Україна переходитиме на електромобілі та альтернативну енергетику прискореними темпами

Інститут Разумкова презентував свою роботу "Роль і місце української енергетики в світових енергетичних процесах"

За останні 10 років у світовій енергетиці намітилося кілька абсолютно нових тенденцій, які змушують країни істотно перебудовувати свої національні енергетичні комплекси. Від того, наскільки та чи інша держава готова враховувати ці світові тенденції, наскільки грамотно і своєчасно вона готова перейти на якісно нову енергетику, безпосередньо залежать її економічні перспективи. Про це йшлося під час презентації видання "Роль і місце української енергетики в світових енергетичних процесах", підготовленого фахівцями Центру Разумкова.

Сайт "Сегодня" зібрав найцікавіші факти і тенденції, про які говорили експерти під час презентації.

Нафта, вугілля і газ поступляться місцем біопаливу і енергії сонця

Ключовими трендами у світовій енергетиці, які безпосередньо торкнуться і України, на переконання експертів, стане збільшення обсягів споживання енергоресурсів, зростання частки відновлюваної енергетики та масове впровадження цифрових технологій в цій сфері.

Зокрема, споживання енергоресурсів до 2035 року збільшиться майже на третину – з 13,1 млрд т нафтового еквівалента 2015 року до 17,3 млрд т 2035-го. В Україні загальне споживання енергоресурсів зросте на 7% – з 90 до 96 млн т нафтового еквівалента.

"Збільшення використання енергії в світі проходитиме нерівномірно. Розвинені країни практично не збільшать споживання. Приріст відбуватиметься переважно за рахунок країн, що розвиваються. Насамперед Китай, Індія, країни Африки", – сказав Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.

img_4789

Фото: Центр Разумкова

Очікується, що споживання нафти в світі в період з 2015 по 2035 рік скоротиться з 32 до 27%, а частка вугілля – з 29 до 22%. А частка відновлюваних джерел енергії зросте в 5 разів.

"Але це не означає, що Україна повинна повністю відмовитися від традиційних джерел енергії, оскільки вони в енергетичному балансі гратимуть відчутну і навіть ключову роль ще мінімум 15-20 років", – сказав Володимир Омельченко.

Одночасно з ростом загального енергоспоживання, за прогнозами експертів, істотно збільшиться частка поновлюваних джерел енергії – з використанням енергії сонця, вітру, води. Світовий прогноз – за найближчі 15 років частка поновлюваних джерел зросте з нинішніх 3% до 14%. А в Україні, судячи з усього, це зростання буде ще істотнішим – з нинішніх 5% до 25% до 2035 року.

Одним з основних світових трендів експерти назвали декарбонізацію енергетичних систем. Тобто поступову відмову від традиційних джерел енергії – копалин вуглеводнів, таких як нафта, кам'яне вугілля, природний газ, торф і інші, і все активніший перехід на поновлювані джерела.

Декарбонізація енергетики приведе до скорочення викидів в атмосферу парникових газів (зокрема, вуглекислого СО2), які спричиняють руйнівну дію на клімат і викликають глобальне потепління з такими наслідками, як повені та посухи, урагани і шторми, вимирання рослин і тварин.

"Сьогодні вся енергетика сфокусована на темі боротьби з кліматичними змінами. Передові країни вибудовують свої енергетичні комплекси, орієнтуючись на Паризькі угоди щодо кліматичних змін, які підписала і Україна", – сказав Володимир Омельченко..  

Зменшити використання традиційних видів енергії передбачається за рахунок розвитку альтернативної енергетики, а також скорочення енергоємності промислового виробництва.

Електромобілі витіснять традиційні машини

Традиційні автомобілі підуть в минуле у міру скорочення використання традиційних енергоносіїв. Вже через кілька років їх серйозно потіснять електромобілі, запущені в масове виробництво.

За оцінками експертів, вже через 5 років, до 2022-го, електромобілі коштуватимуть стільки ж, скільки і їх аналоги на викопному паливі. Цього вдасться досягти за рахунок зниження вартості акумулювання енергії.

"Один з ключових трендів – зниження вартості акумуляції енергії і нарощування обсягів її зберігання. Головною перешкодою для відновлюваної енергетики залишається відсутність достатньої кількості маневрових потужностей. Але сьогодні світ активно просувається в напрямку зниження собівартості зберігання енергії. За останні кілька років різко збільшилася кількість патентів на розробку нових видів акумуляторів. Причому збільшення патентів відбувається в геометричній прогресії. Це говорить про те, що в найближчі 4-5 років ми очікуємо дуже серйозний ривок в цьому напрямку і здешевлення вартості енергії. Фактично будуть зняті всі перешкоди для поновлюваних джерел енергії", – спрогнозував Володимир Омельченко.

Якщо сьогодні в усьому світі налічується всього 2 млн електромобілів, то до 2035 року їх кількість зросте в 70 разів, переконані аналітики Центру Разумкова. А до 2040 року 35 всіх продажів нових автомобілів в світі припадатиме на електрокари.

В Україні, за прогнозами, 25% всіх машин будуть електричними. Причому значні запаси літію і нікелю дозволять Україні самій виробляти акумулятори для машин .

Реформи в енергетиці – питання економічного добробуту та енергетичної незалежності України

Дя того, щоб не опинитися на узбіччі світових процесів і реалізувати свій потенціал, Україні необхідно оновити законодавство, провести реформи в енергосфері і інтегрувати свою енергосистему в енергосистему ЄС, попереджають фахівці.

На сьогодні в Українській енергетиці є низка проблем, які вимагають ефективних рішень.

Так, Україна за останні кілька років скоротила споживання газу втричі, ставши світовим лідером за цим показником. Однак сумно, що причиною стало падіння ВВП, а не підвищення енергоефективності

"На жаль, відомі події на Донбасі призвели до дефіциту вугілля антрацитної групи в Україні. Для вирішення цієї проблеми необхідно збільшувати інвестиції у видобуток газової групи вугілля і переобладнати антрацитові блоки для використання вугілля газової групи. Родовища на тій території, яку контролює Україна, непогані, є перспективи", – сказав Володимир Омельченко.

Стосовно ринку електроенергії, то, на думку експерта, без інтеграції української енергосистеми в енергосистему Євросоюзу (ENTSO-E) неможливо говорити про створення в Україні повноцінного, конкурентного, ліберального ринку електроенергії в інтересах споживачів. Крім того, інтеграція України в ENTSO-E дозволить розширити діапазон обміну потужностями до 2 тис. МВт в напрямку Україна-Молдова і понад 2 тис. МВт в напрямку Європи. Таким чином можна до 2025-2030 року збільшити обмін потужностями з країнами ЄС до 4 тис. МВт. Що, в свою чергу, може привести до того, що Україна зможе отримувати додатково понад 1,5 млрд євро від продажу електроенергії..

Також надзвичайно важливим експерт назвав питання збереження транзиту газу в зв'язку з будівництвом газопроводу "Північний потік-2" (з Росії до Німеччини через Балтійське море, в обхід України). На його переконання, Україна може зберегти транзит, об'єднавшись в консорціум з управління українською газотранспортною системою з партнерами, що не залежать від інтересів "Північного потоку-2". Насамперед зі словацькими або італійськими операторами газотранспортної системи. "Уряд вже займається цим питанням", – сказав Омельченко. Крім того, Україні необхідно забезпечити себе довгостроковим контрактом на перекачку газу по своїй території за принципом ship or pay ("качай або плати") мінімум на 50 млрд м3 на рік.

Ціни на українському ринку повинні бути встановлені на основі цінового паритету з європейськими біржами. Це дозволить істотно збільшити обсяги видобутку всередині країни і наблизить Україну до енергонезалежності.

Необхідно створити умови для поновлення і будівництва нових об'єктів енергетики. Зокрема, шляхом підвищення гарантій повернення капіталу для інвесторів.

"Якщо вдасться залучити інвесторів в Україну, в тому числі до видобутку, ситуація дійсно може змінитися з точки зору забезпечення макроекономічної стабільності", – заявив директор економічних програм центру Разумкова Василь Юрчишин.

Крім того, фахівці Центру Разумкова вважають, що дуже важливо відокремити енергетику від політичних процесів. Що стає особливо актуальним у зв'язку з наближенням виборів.

"Сьогодні ми бачимо дуже серйозний політичний вплив, який політики хочуть справляти на формування цін, тарифів. Це призводить до ринкової диспропорції і в кінцевому підсумку негативно позначається як на споживачах, так і на інвестиційних процесах в Україні", – заявив Володимир Омельченко. 

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
54,59
53,18
53,09
35,49
55,20
53,20
51,90
35,90
55,34
53,95
53,96
36,70
58,88
56,49
55,49
36,85
58,99
56,99
55,99
36,50
58,99
56,99
55,99
36,55
59,99
57,99
57,99
36,23
-
51,32
50,72
34,58
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

43710.62

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

2265.4

Litecoin (LTC)

74

Ripple (XRP)

0.63

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти