Українців зобов'яжуть заповнювати податкові декларації: кого оштрафують за зарплату "в конверті" і зайві долари

27 квітня 2017, 07:06

Олександр Литвин

Парламентарії заявляють, що "нульова декларація" дозволить вивести економіку з тіні, а експерти побоюються шахраїв

Уже цього року уряд, згідно з пріоритетним планом дій, ініціює розробку законопроекту, який зобов'яже українців декларувати свої доходи. Крім того, в Україні введуть автоматизовану систему моніторингу витрат. Якщо виявиться, що родина витратила більше, ніж заробила, – доведеться пояснювати фіскальній службі, де взяли гроші, або заплатити штраф. Сайт "Сегодня" з'ясував, як і коли може запрацювати декларування для всіх.

Реклама

Як це працюватиме

"У тіні перебуває приблизно близько 50% всієї економіки", – сказав у своєму відеозверненні наприкінці минулого року прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Це означає, що в країні "захована" половина ВВП, з якої не сплачуються податки до бюджету. Один із способів вивести доходи українців з "тіні" – контролювати витрати. Для цієї мети парламентарії розробляють законопроект про обов'язкове декларування доходів.

Наразі документ ще не зареєстрований в Раді, розповідає "Сегодня" член парламентського комітету з питань податкової і митної політики Микола Фролов. Норми законопроекту все ще обговорюються. Так, одні пропонують ввести обов'язкове декларування для тих, хто в першій ("нульовий") декларації зареєструє майно і доходи на суму від мільйона гривень, інші хочуть вводити декларування для українців з 500 тисячами гривень.

cash-1342228_960_720

Реклама

Фото: Pixabay.com

"Необхідно встановити мінімум, після якого громадянин України зобов'язані брати участь в декларуванні. А якщо українець має невисокі доходи і у нього трохи нерухомості, він не зобов'язаний заповнювати декларацію. Потрібно провести широку дискусію про те, з якого порога починати декларування. Є думка, що це повинен бути мільйон, враховується і вартість нерухомості, і заробітна плата, і накопичення. Інші називають 500 тисяч, два мільйони. Я вважаю, що потрібно ще обговорити це питання", – розповідає парламентарій.

"Потрібно провести широку дискусію про те, з якого порога починати декларування. Є думка, що це повинен бути мільйон, враховується і вартість нерухомості, і заробітна плата, і накопичення. Інші називають 500 тисяч, два мільйони. Я вважаю, що потрібно ще обговорити це питання", – розповідає парламентарій.

Наприклад, якщо мінімум встановлять на рівні мільйона гривень, українці, які "накопичили" менше 37 тисяч доларів, "нульову" декларацію можуть не заповнювати. Перша декларація дасть можливість "легалізувати" дохід, отриманий в тому числі з тіньового сектора. Пояснювати джерело цих накопичень не доведеться. Але вже на наступний рік, якщо виявиться, що родина витратила більше, ніж заробила, потрібно буде або показувати джерела доходу, або платити штраф.

Змушувати всіх українців заповнювати декларації не варто, упевнений податковий експерт Олександр Почкун. "Припустимо, пенсіонерів, які не отримують додатковий дохід, можна було б звідти виключити. Можна було б виключити громадян, які мають тільки одне джерело доходів", – розповідає експерт.

Кого та як можуть покарати

Реклама

 Обов'язкове декларування насамперед торкнеться українців з високим тіньовим доходом. Ще минулого року президент Петро Порошенко підписав закон про часткове розкриття банківської таємниці – Мінфін отримав доступ до інформації про депозити і банківські перекази фізосіб. Чиновники можуть відстежити велику покупку, зроблену за допомогою банківської карти, поповнення депозитного рахунку. Крім того, інформація з реєстрів дозволяє відстежувати покупки нерухомості і автомобілів.

До фіскальної служби надходитиме інформацію не про всі витрати. Наразі парламентарії обговорюють: покупки на яку суму варто фіксувати. Так, в інтерв'ю "Сегодня" голова комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна сказала, що планується враховувати витрати від 150 тисяч гривень за одну покупку. Водночас частина експертів упевнені – рахувати потрібно покупки від 50 тисяч.

Якщо після заповнення другої декларації виявиться, що родина витратила більше, ніж заробила, доведеться заплатити штраф. Згідно з податковим кодексом, за ухилення від сплати податків накладається штраф у розмірі 10%. Крім того, з цієї суми доведеться заплатити прибутковий податок (ПДФО) і військовий збір. Наприклад, якщо родина "забула" задекларувати 37 тисяч доларів (еквівалент мільйона гривень) і купила на цю суму квартиру, доведеться заплатити штраф у розмірі 100 тисяч гривень та ще 195 тисяч податків (18% ПДФО і 1,5% військовий збір).

Як зазначає Олександр Почкун, заповнення декларації це не тільки фіксація своїх податків, а й можливість використовувати податкові пільги. "Якщо, припустимо, діти навчаються у вищих навчальних закладах, є можливість повернути частину сплачених податків. Є й інші пільги, про які багато хто просто не знає", – впевнений експерт.

Коли запрацює нововведення

Реклама

Кабінет міністрів планує до кінця 2017 року розробити законопроект про введення загального декларування, йдеться в пріоритетному плані дій уряду. Микола Фролов пояснює: прийняти законопроект цього року реально, проте необхідно обговорити, з якого року ввести декларування.

Олександр Почкун вважає, що після ухвалення закону можуть виникнути проблеми з системою контролю. Так, фіскальній службі доведеться обробляти великий обсяг інформації. Крім того, на думку експертів, виникають питання про те, як зберігатиметься інформація про добробут українців і чи не потрапить вона до рук зловмисників.

"На жаль, ми бачимо, що інформацію про платників податків можна часто купити на Петрівці. Приватна інформація про фізосіб може потрапити у відкритий доступ, а з огляду на, що рівень злочинності досить високий, це може бути використано проти українців", – розповідає експерт.

calculator-1680905_960_720

Фото: Pixabay.com

"Потрібно, щоб у нас запрацювали цивілізовані норми. Тому паралельно з розробкою пакету документів щодо деофшоризації треба вводити ліберальні норми в Податковому кодексі зі зниженням ставок, спрощенням адміністрування. Думаю, таку позицію підтримали б і в МВФ, оскільки там теж зацікавлені, щоб Україна провела деофшоризацію і створив прозору податкову систему", - пояснює Южаніна.

Нагадаємо, першими випробували на себе декларування високопосадовці і парламентарії. Всього можновладці задекларували близько 30 мільярдів гривень, половина цих коштів – готівка.

Після парламентарії внесли поправки, згідно з якими заповнювати декларації потрібно всім українцям, які працюють в сфері протидії корупції та моніторингової діяльності запобігання корупції. У відповідь частина активістів заявила про те, що внесені поправки – тиск на громадський сектор України.

У комітеті з питань податкової політики впевнені, що загальне декларування – це не тиск на українців, а спосіб вивести економіку з тіні. "Законопроект не веде до посилення податкового тиску на громадян. Я знаю спекуляції з цього питання. У нас багато борців з корупцією, які хочуть, щоб деякі декларували всі свої доходи і витрати, а якщо це їх стосується, то люди починають кричати, що хтось їх переслідує, що за ними стежать", – каже Микола Фролов.

До слова, "нульова" декларація використовує в багатьох країнах. Наприклад, така практика існує в США, Великій Британії, Ірландії, Італії. "Громадяни України зобов'язані сплачувати податки – це правильно. В рамках тих зобов'язань, які є за законом, люди повинні платити податки. Інакше у нас нічого в країні не вийде. А показати правильний приклад повинні наші чиновники", – впевнений Олександр Почкун.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти