Українці стали менше їсти, але більше будувати: як піднімається економіка

25 січня 2017, 08:10

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти очікують зростання економіки 2017 року на 2-3%, але визнають, що невеликому бізнесу доведеться непереливки

Економіка України повільно, але відновлюється: минулого року, порівняно з 2015-м, падіння виробництва у всіх ключових галузях змінилося нехай і невеликим, але зростанням. Про це говорять дані Держслужби статистики. Втім, експерти називають це "відновленням" через низьку базу порівняння. Наприклад, спад в промисловості 2015 року порівняно з 2014-м був на 13%, а її зростання 2016-го порівняно з 2015-м – всього 2,4%, тобто до рівня 2014 року нашій промисловості ще далеко. Але добре, що економіка намацала дно і поступово пішла вгору.

Реклама

ЩО МАЄМО. Як видно з інфографіки, промвиробництво відновлюється з працею: видобуток вугілля і виплавка металу пішла вгору, а ось газу країна видобула стільки ж, скільки і 2015 року. Радує сільське господарство, хоча і тут на тлі зростання урожаїв і експорту зерна, соняшникової олії, триває падіння поголів'я худоби, птиці, зниження надоїв, а виробництво яєць і зовсім обвалилося на 10%. Роздрібна торгівля також дала приріст + 4% (в грошах), але рік тому був її обвал на 20,4% при інфляції в 25%. Тобто українці як і раніше купують менше товарів, ніж 2014-го.

А ось в будівництво житла народ вкладає явно більше, ніж раніше, – після торішнього падіння в 14,9% маємо зростання 15,2%. І це не все – стабільно продовжує розвиватися легка промисловість: наприклад, виготовлено 88 млн кв. м тканини (+6,4%, а 2015 року також було зростання на 5%), зшито 22,5 млн пар взуття (+0,1%, 2015-го було стільки ж).

ЕКСПЕРТИ. Економісти розглядають цифри Держстатистики через призму сильного падіння обсягу економіки в 2014-2015 роках. "Поки що ми бачимо просто невелике відновлення після падіння, але ще не зростання, – аналізує економіст Іван Нікітченко. – Сфери, в яких триває падіння, – це дуже поганий показник, який свідчить про глибоку кризу в секторі. Наприклад, тваринництво до кризи не встигло зрости навіть до показників 1990 року, і триваюче зниження говорить про великі проблеми. Необхідна комплексна програма з розвитку цієї галузі, фінансова підтримка, насамперед, малих і середніх господарств. Будівництво пішло в ріст через приплив до цієї галузі грошей, які перебували на рахунках в банках-банкрутах: багато людей перестали довіряти банкам і почали вкладати в нерухомість. Крім того, забудовники взялися за реанімацію старих проектів".

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко зазначає, що торгівля минулого року зростала лише в грошовому вираженні за рахунок інфляції, а в штуках і кілограмах падала, насамперед це стосується продуктів і товарів преміум-сегменту. Машинобудування виживало за рахунок старих замовлень в СНД, насамперед це поставки комплектуючих для електроенергетики і запчастин. А зростанню будівництва сприяє перш за все населення, яке розпочало вкладати заощадження в квадратні метри, як в надійний спосіб зберегти гроші. "Позитивний момент, що падіння економіки припинилося, але поки що немає передумов до того, що піде швидке відновлення, – вважає Охріменко. – Для цього потрібні закордонні інвестиції. Але на них складно сподіватися, поки у нас в країні немає політичної стабільності і триває війна" .

В тренді
Свята закінчилися – долар подорожчав: курс валют від НБУ
Фото: REUTERS/Dado Ruvic
Реклама

_01_177

Прогноз на 2017 рік: сподіваємося на себе

І все ж експерти оптимістичні. На думку Нікітченка, нинішнього року матимемо зростання економіки на 2-3%. "Але це нестійке відновлення, як і 2016 року, з сильною залежністю від зовнішніх чинників як економічних, так і політичних, таких як отримання або неотримання закордонних кредитів і підтримка з боку світової спільноти", – сказав Нікітченко. Охріменко не очікує серйозного поліпшення у важкій промисловості, поки не буде миру на Сході. "Більше за все зростатиме виробництво продуктів, які ми продовжимо експортувати як на старі, так і на нові ринки, але це не ЄС, а Близький Схід і Південно-Східна Азія. Оскільки пожвавилося будівництво, це зажадає більше будматеріалів. Але непереливки доведеться невеликому бізнесу, який обслуговує великі структури в машинобудуванні, енергетиці, поставляючи їм комплектуючі та послуги. Причина – скорочення там виробництва. Також по самозайнятих вдарить підвищення мінзарплати і щомісячної оплати ЄСВ".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти