Україна втратила 135 млрд доларів через окупацію Росією Криму

Економічні втрати від окупації становлять близько 75% ВВП України 2013 року
Первинна оцінка Мін'юсту, яку зробили 2014 року, становила $ 106 млрд/Фото: колаж "Сьогодні"
Первинна оцінка Мін'юсту, яку зробили 2014 року, становила $ 106 млрд/Фото: колаж "Сьогодні"

Експерти оцінили економічні втрати України від окупації Росією Криму. Виявилось, що прямі втрати від тимчасової окупації Російською Федерацією Кримського півострова становлять $135 млрд, або близько 75% ВВП України 2013 року.

Дослідження "Оцінка економічних втрат України від тимчасової окупації Кримського півострову" провів Центр економічної стратегії.

Реклама

"Це перша комплексна оцінка втрат України від тимчасової окупації РФ Кримського півострову, хоча ще у 2016 року за результатами парламентських слухань Верховна Рада рекомендувала Кабінету міністрів розробити методики визначення збитків", - сказав старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Горюнов.

Фото: скріншот
Фото: скріншот

Оцінку втрат зробили для того, щоб Україна могла через міжнародні суди компенсувати втрати. Тобто зобов'язати Росію виплатити відповідні суми або заарештувавши активи тих, хто причетний до окупації Кримського півострова.

Реклама

Читайте також:

Зазначимо, що Україна вже подала позови до Міжнародного кримінального суду та Міжнародного арбітражного суду, Європейського суду з прав людини, Міжнародного трибуналу з морського права, а також в суди Нідерландів, Франції та Швейцарії.

Внаслідок окупації півострова Україна втратила $135 млрд, туди входить:

 • вартість землі на Кримському півострові ($3 млрд);
 • вартість доведених покладів корисних копалин ($52,3 млрд). Насамперед це поклади природнього газу та сирої нафти;
 • втрати житлової нерухомості населенням ($42,7 млрд);
 • втрати приватних компаній ($18,4 млрд);
 • втрати банків ($2,7 млрд);
 • втрати держави ($14 млрд);
 • встрати місцевих громад ($1,7 млрд).

Фото: скріншот
Фото: скріншот

Реклама

Зазначимо, що первинна оцінка Мінюсту, яку зробили 2014 року, становила $106 млрд – там не врахували всі фактори.

Фото: скріншот
Фото: скріншот

В той же час Центр економічної стратегії не включив до оцінки макроекономічні наслідки від тимчасової окупації Кримського півострову. Таким чином, $135 млрд – це тільки мінімальна доведена оцінка економічних втрат України.

Таким чином:

 • через окупацію Криму Україна втратила близько 4,5% від своєї загальної площі, що відповідає 27 тис. км, або 2,7 млн га. Але є ще гори та водойми, які фінансово не оцінити. Попередньо, ціна землі сільськогосподарського призначення в Криму може бути оцінена у $4 тис. за гектар, а загальна вартість 755 тис. га посівних площ становить близько $3 млрд;
 • українці могли втратити майже 935 тисяч квартир, а це 49 млн квадратних метрів. 2014 року, до окупації Криму, вартість квадратного метра житла становила еквівалент $873. Тож кримчани втратили як мінімум $43 млрд. А з того часу ціни на житло зросли;
 • приватні власники активів в Криму, яких налічувалося 20 тис. підприємств, втратили активи на суму $18,488 млрд;
 • активи державних компаній, які були зареєстровані безпосередньо в Криму до тимчасової окупації, станом на початок 2014 року становили $2,7 млрд.

Фото: скріншот
Фото: скріншот

Раніше ми повідомляли, що сильні зливи, які затопили 104 житлових будинки в Бахчисарайському районі, допомогли окупантам розв'язати проблему водопостачання жителів півострова.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.27

Російський рубль (₽)

0.36

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти