Україна і Румунія уклали історичну угоду щодо газу: подробиці

18 грудня 2019, 12:47

У всіх постачальників з'явилася можливість вільно транспортувати блакитне паливо новим маршрутом поставок

ПокиКиїв і Москва продовжують переговори щодо газу, компанія "Оператор ГТС України" і румунський оператор TRANSGAZ підписали міжоператорську технічну угоду про взаємодію у відповідності до європейських правил з 1 січня 2020 року. Переговори за посередництва Єврокомісії тривали більше трьох років, до них також були залучені оператори Болгарії, Греції та Молдови. Про це повідомляє пресслужба "Укртрансгазу".

Реклама

Це означає, що у всіх постачальників з’явилась можливість вільно транспортувати блакитне паливо новим маршрутом постачання – з Південної Європи та Туреччини – через Болгарію і Румунію – до України та далі до Молдови. Тобто з 1 січня в міждержавній точці "Ісакча1-Орловка1" буде доступною потужність за маршрутом Україна-Румунія в розмірі 17,8 млн куб. м на добу, а також в зворотному напрямку – 15,8 млн куб.м на добу.

"Це рішення є історичним та надзвичайно важливим, адже дозволяє створити додатковий маршрут для імпорту газу до України, передусім, для забезпечення газом споживачів Молдови та прикордонних споживачів України в Одеській області. Це дасть можливість безперебійно пройти зиму, навіть за умови ймовірного припинення транзиту газу з РФ", – заявив Сергій Макогон, генеральний директор нещодавно створеного "Оператора ГТС України".

Під час зустрічі в місті Брюссель 12 грудня 2019 оператори ГТС України, Молдови, Румунії та Болгарії принципово погодили текст угод щодо забезпечення реверсу трансбалканським газопроводом, а саме "Транзиту-1" в напрямку Болгарія-Румунія-Україна-Молдова.

Під час зустрічі у місті Брюссель 12 грудня 2019 року оператори ГТС України, Молдови, Румунії та Болгарії принципово погодили текст угод щодо забезпечення реверсу трансбалканським газопроводом, а саме по "Транзиту-1" в напрямку Болгарія-Румунія-Україна-Молдова.

В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки
Реклама

Зазначимо, що підписана раніше угода між операторами ГТС України та Румунії не дозволяла транспортувати природний газ у реверсному напрямку, а також не забезпечувала європейські правила взаємодії, оскільки така можливість була заблокована чинним транзитним контрактом між НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Газпром". По закінченні цього контракту з 01 січня 2020 року така умова буде нівельована і оператор ГТС України зможе співпрацювати з оператором ГТС Румунії за європейськими правилами.

Більше того, така угода створює для Молдови додаткову технічну можливість альтернативно імпортувати газ для власних потреб з Туреччини та Греції у випадку, якщо "Газпром" зупинить транзит до Європи через територію України.

Як відомо, термін дії контракту України і Росії на транзит газу закінчується наприкінці грудня 2019 року, а нова угода ще не укладена. Зараз тривають переговори з цього питання в тристоронньому форматі Україна – Росія – ЄС. При цьому російський газовий монополіст "Газпром" висунув вимоги до України. У числі іншого російська сторона хоче, щоб Київ відмовився від судових позовів до "Газпрому", в т.ч. в Стокгольмському арбітражі. Україна вважає, що відмова від позовів недоцільна. Втім, в Києві вже допустили варіант сплати "Газпромом" боргу перед "Нафтогазом" не грошима, а блакитним паливом.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти