Українці стали більше заробляти на ... монетах

14 лютого 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Пам'ятні та інвестиційні монети НБУ як альтернатива банківським депозитам

Купівлю пам'ятних та інвестиційних монет, які випускає Нацбанк, багато українців розглядають як один з варіантів збереження і примноження коштів. Причому останнім часом, схоже, ця форма інвестування стає все популярнішою. За даними НБУ, минулого року кількість реалізованих пам'ятних монет збільшилася втричі, порівняно з 2017 роком. А число проданих інвестиційних монет зросло вдвічі.

Золото в пошані

Реклама

Пам'ятні монети НБУ виготовляються з нейзильберу, срібла і золота. Інвестиційні монети відрізняються від пам'ятних тим, що частина чистого дорогоцінного металу в них становить 999,9.

З минулого року НБУ також став випускати монети зі сплаву на основі цинку номіналом 10 грн. Таких монет було реалізовано майже 2 млн шт. І саме цинкові монети поліпшили статистику Нацбанку щодо пам'ятних монет відразу втричі. Хоча саме ці монети навряд чи можна розглядати як інвестиційне вкладення коштів – вони продавалися за номіналом і, на відміну від інших пам'ятних монет, вважаються дійсним платіжним засобом.

Але при цьому істотно збільшилися і продажі монет з дорогоцінних металів, і саме цей факт свідчить про те, що купівля нумізматичної продукції розглядається багатьма як спосіб заробітку і вкладення коштів.

Так, 2018 року Нацбанк продав населенню 1,6 тис. золотих монет, тоді як 2017-го було вдвічі менше – лише 830 шт. Срібних пам'ятних монет 2018-го було продано 65,8 тис., 2017-го – 47,3 тис. штук.

Ймовірно, цифри щодо срібних монет могли бути й більшими. Однак в даному випадку обсяг покупок обмежений тиражами. Практично всі срібні монети, що надходять у продаж "на первинному ринку", тобто в регіональних відділеннях НБУ та партнерських банках, і продаються за рекомендованою ціною НБУ, розкуповуються дуже швидко.

А ось монет з нейзильберу НБУ випустив і продав менше: 1 млн шт., тоді як 2017-го було продано 1,2 млн. штук. Однак в даному випадку обсяг продажів також визначався тиражами..

Пам'ятні монети – теж "інвестиційні"

Інтерес українців до пам'ятних монет з дорогоцінних металів пояснюється тим, що ціни на них на вторинному ринку можуть в рази перевищувати ті, за якими ці монети продає НБУ. Так, минулого року були вперше випущені шестигранні монети, присвячені 100-річчю Національної академії наук. Роздрібна ціна НБУ на одну таку монету становила 629 грн, за набір – трохи більше 2500 грн. Зараз мінімальна ціна на такий набір на вторинному ринку – 2950 грн. Тобто прибуток, у разі продажу монет, становитиме мінімум 17%. І це вже першого року після інвестування.

Реклама

Срібна монета "Ера технологій"

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

А з роками ціни на срібні монети тільки зростають. Власне, як і на срібло. Наприклад, найменші срібні монети – дитячий Зодіак – ще 2018 року можна було купити в Нацбанку по 250 грн за штуку (вага срібла в них – 7,78 г, або чверть тройської унції). 2019-го відпускна ціна на них становить вже 263 грн.

Монети з нейзильберу (це сплав міді, нікелю та цинку) набагато дешевше, зараз відпускна ціна НБУ на них становить від 41 до 61 грн, залежно від номіналу і дизайну. Однак на вторинному ринку ціни на багато пам'ятні монети набагато вище, на деякі – в 2-3 рази і більше. Крім того, навіть найменш цінні на нумізматичному ринку монети (наприклад, серії "Постаті") з роками зростають в ціні.

У пам'ятних монет, якщо їх розглядати як засіб інвестування, тільки один недолік: Нацбанк не приймає їх назад, тобто не викуповує у населення. Тобто, щоб повернути вкладені кошти, ці монети потрібно продавати, як будь-яку іншу річ від приватної особи, на сайтах продажів, аукціонах і т.п.

Монети, які можна продати НБУ

А ось інвестиційні монети НБУ як продає населенню, так і скуповує у людей. Вони виступають і засобом платежу, і одночасно віднесені до категорії банківських металів.

Обсяг продажів інвестиційних монет за минулий рік також збільшився. Особливо істотно зріс продаж срібних монет. За даними НБУ, за 2018 рік було продано 6,5 тис. золотих монет і 25,5 тис. срібних. 2017-го українці купили 5,2 тис. золотих і 10,7 тис. срібних інвестиційних монет.

Викупив Нацбанк у населення за минулий рік лише 240 інвестиційних монет. "Це підтверджує попит громадян на цю продукцію і її інвестиційний характер", – вважають в НБУ.

На відміну від пам'ятних монет, інвестиційні є в продажу в Нацбанку практично завжди. Тому перепродати їх дорожче на вторинному ринку навряд чи вдасться. До того ж їх дизайн не відрізняється різноманітністю, тож у нумізматів попитом вони не користуються.

Найменша інвестиційна золота монета. Розміром з 1 копійку, а коштує понад 4 тис. грн.

Реклама

Ціни на інвестиційні монети безпосередньо залежать від цін на банківські метали. При цьому слід пам'ятати, що у НБУ є для банківських металів окремо ціна продажу і ціна покупки. Наприклад, 13 лютого ціна продажу інвестиційної срібної монети "Архістратиг Михаїл" номіналом 1 грн і вагою 1 тройська унція (31,1 г чистого срібла) становила 551 грн, ціна покупки у населення – 425 грн. Ціна найменшої золотої інвестиційної монети – "Архістратиг Михаїл" номіналом 2 гривні і вагою 3,11 г – дорівнювала 4003 грн, ціна продажу – 3544 грн.

Через таку суттєву різницю інвестиційні монети немає сенсу продавати незабаром після покупки. Така інвестиція буде вигідною, якщо термін вкладення становитиме мінімум кілька років. Оскільки банківські метали зростають в ціні не постійно, а стрибкоподібно. Але якщо набратися терпіння, виручка може перевершувати інвестиції в кілька разів.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, чи чекати підвищення рівня зарплат в Україні 2019 року.

Крім того, ми писали про важливі нововведення для гаманців українців 2019 року, а також про те, який прогноз для української економіки зробили представники вітчизняного бізнесу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти