Українці обходять земельний мораторій: експерт розповів про найпопулярніший спосіб

"Покупець" землі серйозно ризикує в разі емфітевзіза

Незважаючи на те, що в Україні продовжує діяти мораторій на продаж сільськогосподарських земель, ринок не простоює. Згідно зі звітом Світового банку, з 2015 по 2017 р. в Україні здійснено 3,6 млн транзакцій за зміною власника або користувача земельної ділянки, причому 89,5% з них стосувалися саме сільськогосподарських земель.

3,1% цих угод стосуються саме купівлі-продажу землі. Це можливо для ділянок, які не потрапили під дію мораторію – ділянок для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва і підсобного господарства. Втім, найчастіше операції на ринку землі українці проводять в обхід мораторію.

"У практиці зустрічається безліч механізмів і способів обійти мораторій на землю. Слід пам'ятати, що такі способи не завжди лежать в правовому полі і мають істотні ризики як для продавця, так і для покупця такої земельної ділянки", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" Гліб Ботвінцев, юрист, адвокат Юридичної групи LCF.

Реклама

До найпоширеніших способів належить емфітевзис – право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб. Таке користування має ряд істотних відмінностей від договору оренди: відсутність обмеження за терміном (зустрічаються договори терміном на 100 і більше років), немає чіткої встановленої форми договору і умов оплати, право користування за емфітевзисом можливо продати третім особам.

Читайте також:

На практиці власнику землі один раз платять всю суму за весь період користування землею, фактично як за купівлю-продаж. Ботвінцев додає, що до ризиків для покупця слід віднести те, що він не стає власником землі, відповідно, завжди залишається можливість дострокового розірвання договору.

Реклама

Детальніше про те, як живе ринок землі в умовах мораторію, читайте на сайті "Сьогодні" – "Ринок землі в Україні: за якою ціною продають і чи законно це"

Нагадаємо, мораторій на продаж земель с/г призначення був введений в 2001 році, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. Відтоді його щорічно продовжують. Востаннє закон про продовження мораторію підписав п'ятий президент України Петро Порошенко у лютому-2019.

Якщо у Верховній Раді і вирішать зняти мораторій, ситуацію це не змінить, тому що парламент має розглянути і ухвалити закон "Про обіг земель", який би врегулював всі аспекти продажу ділянок. Зараз такий закон знаходиться тільки на стадії розробки і обговорення.

Реклама

При цьому президент України Володимир Зеленський під час візиту до Туреччини анонсував, що ринок землі в Україні буде створено найближчим часом.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти