Реальна зарплата українців за рік знизилася на 6,5%

28 січня 2015, 08:20

Христина Коновалова , Олександр Панченко

За даними Держстатистики, середньомісячна номінальна зарплата підвищилася в 2014 році на 5,9% або до 3476 гривень, а реальна зарплата знизилася на 6,5%

Незважаючи на падіння виробництва і торгівлі, середні зарплати в Україні, за даними Держстатистики, за минулий рік виросли: як груднева, що склала 4012 грн (на 478 грн більше, ніж у листопаді), так і середньомісячна – 3476 грн (у 2013-му – 3282 грн).

Реклама

Мова йде про номінальних заробітках, тобто – без урахування інфляції (24,9% за 2014). Тому реально українці стали біднішими на 6,5% (приблизно на 260 грн), а у жителів Донецької і Луганської областей через військових дій купівельна спроможність впала, згідно з офіційними даними, відповідно на 10,6% і 13,6%.

Найвища номінальна зарплата в 2014 р і раніше в Києві: за грудень – 6414 грн (за рік зросла на 14,2%, або на 910 грн, а найнижча – в Чернігівській обл.: 2924 грн – зростання на 8, 2%, або на 240 грн). У більшості регіонів платили 3-3,5 тис. грн.

За словами керівника відділу аналітики Forex club Миколи Івченка, підвищення зарплат пояснюється тим, що на багатьох підприємствах, насамперед у торгівлі, трохи підвищували заробітки, враховуючи зростання цін, а в грудні виплатили премії за підсумками року.

В тренді
Ринок пального: як декларування цін вплине на вартість ресурсу

Але в нинішньому році через війну в Донбасі і триваючий спад в економіці номінальні зарплати можуть перестати рости або збільшаться символічно, на 1-2%. Це означає, що з урахуванням навіть офіційно прогнозованої інфляції в 13%, їхня купівельна спроможність знизиться мінімум на 10%.

Реклама

А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко стверджує, що зарплати росли чисто статистично, за рахунок безробіття: "Частину співробітників бізнес-структури скорочували і, умовно кажучи, чверть або третина економії фонду зарплати використовували на підвищення окладів тим, хто залишився. Адже Держстат дає середньомісячну зарплату тільки штатних працівників".

За його прогнозами така тенденція підвищення зарплат збережеться, оскільки промвиробництво продовжить падіння, і подальші скорочення неминучі. Охріменко не виключає, що номінальні доходи населення, що має постійну роботу, можуть зрости навіть на 10%. А ось реальні – впадуть на 12-15%, так як інфляція очікується приблизно вдвічі вище офіційної – до 25%, як і в нинішньому році.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти