Українці стали заробляти більше, а купити можуть все менше (інфографіка)

17 лютого 2015, 08:11

Олександр Панченко Олександр Панченко

У 2014 році працівників з мінзарплатою стало менше

В Україні стає все менше "бідних" працівників, а кількість "багатих" – зростає. Українців, які отримують мінімальну зарплату (1218 грн/міс.) Або вище мінімальної всього на 200-250 грн, за даними Держслужби статистики, за 2014 стало менше майже на 4% і тепер нижче 1500 грн платять лише одному працівнику з шести (в 2013 м було одному з п'яти). А ось умовно "середнього класу" (ті, чиї заробітки – 1,5-3 тис. грн на місяць, і 3-5 тис. грн) стільки ж, скільки і в минулому році: у кожного третього і кожного четвертого відповідно. Зате стало більше високооплачуваних працівників (із заробітками вище 10 тис. грн), причому в абсолютному обчисленні – в 1,5 рази з 350 тис. до 510 тис. осіб.

Реклама

ЩО ЗА ЦИФРАМИ. На думку економістів, статистика відбила серйозні зміни на ринку праці, які сталися через військовий конфлікт на Донбасі. "Зверніть увагу: на грудень 2013-го в країні нараховувалося понад 9,5 млн штатних працівників, а на грудень 2014-го – 7,96 млн (падіння майже на 20%. – Авт.). Решта, в кращому випадку, працюють за разовими договорами і в дану статистику не входять, в гіршому – стали безробітними. І далеко не всі з них стоять на обліку в Центрах зайнятості, насамперед це жителі Донецького і Луганського регіонів, – говорить президент Украналітцентру Олександр Охріменко. – У більшості компаній залишилися на своїх місцях "робочі конячки", тобто кваліфіковані співробітники з досвідом роботи і невеликою зарплатою, вони потрібні бізнесу, а також чиновники, лікарі, вчителі, за статистикою потрапляють в категорію заробітків від 1500 до 5000 грн".

За даними контент-експерта компанії "Робота Інтернешнл" Тетяни Пашки, відторгнення Криму і події на Донбасі змусили бізнес-структури скоротити 20-25% співробітників, які працювали на ці регіони. "Це перш менеджери, водії, кур'єри і так далі, коротше, люди з невеликою зарплатою і досвідом роботи, яких при необхідності не складно знову знайти на ринку праці, – роз'яснила нам Пашкіна. – Підвищення частки високооплачуваних пояснюється насамперед майже триразовою девальвацією гривні, адже в працюють на ринку іноземних компаніях зарплати прив'язані до курсу долара, причому навіть у працівників середньої ланки". Аналітик МЦПД Олександр Жолудь стверджує, що за 2014 знову збільшилася частка зарплат у "конвертах", так як ослаб контроль податкової, а інфляція росла набагато швидше, ніж в 2013-му – на 24% проти 0,5%. Держстатистика це фактичне зростання заробітків не враховує і показує, що у більшості вони залишилися на колишньому рівні.

ЗБІДНІЛИ. Незважаючи на те, що номінальні зарплати в країні зросли за рік, за даними Держстату, на 10%, реальні зарплати (з урахуванням інфляції) виявилися по купівельній спроможності нижче, ніж рік тому, майже на 14%. У 2015 році Кабмін уже спрогнозував зростання цін на 26,7%, а за підрахунками Охріменко, номінальні зарплати підвищаться не більше ніж на 10%, за підрахунками Жолудя – до 15%. Тому фактично кожна зароблена в нинішньому році гривня буде дорівнює за купівельною спроможністю приблизно 50 копійкам, зароблених у 2013-му.

_-1_253

В тренді
Більше не "Укрпошта": пенсії в Україні будуть доставляти по-новому
Реклама

"БЕЗРОБІТТЯ РОСТИМЕ І ДАЛІ"

Експерти кажуть, що у 2015 році робочих місць не додасться, а серйозних підвищень зарплат не буде, навіть якщо конфлікт на Донбасі вдасться хоча б призупинити. "В умовах нестабільності роботодавці докладуть максимум зусиль до того, щоб і далі оптимізувати витрати", – говорить керівник дослідницького центру hh.ua Уляна Маслова. В першу чергу це означає звільнення персоналу, без якого можна обійтися, і набір нових співробітників тільки при крайній необхідності. "Безробіття буде рости і далі, адже влада вже заявила про скорочення мінімум 50 тис. чиновників, багатьом з яких виявиться складно знайти роботу, так як вони є вузькими фахівцями-управлінцями", – прогнозує Охріменко. За даними Держстатистики, безробітних за 2014 стало більше на 1,6%, або 9,3% працездатного населення (приблизно 1,3 млн чол). "Насправді число незайнятих вище приблизно вдвічі, так як багато хто не стоять на обліку в центрах зайнятості і працюють нелегально. Їх кількість може зрости ще на півмільйона тільки за рахунок біженців", – стверджує Жолудь.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти