Україні на зиму не вистачає вугілля і газу

10 вересня 2016 8:15

В "Нафтогазі" нарікають на рішення Кабміну, а уряд намагається підстрахуватися

ВУкраїніпосилюєтьсяенергетична криза.Уряд змушенийвпершезаостаннічотири рокирозконсервуватигазо-мазутніблокиТЕСірозпорядитисяпро створеннямазутногорезерву,атакожзбільшитипланіз закачуванняприродногогазудо17 млрдкубометрів,пише "РБК-Україна".

Реклама

Незважаючинате,щотепловагенераціязприходомосенііпадіннямтемпературиповітрясталаспалюватименшевугілля-заразкраїнаспоживаєдо65тис.тоннвугілляна добу(влітку-до100-110тис.Тонн),запасивугіллянаскладахукраїнськихТЕСне ростуть."ЗаостанніймісяцьзапасивугіллянаскладахукраїнськихТЕСне поповнюється",-заявив в.о.главиГК"НЕКУкренерго"ВсеволодКовальчук.

За данимикомпанії,наскладахТЕСстаномна7 вересня -як і ранішене більше1 млнтонненергетичноговугілля-439тис.тоннантрацитовихмарокі564тис.тоннгазової групи.ЯкщоподивитисянаданіМіністерстваенергетикитавугільноїпромисловості,тоситуаціящегірше.За данимивідомствазапасивугіллястановлять961тис.тонн,знихантрацит-не більше400тис.тонн.Цена50%менше,ніжу вересні2015 року,іна27%нижчезапланованихобсягів.Прицьому,дефіцитвугіллястановитьне менше1,1-1,3млнтонн.

Дефіцитвугіллястановитьне менше1,1-1,3млн тонн

Перш за все,урядвиходитьзтого,щонеобхіднодовестирівеньвідвантаженняенергетичноговугіллядо97тис.тоннна добу,атакожзабезпечитинеобхідну кількістьзалізничнихвагонівдлявивезеннявугілля-антрацитузнепідконтрольноїтериторії.

"Залізницяпрацюватиме,начебтодомовилися "зтією стороною" (невизнанимиформуваннямит.зв. "ДНР" та "ЛНР",якіблокуютьпостачаннявугіллянапідконтрольнуУкраїнітериторію,-ред.)",-повідомило високопоставлене джереловКабміні,знайоме зситуацією.

Реклама

Згідно з урядовим планомпідготовкидоосінньо-зимового періоду,запасиенергетичноговугіллянаскладахукраїнськихТЕСдо1 листопада маютьстановити2,7 млнтонн.Домогтисяцьогочиновникипланують,втомучислі,ізарахунокімпортувугілля.Вкінці серпняміністренергетикитавугільноїпромисловостіІгорНасаликповідомив,щоу вересні-жовтніУкраїнаотримає300тис.тоннімпортноговугілля.

"Мизаразтількиспалюємовсе,щощезалишилосяпіслявисокихлітніхнавантажень,івсе,щозавозимо.Аатомніенергоблокивсещенаремонті,іраніше жовтнявексплуатаціювони неувійдуть.Ситуаціяще некритична,алескладна",-розповіло джереловКабміні.

017_expert-sibir_07-08

За даними"Укренерго", 6 вересня"позарезерву"знаходилося9енергоблоківТЕСПАТ"Центренерго"(загальнапотужність2325МВт)"через відсутністьвугілляантрацитноїгрупи".Крімтого,времонті2 енергоблокиЗапорізькоїАЕС(2000МВт),які,за прогнозамиміністраІгоряНасалика,запустятьсяне раніше25 вересня.Такожщеблизько1402МВт-аварійнізаявкинаТЕСіТЕЦ.УКабмінікритичністьситуаціїусвідомлюють,томувирішиливнестизмінивпланпідготовкидоопалювальногосезону.

Ставкувурядіроблятьнаіншівидипалива.Зокрема,згідно з розпорядженнямКабміну,НАК"НафтогазУкраїни"повинен до 1 листопадазакачативпідземнігазосховища17 млрд кубометрів.

Реклама

На думкучиновників,самецейобсягдозволитьзабезпечитивсіхспоживачів(населення,промисловістьітеплопостачальніпідприємства)природнимгазом"за умовизначногозниженнятемпературиповітрявзимку".ЗаразвПГСУкраїни12,74млрд кубометрів,щовсьогона13%меншепоказників2015 року.

Втім,вминуломуроціНАКзаналогічнимизобов'язаннямивпорався-на 1 грудня2015року запасигазустановили17,1 млрдкубометрів."Миувійшливминулийсезонз15 млрдкубометрівзапасів,наростилиїхдо17 мільярдів.За підсумкамисезонуунасзалишилося2 млрдкубометрів",-пояснюютьв "Нафтогазі".Крімтого,"Нафтогаз"розраховуєотриматикредитвідСвітового банкув500 млндоларівназакачуваннягазу,алеце питаннябудезалежативідрішенняМВФщодо наданняУкраїнічерговоготраншу.

"Звичайно, зараз ми вже не встигнемо закачати 17 млрд кубометрів. Але абсолютно незрозуміло, навіщо нарощувати зараз такий обсяг газу і витрачати на це кошти. Адже збільшити обсяг закачування за рахунок російського газу ми не можемо – для цього необхідно підписати додаткову угоду з "Газпромом". Зрозуміло, що це неможливо зробити зараз і погіршить наше становище в Стокгольмському арбітражі. А європейські поставки проходять стабільно. Мабуть, Міненерго за рахунок нас закриває свої недоробки по накопиченню запасів вугілля ", – розповіло виданню джерело в НАК" Нафтогаз-України "на умовах анонімності.

РанішеглаваНАКАндрійКоболєвзаявляв,щоросійський"Газпром"не хочепідписуватидодаткову угодудо контракту."Газпром"каже-не требаніякихдодаткових угод,якщо,мовляв,вихочетевідновитикупівлюнашогогазу,товнесітьпередоплатуівсе.Алеєвисокийризиктого,що,внісшипередоплату,"Газпром"скаже,щоце-врахуноксплатиборгу,якиймиоскаржуємовсудівСтокгольмі",-пояснивспіврозмовниквНАКу.

Одним мазутом мазані

Перспективизалишитисявопалювальнийсезонбезнеобхідної кількостівугілляізнезаповненимиПСГзмушуютьурядшукативсі можливівиходи.Уряд пішовнате,щобулоприйняторозпорядження,якимпередбаченоствореннянаТЕСмазутногорезервувцьомуроці.Згідно з розпорядженням, станом на 1листопада "запасимазутуякрезервноговидупаливаповинніскладати133тис.тонн".Зараз,за даними"Укренерго",цізапасискладають30,8тис.тонн,аємністьсховищ-1,1 млнтонн.

УрядпередбачивствореннянаТЕСмазутногорезерву

Реклама

Альтернативувугіллюігазувмазутіурядшукає невперше.Щевкризовийдляенергетики2009рік КабмінЮліїТимошенкоанонсувалочастковийперехідкраїнизгазунамазутівнесенняцьоговидупаливавперелік"критичногоімпорту".У вересні 2014 рокудоцієїідеїповернувсятодішнійвіце-прем'єр-міністррегіональногорозвиткуВолодимирГройсман.

Однак,законсервованів 2012 роцігазо-мазутніблокиукраїнськихтеплогенеруючихпідприємствчиновникивирішили"розморозити"вчервні2016 року,перш за все,наТрипільськійіЗапорізькійТЕС.

harakteristiki-mazuta-m100-2

"Якщоговоритипро створеннярезерву,тонеобхідно неменше450-600тис.тоннмазуту,а133тис.тонн-цевкраймало.Важливорозуміти,щомазут-резервнепаливо.Ухолодну поруроку,вінгустіє,йогопотрібнодесьзберігати,і,незважаючинайоготеплотворність-680кгмазутуприрівнюєтьсядо1тоннівугілля-користуватися нимбільше 2-3днівдорого.Вартістьцьогопаливапрактичноприрівнюєтьсядогазу,авугілля-дешевше",-запевнивдиректорЦентрудослідженьенергетикиОлександрХарченко.

У минулому році країна імпортувала вугілля за ціною 80-84 доларів за тонну (55 доларів – ціна вугілля, решта – перевалка і транспортування). Газ Україна імпортує в 2016 році за ціною нижче 200 доларів за тис. Кубометрів. Збільшення частки газу і мазуту при генерації електроенергії неминуче позначиться на тарифі для кінцевого споживача, кажуть експерти. Адже національний регулятор – НКРЕКУ – буде змушений врахувати у вартості електроенергії спожите підприємствами паливо. "Собівартість електроенергії на газі 2,7 гривень за кіловат. Хто буде платити таку ціну?", – каже Харченко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти