Україна об'єднає свій енергоринок з європейським

16 вересня 2019 22:28

Це принесе країні енергонезалежність і підвищить конкуренцію в галузі

Уряд хоче об'єднати український і європейський енергоринки. Таким чином Україна зможе не просто купувати і продавати світло за кордон, а й остаточно відокремитися від російської енергосистеми. Все, чого не вистачатиме Україні, країна буде купувати в Європі – за конкурентними цінами. Що для цього повинна зробити Україна, розбиралися журналісти "Сьогодні".

Реклама

Імпортні словацькі та угорські кіловати Україна зможе купувати за кордоном. Перший крок зроблено – з липня в Україні працює новий ринок електроенергії.

Далі слід приєднатися до європейського ринку. І цей крок надзвичайно важливий для енергонезалежності України. Адже ми досі перебуваємо в енергетичній зав'язці з Росією і Білоруссю. І в надзвичайних випадках Кремль може шантажувати Київ. І Кабмін взяв впевнений курс на об'єднання українського і європейського енергоринку.

"Наші країни мають спільний історичний досвід. Вірю, що Україна врешті-решт опиниться в європейській сім'ї і ми знову зустрінемося в рамках об'єднання. Ми зацікавлені в естонському досвіді інтеграції в європейський енергетичний ринок. У наших планах приєднатися до енергоринку Європи вже в 2025 році" , – заявив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

Це прем'єр сказав про приєднання до європейської енергосистеми. Конкуренція там значно більша. Для європейських країн Україна – додатковий ринок. І продавці іноземних кіловат працюватимуть так, як, наприклад, мережа АЗС. Тільки торгувати будуть електроенергією.

Хто від цього виграє? Кожен, хто дивиться телевізор, заряджає мобільний телефон або просто включає ввечері світло. Адже коли численні постачальники будуть боротися за споживача, якість послуг ставатиме кращою, а ціни – значно приємнішими для покупця. Так це працює в усьому світі.

"Наприклад, є конкуренція не тільки між гравцями однієї країни, а між гравцями багатьох країн. Відповідно – більше конкуренції, краща якість послуг і низькі ціни на електроенергію. Тобто це приєднання до NSI, яке об'єднує 34 країни, які працюють в синхронному режимі, і цей процес у нас відбувається разом з Молдовою ", – говорить аналітик Українського інституту майбутнього Андріан Прокоп.

Реклама

34 країни зможуть продати Україні електроенергію. Енергетики вже тестують, як це працює. Перші імпортні кіловати прийшли на так званий Орловський енергоострів. Це поки єдина точка входу "європейського світу" – тому що фізично вже приєднана до міжнародної мережі.

"Ми рухаємося до того, щоб від'єднатися від Росії і приєднатися до Європи. Це дуже складний шлях саме з технічної точки зору. Ми, за часів, коли нам потрібно покривати піки, зможемо купувати електричну енергію з Європи. Ймовірно, вона буде дешевшою за теплову. І зможемо продавати електричну енергію в Європу тоді, коли вона буде потрібна там від наших атомних електростанцій ", – розповідає експерт в сфері енергетики Олександр Трохимець.

Енергоексперти кажуть: ми можемо купити і продати 20 млрд. кіловат на рік. Але заробляти на кіловатах зможемо тільки тоді, коли буде сучасне обладнання та мережі. На це буде потрібно, тільки за приблизними підрахунками, 220 млн. гривень. Але в результаті, це допоможе заощадити гроші пересічному споживачеві, і допомогти країні стати енергонезалежною.

Нагадаємо, з 1 липня в Україні введено новий оптовий ринок електроенергії відповідно до прийнятого в 2017 році Верховною Радою закону "Про ринок електричної енергії". Запуск ринку – це зобов'язання України в рамках імплементації Третього енергопакету ЄС. А також умова співпраці України з МВФ та отримання макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі 500 млн євро в цьому році.

Після запуску нового ринку електроенергії щодоби збільшується її імпорт, що впливає на зниження цін на ринку.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти