Україна втрачає вугільну галузь – екс-міністр

23 червня 2016, 08:05

Енергетика працює "як партизанські загони", вважає Плачков

Підприємства енергетичного комплексу України сьогодні працюють як партизанські загони і ніким не координуються. Рішення в енергетиці приймаються ситуативно і рефлекторно. Про це розповів екс-міністр енергетики, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков в ефірі телеканалу News One.

Реклама

За словами експерта, ситуація з вугіллям на складах теплових електростанцій складна.

"На складах ТЕС залишилося трохи більше 1,3 млн т вугілля. Склади швидко скорочуються. На Слов'янській ТЕС, наприклад, вугілля залишається на кілька діб. До зими потрібно мати близько 2-2,5 млн т вугілля – це мінімум, щоб пройти зиму без відключень. Влітку необхідно поставляти на станції вугілля більше, ніж спалюється, щоб накопичити на зимові холодні місяці. Але замість того, щоб накопичувати вугілля, ми його спрацьовує. Це може знову привести до ситуації, яка була два роки тому: без вугілля зупиняються блоки, падає частота в енергосистемі, диспетчери НЕК "Укренерго" дають команду на графік аварійних відключень. Спочатку відключаються підприємства, потім цілі райони міст і населених пунктів", – говорить Плачков.

Екс-міністр розповів, що 40% вугілля надходить із зони бойових дій, з неконтрольованих Україною територій. Решта вугілля постачають приватні і державні шахти з контрольованої території.

"Середня собівартість видобутку українського вугілля становить 2200 гривень за тонну. На приватних шахтах собівартість становить 1600-1700 грн/т. До сьогоднішнього дня в тарифах на електроенергію була закладена вартість близько 1000 гривень за тонну, тобто вдвічі нижче собівартості. Такий підхід не дозволяє забезпечити навіть поточний рівень видобутку вугілля. Обсяг вуглевидобутку падає: замість 60 млн т, які добувалися кілька років тому, ми стали видобувати близько 15-16 млн т на рік, а необхідно добувати мінімум 25 млн т на рік", – зазначає він.

Реклама

"Вугільну галузь ми втрачаємо як таку", – додав експерт. Рішення складної ситуації експерт вбачає в тому, щоб збалансувати тарифну політику в електроенергетиці, щоб ТЕС могли накопичити запаси вугілля і підготуватися до зими. "Також потрібно забезпечити платежі виробникам електроенергії, щоб ТЕС могли заплатити за вугілля, а АЕС – за ядерне паливо", – вважає експерт.

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

На думку Плачкова, проблему частково допомагає вирішити перехід на ринкові ціноутворення на вугілля. "Це дасть можливість ТЕС купувати вугілля з ПАР, і ТЕС будуть знати, якою буде його ціна", – вважає експерт.

"Визначення ціни вугілля з урахуванням імпортної ціни на європейській біржі – це позитивний момент. Це дає можливість укладати контракти і накопичувати вугілля. Якби таке рішення НКРЕКП прийняла в 2014-2015 роках, то ми б не віялових відключень споживачів по 4-6 годин, і імпорту в величезних кількостях електроенергії з Росії. За всі роки незалежності України наш північний сусід при будь-якому президенті, що при Єльцині, що при Путіні, перед початком опалювального сезону то газ перекривала, то електроенергію відключав, щоб ми йшли на якісь поступки . Немає сумнівів в тому, що з осені знову почнуться такі речі. тому важливо не допустити, щоб Україна опинилася з дефіцитом палива", – сказав Плачков.

Раніше, для вирішення проблеми забезпечення ТЕС вугіллям НКРЕКП ввела в Україні нову методику формування цін на вугілля, яка базується на індексі вартості вугілля на біржі в Роттердамі.

У 13 по 21 червня запаси вугілля всіх марок на складах ТЕС зменшилися на 8,3% – до 1,484 мільйона тонн з 1,621 мільйона тонн, в тому числі запаси дефіцитного антрациту скоротилися на 26,3% – до 405,4 тисячі тонн з 550,5 тисячі тонн.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти