східної Європи, з якими цілком могла б змагатися", – зазначив Василь Юрчишин.

Варто відзначити, що в оновленому рейтингу PricewaterhouseCoopers, який показує рівень податкового навантаження, Україна зайняла 43-тє місце, зробивши різкий стрибок з 84-ої позиції. На таке поліпшення вплинуло зменшення єдиного соціального внеску, через яке істотно ослабло податкове навантаження на бізнес.

Україна може увійти до ТОП-50 після економічних реформ

Наступного року Україна увійде до ТОП-50 рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, якщо Рада прийме 15 законопроектів, які спрощують підприємництво в країні. Про це заявив віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів на брифінгу. Він також додав, що ці законопроекти забезпечать України підйом на 30 позицій.

"Важливо розуміти, що уряд і депутати зараз спільно повинні попрацювати над тим, щоб позиції України в Doing Business стали краще", – зазначив Кубів.

Дійсно, Україна може значно поліпшити свої позиції, але тільки в тому випадку, якщо проводитиме швидкі і ефективні економічні реформи. Правда, експерти зазначають, що на наступний рік, згідно з планом бюджету-2018 (до якого перед голосуванням у другому читанні ще можуть внести поправки. – Ред.), у нас заплановано економічне зростання на 2-2,5%, тоді як наші сусіди, такі як Польща, Чехія тощо планують зрости на 3-4%. При таких прогнозах незрозуміло, яким чином планується поліпшити свої позиції в рейтингу.

Василь Юрчишин, в свою чергу, зазначає, що наступний рік стане передвиборним марафоном, тому з'являться нові ризики: "для наступного року є ризики популізму, ризики політизації тих чи інших економічних рішень, ризики перерозподілу власності на користь "своїх" партнерів, в тому числі для забезпечення фінансових потоків під вибори".

Юрчишин зазначає, що прогрес можна очікувати тільки в тому випадку, якщо буде сформований ефективний національний власник і виробник. Тоді можна говорити про багато позитивних змінах, в тому числі і приплив іноземних інвестицій в країну.

Через високу конкуренцію в світі підйому на кілька позицій явно недостатньо. За словами експертів, важливо проводити комплексні реформи, а не точкові, тільки в такому випадку країні вдасться поліпшити свої показники. "Увійти до ТОП-50 – можливо, і це не так уже й амбітно. Але для того, щоб підніматися швидко, потрібні серйозні реформи", – пояснює Устенко.

Україна в інших міжнародних рейтингах

  • У рейтингу конкурентоспроможності GCI Global Competitiveness Index Україна також піднялася на 4 позиції і опинилася на 81-му місці, поруч з Бразилією і Бутаном. А на першому місці стабільно тримається Швейцарія.
  • Згідно з дослідженнями World Wide Web Foundation, Україна піднялася на 18 позицій і опинилася на 44-му місці за рівнем відкритості даних Open Data Barometer.
  • У рейтингу вільних країн Freedom House Україна зайняла 18-те місце з 29. Серед країн пострадянського простору це середній показник, так, найвільнішою виявилася Естонія, а найменш – Узбекистан і Туркменістан.
  • Україна зайняла 30-те місце в рейтингу кращих армій світу, якраз між Швецією і М'янмою. Перше місце зайняли США, а друге Росія.
  • У щорічному рейтингу інноваційних країн світу Global Innovation Index 2017, Україна посіла 50-те місце з 127.
  • Україна також тримається в десятці найнещасніших країн світу в рейтингу Bloomberg's Misery Index (так званий "Індекс нещастя") і займає 7 позицію між Іспанією і Сербією.
  • У рейтингу найдешевших для життя країн за версією американського грошового порталу GoBankingRates, Україна опинилася на 24-му місці. Найдешевшими стала Індія і Південна Африка.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Рекомендации segodnya.ua

Далі по темі

Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.3/35.9
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.3/35.7
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.2/35.8
4
Укрексімбанк Укрексімбанк
35.2/35.7
5
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
35.3/35.6
6
Укргазбанк Укргазбанк
34.8/35.6
7
Альфа-Банк Альфа-Банк
34.8/35.5
8
OTP Bank OTP Bank
31.5/35.5
9
Укрсиббанк Укрсиббанк
29.26/29.55
10
Універсал Банк Універсал Банк
34.4/35.7
Як не втратити гроші💰
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
30,92 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$25,1 млрд
Прогноз
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,99
50,99
56,99
41,22
52,00
51,00
57,00
42,00
-
50,00
55,00
41,91
-
48,90
56,00
39,00
-
-
57,99
40,18
-
-
-
41,99
-
51,00
57,00
41,97
-
50,99
57,99
41,59
-
50,00
55,00
41,95
Аналіз
Матеріальні втрати економіки (млн $)
1
Житлові будинки Житлові будинки
39 379
2
Дороги Дороги
30 034
3
Активи підприємств Активи підприємств
11 499
4
Цивільні аеропорти Цивільні аеропорти
6 817
5
Залізнична інфраструктура Залізнична інфраструктура
2 672
6
Мости Мости
1 692
7
Навчальні заклади Навчальні заклади
1 621
8
Заклади охорони здоров'‎я Заклади охорони здоров'‎я
1 147
9
Земельний фонд Земельний фонд
1 127
10
Авто Авто
968
Все про збитки
Без досвіду роботи
Кому платять від 20 тис. грн
Викладач акторської майстерності

Викладач акторської майстерності

Ріелтор

Ріелтор

Водій таксі

Водій таксі

Менеджер по роботі з клієнтами

Менеджер по роботі з клієнтами

Керівник транспортного відділу

Керівник транспортного відділу

Актуальні пропозиції 🔥
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

20038.02

Dogecoin (DOGE)

0.07

Ethereum (ETH)

1093.02

Litecoin (LTC)

53.03

Ripple (XRP)

0.33

НацЕфір

Фронт

Головні теми

Погода

Гороскоп

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти