Українці вперше за 5 років скоротили витрати: НБУ назвав причини обвалу економіки

22 вересня 2020, 14:45

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Карантин призвів до серйозних проблем з внутрішнім попитом

Жорсткі карантинні обмеження, серйозне зниження внутрішнього попиту та падіння інвестицій у другому кварталі стали причинами зниження ВВП України на 11,4%. Такі аналітичні висновки представив Національний банк України (НБУ).

Реклама

Водночас, головним фактором поглиблення спаду ВВП стало саме скорочення внутрішнього попиту – як з боку бізнесу, так і з боку населення, повідомляють у Нацбанку. Разом з тим, витрати пересічних громадян знизилися вперше з 2015 року.

"Основним чинником поглиблення спаду ВВП очікувано стало скорочення внутрішнього попиту. Воно зумовлювалося як прямим впливом жорстких карантинних обмежень на економічну діяльність, так і непрямим – через невизначеність щодо подальшого розвитку ситуації із пандемією. <...> споживчі витрати домогосподарств скоротилися вперше з 2015 року (на 10,4% рік до року). Меншим ніж рік тому залишилося споживання державного сектору. Втім, його падіння сповільнилося до 1,7% р/р внаслідок розширення фіскальних заходів, спрямованих на підтримку економіки", – зазначили в НБУ.

Читайте також: Криза та проблеми з боргами: в S&P оцінили рейтинг України і дали прогноз

Ще одним серйозним фактором зниження ВВП стало падіння інвестицій.

Реклама

"Валове нагромадження основного капіталу зменшилося на 22,3% р/р. Скорочення інвестицій тривало внаслідок послаблення зовнішнього та внутрішнього попиту, невизначеності законодавчого поля для окремих секторів та подальшого поширення захворюваності. Фінансові результати підприємств залишалися гіршими за минулорічні, у тому числі через зростання витрат на епідеміологічний захист. Проте певну підтримку інвестиціям надавало нарощення видатків бюджету на дорожнє господарство", – констатував Нацбанк.

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

Також в НБУ відзначили серйозне зниження імпорту і експорту – на 23,4% і 9% відповідно.

Однак уже в третьому кварталі 2020 року Нацбанк очікує поступового відновлення економіки. Цьому повинні сприяти:

  • пом'якшення карантину;
  • пожвавлення зовнішнього попиту;
  • активізація внутрішнього споживання.

"Однак економічну активність стримуватимуть збереження окремих обмежень в умовах адаптивного карантину, а також посилення ризиків подальшого збільшення захворюваності на коронавірус", – попередили в НБУ.

Нагадаємо, раніше Національний банк зазначав у своєму інфляційному огляді, що в Україні помітний вихід з коронакризи. Втім, за даними НБУ, відновлення буде нерівномірним за видами економічної діяльності. Загалом, за розрахунками Нацбанку, економіка України скоротиться на 6% за підсумками 2020 року, але в наступні роки її зростання становитиме близько 4%.

Реклама

В уряді також не виключали, що падіння української економіки за підсумками 2020 року може сягнути 4-8%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти