Україна нікому продавати свою нафту: експерти назвали причини

5 лютого 2020, 09:57

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експортувати українську нафту заборонено законом, а своїх заводів у нас майже не залишилося

Фото: REUTERS/Brendan McDermid

Фото: REUTERS/Brendan McDermid

За даними Держслужби статистики, за 2019 рік державні і приватні компанії України видобули близько 1,6 млн тонн нафти і близько 20 млрд куб. м газу. Але через використання зношеного обладнання, видобуток одного бареля нафти (159 л) обходиться компанії в 18,5 доларів за барель, при міжнародних стандартах 10 доларів за барель. І за словами директора спецпроектів Науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, нинішнє керівництво "Нафтогазу" не зацікавлене в нарощуванні видобутку нафти.

"Стратегія – зосередитися насамперед на видобутку газу, адже добувати нафту набагато менше вигідно, ніж газ, через необхідність великих інвестицій в геологорозвідку нафтових покладів і модернізацію бурових установок, яким вже 50 років і більше, – каже Рябцев. – Об'єктивні причини – у нас немає компактно розташованих, та ще на невеликій глибині, гігантських родовищ нафти, як у Кувейту, Ірану, Іраку. Те, що було, виснажене за останні півстоліття на 80-85%.

Якщо згадати, то в 1972 році в Україні видобули рекордні 14,4 млн тонн нафти, а майже 30 років по тому, в 2001 році – вже 3,7 млн тонн, в 2019 році – 1,6 млн тонн. А розробляти дрібні, з незрозумілою перспективою видобутку свердловини, "Нафтогазу" не цікаво. При виборі у топменеджерів, куди направити прибуток – до держбюджету, отримавши 1% у вигляді бонусу, або на буріння нових свердловин, які дадуть віддачу через 2-3 роки, не отримавши при цьому у вигляді бонусу нічого – відповідь очевидна. Якщо відсутня довгострокова детальна стратегія інвестування в розвиток галузі, про яке збільшення видобутку можна говорити?"

Реклама

Рябцев говорить, що для збільшення видобутку нафти "Держгеонадр" треба більше видавати ліцензій невеликим приватним структурам. В останні роки цей процес рухається, але туго через забюрократизованість, корупційну складову і небажання місцевої влади надавати дозвіл на розробку надр.

Втім, в "Держгеонадр" повідомили, що після ухвалення закону про відрахування до місцевих бюджетів 5% доходу від продажу видобувною компанією нафти, ситуація покращилася. Але внесок невеликих компаній в загальний обсяг видобутку поки невеликий: не більше 10%.

Ще одна проблема – навіть ті невеликі обсяги нафти, яку добули, нікуди дівати. Адже за роки незалежності закрилися всі нафтопереробні заводи (близько десяти), крім двох – Кременчуцького НПЗ і Шебелинського ГПЗ. А їм нафти українського видобутку вистачає з лишком. Експортувати нафту "Укрнафті" заборонено законом, тому і нарощувати обсяги видобутку нафти, яку потім не продаси, сенсу небагато. Тобто одночасно зі зростанням видобутку нафти треба відновлювати НПЗ, а ще краще – будувати нові.

Детальніше про ситуацію з розробкою українських надр читайте в матеріалі новин "Сьогодні": Чому в Україні багато нафти і газу, а українці такі бідні

Реклама

Але незважаючи на це, зовсім нещодавно президент України Зеленський запросив американців добувати газ і нафту в Україні. За його словами, Україна зацікавлена в придбанні американських локомотивів, в залученні до розробки нафтових і газових родовищ компаній зі Штатів, а також у знятті торгових бар'єрів щодо імпорту сталі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти