Україна ризикує втратити інвесторів "зеленої" енергетики

29 листопада 2019 23:46

Експерти попереджають, що зменшення "зеленого" тарифу заднім числом – ризик для країни та бізнесу

Реклама

Шантаж іноземних інвесторів – так про зменшення "зеленого" тарифуговорять експерти.

У Міністерстві енергетики пропонують новий законопроєкт. Говорять: електростанції, що працюють від енергії сонця, вітру та біопалива, мають отримувати менше грошей. Тому "зелений" тариф хочуть знизити. І це попри те, що президент України обіцяв іноземним партнерам не погіршувати умови для бізнесу в нашій країні.

"Сьогодні" з'ясовували, які будуть наслідки для українців.

"Зелений" тариф буде нижчий, але буде діяти довше. Для інвесторів, які вклали свої гроші в розвиток українського екологічно чистого виробництва енергії – це погані новини. Це означає, що свої гроші вони будуть повертати мізерними порціями та занадто багато років. Це законопроєкт Міненерго.

"Ми пропонуємо добровільну реструктуризацію, тобто – зменшення зеленого тарифу з продовженням терміну дії цього тарифу", – говорить заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища з питань європейської інтеграції Костянтин Чижик.

Реклама

"Це і є шантаж, реструктуризація, яка пропонується як добровільна, найімовірніше не викличе великого інтересу серед компаній", – говорить співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.

Експерти стверджують, що в Міністерстві розуміють – для іноземних інвесторів новий "зелений" тариф – збитковий. Інвестори, щоб побудувати станції, брали кредити. Якщо виробництво окупиться не так швидко, як обіцяв раніше український закон, то підприємці муситимуть переплатити банкам. Зменшення зеленого тарифу заднім числом – ризик, який в більшості країн просто неможливий для бізнесу, стверджують аналітики. Міжнародне фінансове співтовариство дивується і, на відміну від українських чиновників, йде на поступки нашим інвесторам.

"Більшість банків міжнародних, принаймні ті, з якими ми спілкувалися, розглядають можливість продовження цих кредитів. Звичайно, це певне погіршення умов, але це краще, ніж нічого не робити", – розмірковує заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища з питань європейської інтеграції Костянтин Чижик.

Для сонячних станцій, які вже працюють, автори законопроєкту пропонують знизити зелений тариф на 17%. Для ще недобудованих – на 15%. Вітровій станції теж хочуть урізати виплати – на 10%. Такі нововведення, переконані експерти, зітруть Україну з поля зору іноземних інвесторів.

"Для інвесторів дуже важливо мати розуміння – якщо певні умови були узгоджені, то ці умови будуть дотримані. Якщо ці умови змінюються сьогодні, ніхто не матиме гарантії, що ці умови не будуть змінені завтра. У такій ситуації ніхто не захоче інвестувати в Україну", – говорить регіональний директор General Electric в Україні, Грузії та Вірменії В'ячеслав Феклін.

Втрата інвесторів, вважають фахівці, не дозволить Україні реалізувати план – за десяток років мати чверть зелених кіловат в нашій енергосистемі.

"Україна до 2030 року зможе перевести до 22% системи енергопостачання на поновлювані джерела. Але для цього потрібні інвестиції. За нашими підрахунками, їх у всьому світі з більш ніж 330 млрд дол. треба збільшити до 750 млрд. Фактично це означає, що треба подвоїти інвестиції", – вважає генеральний директор Міжнародного агентства поновлюваних джерел енергії Франческо Ла Камера.

Іноземці готові вкладати гроші в будівництво нових станцій саме в Україні. Тому що вдалих місць для вітряних станцій і сонячних панелей у нас чимало. Потрібні тільки державні гарантії, які Україна виконає, попри все. Інакше ми ризикуємо втратити й ті гроші, які іноземці вже вклали в українську енергетику. У міжнародних судах інвестори можуть легко відсудити кожен свій долар. А йдеться про мільярди.

Реклама

Нагадаємо, адвокат, керуючий партнер і партнер-засновник АТ Arzinger Тимур Бондарєв також заявив, що в разі ретроспективного перегляду "зелених" тарифів постраждають інвестклімат і репутація України.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти