Україні пророкують гострий дефіцит інвестицій через кризу в "зеленій" енергетиці

12 листопада 2020, 13:28

Инна Бабур Инна Бабур

Спеціалісти очікують кризу з електроенергією в Україні через проблеми в "зеленій" енергетиці

Якщо влада не вирішить проблему заборгованості перед інвесторами в "зелену" енергетику, вони будуть обходити Україну стороною. Про це заявила юрист Оксана Варакина, пише "Znaj.ua".

Реклама

За словами юриста, у разі якщо українська влада не зуміє виконати свої зобов'язання перед інвесторами в галузь альтернативної енергетики, вони звернуться в міжнародний арбітраж, що стане найгіршим сценарієм для України.

"Сподіваюся, що і Україна, і інвестори знайдуть якийсь консенсус, щоб не доводити ці справи до інвестиційних арбітражів, тому що це буде болісно для обох сторін", - сказала Варакіна.

Вона зазначила, що вже зараз уряди інших країн рекомендують своїм бізнесменам не інвестувати в Україну через невиконання державою своїх зобов'язань перед інвесторами. А також підкреслила, що в разі їх звернення до міжнародного арбітражу ймовірність програшу України висока, і країна буде змушена виплачувати великі компенсації інвесторам.

"Я сподіваюся, що український підхід буде в тому, щоб не йти шляхом міжнародного арбітражу інвестиційного арбітражу, а домовитися ще на березі. Тому що вже зараз Норвегія поступово почала заявляти про те, що не рекомендує інвесторам інвестувати в Україну. Це буде більш глобальна проблема, якщо Україна доведе це до реальних справ", – пояснила Варакіна.

Реклама

Як повідомлялося, в червні найбільші асоціації "зеленої" енергетики і Кабінет міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня). Документ передбачав зниження "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% вже з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму боргу (22,4 млрд грн). 40% від цієї суми Гарпок повинен погасити вже в четвертому кварталі 2020-го. Закон передбачає, що 20% виробленої зеленої електроенергії в Україні має оплачуватися з бюджету, а також борги можуть погашатися шляхом кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

Станом на початок листопада, за даними "Гарантованого покупця", за вересень виплачено близько 90% від потрібної суми за "зелену" електроенергію, за 20 днів жовтня – всього 7%. Одночасно зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається.

4 листопада Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт №4119 "Про внесення змін у Державний бюджет на 2019", в якому, зокрема мова йде про надання державних гарантій компанії "Укренерго" для можливості залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії. Законопроєкт був переданий для підготовки до другого читання за скороченою процедурою.

Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії, не виконує зобов'язання щодо погашення боргів перед ними.

За даними з судових реєстрів, вже більше 50 компаній, що інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені грошові кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 600 млн грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.

Реклама

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що будуть відмовляти інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в "зеленій" енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти