Українці стали більше їсти і менше економити на продуктах

18 грудня 2016 8:18

Дані Держстату та митниці свідчать про те, що "дно" кризи вже позаду

Збільшенняреальнихдоходівна5,6%призростаннізарплатина18%іподорожчанняпродуктівхарчуванняна12%дозволилоукраїнцямменшеекономитинаїжі, пише "Ділова столиця".

Реклама

Так,за данимиофіційноїстатистики,за11місяцівпоточногорокужителіУкраїниз'їли207тис. т імпортноїмороженоїриби-на26%більше,ніжріктому.Імпортбільшдорогогорибногофілевирісвзагаліна82%,араків-в1,5рази.

Такожнастілукраїнцівсталиповертатисяімпортнісири-зростанняімпортусклало32%.Впершезаостаннітри рокипочавростиіімпортовочівборщовогонабору.Капустиввезлив8,5разибільше,картоплі-в5,9рази,моркви-в3,1рази.Такожзросло споживанняімпортнихпомідорів(в2,4рази)іогірків(в1,4рази).

Особливопомітновідступкризинаспоживанніекзотичнихфруктів.

Причина-вперіодкризикияни,не кажучивжепро жителівпровінції,перейшлинасезоннеспоживанняовочівіпересталикупуватираннюєгипетськукартоплюабоізраїльськуморкву.Унинішньомуроцікриза почалавідступати,азвичкадо споживанняовочівпоза сезономповернуласяразомзімпортнимипомідорамиіогіркамивноворічнихсалатах.

Особливо помітно відступ кризи на споживанні екзотичних фруктів. Тут свою роль також зіграло загальносвітове падіння цін на продукти харчування і зняття частини валютних обмежень для імпортерів. Споживання бананів зросла на 33%, а ціна впала з 852 до 708 доларів за тонну, ананасів з фініками ввезли на 66% більше, а їх ціна знизилася на 200 доларів за тонну (на 15%). Також подешевшали цитрусові – з 908 до 709 доларів за тонну, при зростанні імпорту на 26%, до 211 тис. т. Винограду ввезли в 1,9 рази більше – 48 тис. т при ціні на третину менше (757 доларів за тонну). Аналогічні показники і у абрикосів і персиків – зростання імпорту більш ніж в 1,5 рази при зниженні ціни на третину.

Реклама

Біднякинарештізмогликупитисобіщосьмолочне-зросло споживаннядешевогосируімаргарину,аразомзниміімпортпальмової оліїзбільшивсяна40%,до173тис. т.Сталиїсти і більшесолодкого-імпортцукруз тростинивирісв30раз,аУкраїнасталанетто-імпортеромпатоки-власноговиробництвасталоне вистачати.

Щеодинпоказникзростаннядобробуту-споживаннявина,імпортякогозріс удвічі,до47,5тис.т.Та йтютюновіфабрики,незважаючинапідвищенняакцизу,ввезлиначвертьбільшесировинидлясигарет.

Навітьнегативніпоказникимитноїстатистикиінодіговорятьпро поліпшеннядобробутукраїни.Українавпершезарокинезалежностіпрактичновідмовиласявідімпортуяблук-навчилисявирощуватиякісніяблукасамі,такожрізковпавімпортзаморожениховочів(вінне витримуєконкуренціїзвітчизнянимипереробникамиовочів)іімпортрису-допомагаютьрисівникиХерсонщинитаБессарабії.

.png_250

Дані експорту продуктів харчування також позитивні – Україна вже вивозить не тільки сировину у вигляді зерна і напівфабрикати у вигляді соняшникової олії наливом, а й готову продукцію. Експорт курей виріс в 1,5 рази, до 225 тис. т, експорт раків збільшився в 2,5 рази. Поки це тільки 466 т, продукт нішевий, але і досить дорогий. Європейці з задоволенням їдять наших раків і равликів (100 т), не кажучи вже про мед, якого вивезли 47 тис. т – зростання на 58%. Аналогічні темпи зростання і у горіхів – 35 тис. т. Також Україна повернулася на експортні ринки цукру – зростання в три рази, до 335 тис. т, і стала в промислових масштабах експортувати томатну пасту – зростання в два рази, до 38 тис. т. Подолана криза в експорті спирту – зростання на чверть, до 49 тис. т.

Реклама

За2014-2015рр.споживаннявнатуральномуобчисленнізнизилосяпрактичноначверть,авприфронтовихрегіонахДонбасуінодінапорядок-тамлюдибуличастонамежіголоду.Употочномуроцізниженняспоживаннязмінилося зростанням.Покице3%,алевнаступномуроціціпоказникибудутьвразибільше.

По-перше,вціломуподоланабанківська криза-заостаннідварокиімпортериіпродавціпродуктівхарчуваннявтратилидесяткимільярдівгривеньнасвоїхрахункахвбанках-банкрутах.Через цесотнікомпанійбулизмушеніпітизринку-заразїхмісцезайняликонкуренти,якізуміливідновитиоборотнийкапітал.Врезультатіякімпортери,такідистриб'юториотрималиможливістьзакуповуватитоваринабільшвигіднихумовахінадаватибільштривалірозстрочкиритейлу.Підсумок-зниженнямаржіізменшеннятемпівзростанняцін.

По-друге,НБУскасувавцілийрядвалютнихобмежень-доларипідімпортнийконтрактможнакупитишвидшеідешевше,та йсамкурсстабілізувався.Якрезультатуімпортерівуженемаєнеобхідностіперестраховуватисязвалютнимиризиками,щоб непотрапитипристрибку курсу.

По-третє,логістичнікомпаніїзумілиадаптуватисядовтратиросійськогоринку,війнінаДонбасііанексіїКриму.Збиткизафіксованіісписані,частинакомпанійпішлизринку,абільшуспішніконкурентизумілизаповнитиоборотнийкапітал.Підсумок-зниженнявартостідоставки,перевезеннятазберігання,щопозитивнопозначаєтьсяназниженнімаржідистриб'юторівірітейлерів.

По-четверте, відбулося відновлення торгового і банківського кредитування торгових операцій. У 2014 р в умовах війни багато іноземних компаній закрили або різко знизили ліміти на торгове кредитування своїх українських партнерів. Тобто якщо польський імпортер омарів міг претендувати на відстрочку платежу на півроку, російські в три місяці, то український імпортер був змушений давати передоплату. В таких умовах омари, апельсини і навіть телевізори в українських магазинах коштували помітно дорожче, ніж в польських чи російських. Зараз більшість постачальників зняли обмеження – вітчизняні імпортери повертаються до докризових умов співпраці, що дозволяє їм знизити маржу і, як підсумок, ціну на прилавку.

Споживанняпродуктівукраїнцямивнаступномуроцізростещена5-10%.

Реклама

Аналогічнаситуаціяізторговимкредитуваннямбанків-ефективнаставкакредитуваннязарікзнизиласямайжена5%пункту,щопозитивнопозначилосяінацінітоварів,інапоказникахінфляції.

Якщовнаступномуроцівсі чотиритенденціїпродовжаться,обсягиторговогофінансуваннябудутьрости,ставкикредитуваннязнижуватися,валютніобмеженнязніматися,товрезультатіімпортери,дистриб'юториірітейлзможутьпродовжитизниженнясвіймаржі.Результат-цінинатовариповсякденногопопиту,втомучислііпродуктихарчування,будутьростименшимтемпом,ніжінфляціявцілому,ізначнонижче,ніжзростаннязарплат.

Підсумок-споживанняпродуктівукраїнцямивнаступномуроцізростена5-10%.Звідповіднимвпливомназовнішньоторговельнийбаланс,якщовнинішньомуроціімпорт стонував припадаючомуекспорті,товнаступномуроціімпортпочнеростипристорнуючомуекспорті.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти