Україна готується до опалсезону: про "віялові" відключення світла забувати рано

21 травня 2015, 08:45

Сергій Гусєв

Енергетикам не вистачає інвестицій

Минулої осені і взимку в країні були великі складнощі із забезпеченням енергією. Однією з причин стало те, що відповідальні за цей процес зробили – підприємства та галузь в цілому до сезону пікового споживання були не до кінця готові. Що відбувається з такою підготовкою цього року?

Реклама

Газ

_afp_2_01

20 травня вперше в поточному році досягнуть максимальний режим закачування газу в підземні сховища – 70 млн куб м на добу. У них вже закачано 9,4 млрд куб. м, що істотно більше, ніж на аналогічну дату минулого року. Але до початку опалювального сезону потрібно мати 19 млрд.

Кабмін доручив "Нафтогазу" в 2015 році імпортувати з одного джерела не більше 50% від загального обсягу природного газу. За словами заступника міністра енергетики Ігоря Діденка, ціна європейського газу для України на сьогодні практично не відрізняється від російської. Тому обсяги імпорту з Росії і Європи в першій половині травня також були приблизно однаковими – в середньому по 24-25 млн куб. м на добу.

Реклама

Тим часом арбітражний інститут торгової палати Стокгольма продовжує розглядати взаємні позови "Нафтогазу" і "Газпрому". Очікується, що рішення по справі буде прийнято у червні 2016-го. Поки ж "Газпром" вперше програв суд з принципового умові міжнародних контрактів – схемою "бери або плати" (take-or-pay). Віденський арбітраж підтвердив право чеської RWE Transgas знижувати обсяги закупівель без штрафів. Нагадаємо, що аналогічні претензії російський монополіст пред'являє і до "Нафтогазу".

Видобуток природного газу в Україні (без урахування тимчасово окупованих територій) в квітні скоротилася в річному численні на 3,2%. Спад відзначений і порівняно з березнем поточного року – на 3,3%. Всього з початку року видобуто 6,4 млрд куб. м газу.

Вугілля

dtek-zutes

У січні міністр енергетики Володимир Демчишин говорив, що українські ТЕС за літо перероблять під інший тип вугілля, щоб не допустити більше дефіциту електроенергії. Але в середині травня заступник міністра енергетики Олександр Светелик визнав, що Україна може відмовитися від переведення теплових електростанцій з антрациту (він весь видобувається на окупованій частині Донбасу) на вугілля газової групи. Як виявилося, це займе кілька років і потребують багато грошей, до того ж в України більше немає надлишку газового вугілля.

Реклама

Видобуток вугілля в січні-квітні зменшилася в річному численні на 56,5% – до 8,7 млн т. Але в квітні вугілля видобуто на 11,4%, більше, ніж у березні.

Тим часом, до кінця 2015 р. Міненерго планує закрити шість державних шахт і ще п'ять законсервувати. Підприємства ці розташовані у всіх вуглевидобувних регіонах країни. Причина закриття шахт – їх неефективність.

Запаси вугілля на складах ТЕС України в період з 12 по 18 травня збільшилися на 2,4% – до 885 тис. т. При цьому запаси вугілля антрацитових марок скоротилися на 8,2% – до 157 тис. т. Але в зимовий період українські ТЕС споживають 2,3-2,4 млн т вугілля на місяць.

Так що без експорту вугілля і цього року, швидше за все, не обійтися.

Электроэнергия

Реклама

.jpg_13

В тренді
Різні для чоловіків і жінок – якими хитрощами в аптеках впарюють дорогі ліки

У прогнозному балансі електроенергії на рік Міністерства енергетики та вугільної промисловості говориться, що Україна скоротить виробництво електроенергії в 2015 р в порівнянні з 2014 р на 7% – до 169 млрд кВт ∙ год.

Частка АЕС у загальному виробленні досягне 52,1% (88 млрд кВт ∙ год) при дозволеному показнику концентрації на енергоринку для атомної генерації в 50%. Відзначається, що завантаження АЕС збільшується через дефіцит вугілля на ТЕС в результаті їх недофінансування і проблем з вивезенням палива з Донбасу.

Теплові електростанції вироблять 57 млрд кВт ∙ год електроенергії (33,7% загального обсягу).

Обмежені можливості використання ГЕС, бо в країні спостерігається найнижчий паводок з 1953 р. До кінця року гідроелектростанції вироблять 7 млрд кВт ∙ год (4,1%).

Виробництво електроенергії з альтернативних джерел складе 2 млрд кВт ∙ год (1,2%), що на 16% більше, ніж в 2014 р

При цьому планується імпортувати 1,6 млрд кВт ∙ год електроенергії, а експортувати – 2,7 млрд кВт ∙ год.

Скорочення виробництва електроенергії може бути "компенсовано" спадом промислового виробництва, тобто споживання. Але це не привід для того, щоб перестати турбуватися про можливість аварійних (названих нефахівцями "віяловими") відключень.

Галузь гостро потребує інвестицій для модернізації, яких поки немає. Світлою плямою на цьому тьмяному тлі є кредит на $ 378 400 000, отриманий в лютому від Світового банку для модернізації електромереж.

Через відсутність палива на ТЕС простоювали 26 блоків, що працюють на вугіллі антрацитної групи, і 2 блоки – на вугіллі газової групи

Борги

Енергетична галузь не тільки відчуває брак інвестицій, але і страждає від боргів, які пронизують її по всій вертикалі: від кінцевих споживачів до постачальників палива. Станом на 12 травня сумарна прострочена заборгованість підприємств ТКЕ, ТЕЦ і прямих промислових споживачів перед "Нафтогазом" становила 21,7 млрд грн, збільшившись за тиждень на 0,5%.

14 травня Верховна Рада прийняла закон, який дає право "Нафтогазу" примусово стягувати борги за спожитий газ, а також продавати такі борги на аукціонах. Так само передбачається припинення 1 липня 2015-го дію мораторію на виконавче провадження та примусове стягнення заборгованості з підприємств ТКЕ. Закон повинен підписати президент України, він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування в офіційній пресі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти