Україна та Угорщина домовилися про "віртуальний" реверс газу

5 червня 2015, 16:10

"Газпром" виступає проти такого способу купівлі-продажу блакитного палива

Український оператор газотранспортної системи (ГТС) ПАТ "Укртрансгаз" та угорський оператор FGSZ 29 травня підписали договір про об'єднання транскордонних газопроводів (договір про інтерконнектор, interconnection agreement) між Україною та Угорщиною.

Реклама

"Договір стосується всіх газопроводів, які перетинають українсько-угорський кордон, і повністю відповідає енергетичному законодавству ЄС. У цьому сенсі це перша подібна угода між "Укртрансгазом" і оператором ГТС сусідньої країни Євросоюзу. Згідно наміру Європейської комісії, ця угода буде слугувати зразком для інших договорів про інтерконнектор між операторами ГТС країн-членів Євросоюзу і Укртрансгазом", – повідомили в НАК "Нафтогаз України".

Потужність інтерконнектора в напрямку Угорщини становить 26 млрд куб. м на рік, у напрямку України – 6,1 млрд куб. м в рік.

"Підписана угода – перший крок до налагодження повноцінної співпраці" Укртрансгазу "з операторами сусідніх ГТС", – вважають в "Нафтогазі".

Як відзначають в НАК, на сьогодні "Укртрансгаз" не може повноцінно співпрацювати з операторами суміжних ГТС країн членів-ЄС через поточну схеми їх взаємодії з ВАТ "Газпром". Ця схема утворилася в радянський час і не відповідає сучасному законодавству Енергетичного співтовариства, членом якого є Україна.

Реклама

Зокрема, за даними "Нафтогазу", "Газпром" не надає українській стороні так звані шіпер-коди, або інформацію про окремі партії газу, які транспортуються ним по території України. На газовимірювальних станціях на західному кордоні України весь обсяг газу передається компанії Gazprom Export – дочірньому підприємству "Газпрому". Після цього "Газпром" передає газ сусіднім з Україною операторам ГТС, розкриваючи їм шіпер-коди.

"Таким чином, "Газпром" узяв на себе ряд важливих функцій оператора ГТС, що є порушенням європейського енергетичного законодавства, оскільки створює обмеження для повноцінної співпраці між операторами сусідніх країн на території Енергетичного співтовариства", – резюмують в НАК.

Договори про інтерконнектор є єдиною юридичною підставою для операційного співробітництва операторів суміжних газотранспортних систем країн-членів Енергетичного співтовариства. На підставі таких договорів здійснюється обмін інформацією про потоки газу, їх напрямках, обсягах, часу, замовників, одержувачів та ін. Без такого договору обмін відповідною інформацією не здійснюється.

"Таким чином, Угорщина стала першою країною Євросоюзу, де був усунутий цей бар'єр для більш повної інтеграції української ГТС в європейський газовий ринок. В даний час ведеться робота з підписання аналогічних договорів зі словацьким, польським та румунським операторами", – зазначають в "Нафтогазі" .

Повноцінне співробітництво між операторами України і ЄС скасує інфраструктурні обмеження за обсягами імпорту газу з ЄС і відкриє українську ГТС для європейських споживачів

"Повноцінне співробітництво з європейськими операторами є важливою умовою для того, щоб Україна змогла повністю забезпечувати себе газом з Європи. Це також необхідно, щоб вільні потужності нашої ГТС і підземних сховищ можна було пропонувати європейським замовникам. Досягнення цієї мети – складний шлях, але ми наполегливо рухаємося далі", – заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва.

Реклама

За інформацією НАК, така співпраця між операторами включає, зокрема, проведення операцій віртуального заміщення природного газу (операцій бекхола). Такі операції виконуються європейськими операторами автоматично і не створюють штучних потреб у будівництві фізичних потужностей. Ця усталена в Євросоюзі практика дозволяє забезпечити максимально ефективне використання наявних газотранспортних потужностей, робить ринок газу більш конкурентним і приводить в остаточному підсумку до найбільш вигідним умовам для кінцевих споживачів газу.

"Нафтогаз" також звернувся до Європейської комісії з приводу приведення відносин Укртрансгазу з операторами ГТС сусідніх країн-членів ЄС у відповідність з діючим енергетичним законодавством ще в квітні 2014 року. За цей час було досягнуто кілька проміжних результатів, які зробили можливим підписання договору про інтерконнектор з FGSZ минулого тижня.

Наступними кроками для забезпечення повноцінної співпраці між операторами України та ЄС "Нафтогаз" називає: отримання інформації від "Газпрому" та внесення змін в українське законодавство.

"Ми розраховуємо на те, що "Газпром" виконає вимоги європейського законодавства і надасть цю інформацію. У разі якщо цього не відбудеться, ми розглядаємо можливість подати офіційну скаргу в генеральний директорат Єврокомісії з питань конкуренції, який вже проводить антимонопольне розслідування відносно дій "Газпром", – говорить Коболєв.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти