"Україні треба позиціонувати себе не тільки як країну дешевої робочої сили": інтерв'ю з західним експертом

22 жовтня 2018, 07:42

Олександра Романюк Олександра Романюк

На думку Пітера Латоса, багато людей за кордоном не зовсім розуміють, що зараз відбувається в нашій країні

Інвестиційний ландшафт світу змінюється під впливом таких глобальних процесів, як роботизація, цифровізація, розвиток відновлюваної енергетики та зміна вартості робочої сили. Конкурентні переваги минулих десятиліть – такі як наявність природних ресурсів і дешева робоча сила – на цьому новому етапі вже не працюють. Але саме в цей період хороші шанси на економічний прорив отримують країни, що розвиваються. Про це йшлося, зокрема, на Київському міжнародному економічному форумі.

Реклама

Україну зараховують до числа країн, що розвиваються. Як оцінюють за кордоном економічні перспективи нашої держави? Про це сайт "Сегодня" поговорив з Пітером Латосом – партнером і керівником відділу консалтингу KPMG в Україні – компанії, яка є частиною глобальної мережі, що працює в 154 країнах і надає аудиторські та консультаційні послуги в різних сферах економіки.

- Пітере, як давно ви знаєте український ринок?

- Я займаюся консалтинговими послугами 17 років. У тому числі на території СНД – з 2012 року. А протягом останнього року постійно перебуваю в Україні. Ми працюємо з великими національними компаніями, які ведуть діяльність всередині країни, насамперед з питань злиття і поглинання. Також працюємо з іноземними компаніями, які хочуть зайти на український ринок, і трохи менше – з українськими компаніями, які хочуть зайнятися експортом.

- Як ви оцінюєте процеси злиття і поглинання в Україні? Ви розглядаєте їх в позитивному або негативному сенсі?

Реклама

- В результаті процесів злиття і поглинання, або M&A (англ. "Mergers and acquisitions") з'являються сильніші гравці. Це також допомагає маленьким компаніям зростати швидко і різко. Будь-який дозрілий ринок має багату історію злиттів і поглинань. Також ці процеси визначають рівень інвестицій.

Після Майдану процеси M&A в Україні знизилися, але з минулого року активність в плані злиття і поглинання знову почала підвищуватися. І, хоча рівень M&A в Україні наразі відносно скромний, порівняно з іншими країнами Центральної та Східної Європи, ми бачимо низку позитивних індикаторів. Загалом 2017 року українські злиття і поглинання показали двократне зростання за кількістю і вартістю заявлених угод. А за 9 місяців цього року вони зросли ще на 40%. Цьому сприяло відновлення економіки і зростання ВВП. Інші фактори – це зміни в законодавстві та інвестиції від МВФ і Європейського Союзу. До поліпшення привели також широкий експорт України в аграрному секторі і зниження тарифів на відновлювану енергетику.

- Наведіть, будь ласка, приклади найуспішніших, з вашої точки зору, процесів злиття і поглинання останнього часу.

Навесні 2018 року KPMG України робила перший огляд цих процесів в Україні. Наприклад, компанії "Українські аграрні інвестиції" і "Агро Інвест" були куплені "Кернел Холдингом" за 155 млн і 43 млн доларів відповідно. В "Ferrexpo" інвестували свої кошти BlackRoc і TT International (126 млн).

- Якщо говорити про інвестиції. Чи готові іноземні інвестори заходити до України?

Реклама

- Так, я знаю таких, які хочуть працювати в Україні, і їх дуже багато.

- Що ж їм заважає?

- За 9 місяців цього року кількість інвесторів, які вкладають гроші в Україну, зросла на 30% за кількістю грошей (в доларах) і на 70% – за кількістю угод. Але перешкоди залишаються колишні...

Інвестори хочуть стабільності – як економічної, так і політичної. Вони також хочуть впевненості в стабільності бізнесу і споживачів. І хочуть бачити талановитих підприємців – і сьогодні, і в майбутньому. У вас в Україні є всі ці елементи, але всі вони на різних рівнях.

Ще один фактор, який потрібен інвесторам, – прозорість бізнесу, відсутність корупції. У вас все ще багато "чорного налу". А для іноземних інвесторів це велика проблема.

Реклама

- Антикорупційне законодавство, яке оновилося в Україні останнім часом, не зменшило ступінь недовіри?

В тренді
Рано ховати: курс біткоїну різко впав, але це не кінець ралі

- Це все дуже позитивні зміни. Але потрібно, щоб закони були втілені в життя. І щоб існуючі проблеми не могли відновитися в майбутньому. Якщо Україна реально хоче залучати і освоювати іноземні гроші, то рівень корупції має стати набагато нижче.

- Корупція – це єдина проблема, яка не дозволяє інвесторам працювати в Україні?

- Головною проблемою я б назвав упередження проти українських компаній, їх помилкове сприйняття на світовому ринку.

- В чому це проявляється?

- Багато людей за кордоном не зовсім розуміють, що зараз відбувається в Україні. Поширені там міфи і реальність не збігаються.

Тому перше, що ми робимо, коли працюємо з українськими компаніями, – ми повинні переконатися, що показуємо правильну, коректну історію компанії, без обману.
Як хороший приклад правильних і коректних історій приведу IT-індустрію. Саме тому дуже багато компаній, які були засновані в Україні, зараз вийшли на міжнародний ринок.

- А в яких ще компаній і галузей, на вашу думку, є такі хороші перспективи?

- Україна відома як сильний постачальник сільськогосподарської сировини. Одна з найбільших компаній, яка виробляє глину як сировину для кераміки, також заснована в Україні. Також хороші перспективи у виробників споживчих товарів і переробної харчової промисловості.

В Україні робоча сила дешевша, тому українські компанії можуть бути конкурентними за рахунок цього. Це дає можливість отримати доступ до європейського ринку і вийти на нього з конкурентоспроможною ціною. Ну, а крім того, ви повинні позиціонувати себе як виробника якісного продукту. Не тільки як країну з дешевою робочою силою.

Але я особисто вважаю, що Україна сама повинна більше розповідати про свої переваги і перспективи. Потрібно більше просування, більше реклами.

- Які поради ви можете дати українським підприємствам, які хочуть вперше вийти на міжнародний ринок?

- Насамперед потрібно зробити компанію чистою і презентувати її так, щоб інвестори захотіли брати участь в цьому бізнесі. Звісно, потрібно розуміти ринок, на який ви хочете йти, розуміти свою конкурентну позицію. І не зайве буде з'ясувати, яка підтримка може бути надана в вашій державі і в ЄС.

Звісно, щоб Україна зайняла гідну позицію на європейському і світовому ринку, має минути час. А крім того, потрібно інвестувати в інфраструктуру, щоб без проблем можна було доставити продукт до покупця. І на це також потрібен час.

Незважаючи на позитивні кроки в напрямку реформування економіки, вас ще чекає довгий шлях вперед. Але загалом ми зберігаємо оптимізм щодо того, що ми побачимо подальше зростання українських злиттів і поглинань.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" поспілкувався з регіональним директором Viber Атанасом Райковим, який розповів нам, якими стануть популярні месенджери через кілька років.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти