Чи вб'є локдаун українську економіку: 3 головні висновки

Карантин перед Новим роком буде болючішим, ніж навесні

Обриси нового локдауну – повної зупинки економіки – проступають все виразніше. Причому якщо раніше йшлося про запровадження локдауну тільки на період новорічних свят, коли багато і так відправляються в "різдвяну відпустку", то тепер ходять наполегливі розмови про те, що карантин можуть максимально посилити вже на початку грудня, а триватиме він не менше чотирьох тижнів .

Чи витримає українська економіка другий тривалий локдаун? До чого готуватися українцям?

Наскільки бездонна економіка

Реклама

Чи впаде українська економіка "на дно"? Економісти вважають, що цього не станеться. Але, можливо, тільки тому, що "дна" економіки не існує.

"Всі говорять "економіка впаде на дно". Але в економіці немає дна. Економіка – це бездонна система. Вона обов'язково знайде динамічну рівновагу, просто на більш низькій точці розвитку. Наприклад, в Сомалі (ця країна традиційно знаходиться на нижніх позиціях в багатьох рейтингах – благополуччя, стабільності, рівня життя і тощо. – Авт.) Теж є малий бізнес, там працюють ресторани, є інтернет, вулицями їздять багаті джипи. Тобто навіть в умовах Сомаліленду економіка існує. Але вона просто знайшла рівновагу на низькій точці розвитку", – говорить економічний експерт Олексій Кущ .


Висновок №1. Українська економіка після введення другого локдауну однозначно впаде, однак побоюватися повного розвалу не варто.


Місяць локдауну з точки зору економіки

Кожен місяць простою має свою чітку ціну, кажуть економісти. Ця ціна – мінус 2% ВВП. Або мінус 15% роздрібної торгівлі. Приблизно такі ж показники ми бачили навесні, коли Україна, як і весь світ, вперше "приміряла" на себе майже повну зупинку економіки.

Реклама

Проте важливе значення ще має час введення локдауну. Передноворічний період – це традиційно час активізації роздрібної торгівлі. Якщо "закрити" країну на карантин в цей період – навряд чи торгівля покаже хоч який-небудь зростання. А це означає і втрату значної частини заробітку дрібним бізнесом, і недоотримані доходи в бюджет. Якщо ж локдаун торкнеться січня – це накладе свій негативний відбиток на весь наступний рік.

"Один місяць локдауну загрожує нам втратою 2% ВВП. Якщо він буде в грудні, це посилить падіння ВВП з прогнозованих 5% приблизно до мінус 6,5% -7%. Якщо ж повний локдаун триватиме і в січні, швидкого відновлення економіки вже не буде. Зараз всі сподіваються, що з 2021 року розпочнеться швидке відновлення, так званий V-подібне зростання. Але через локдаун в січні ми фактично втратимо весь перший квартал. У кращому випадку буде так званий U-подібний вихід з кризи, більш пологий, більш тривалий", – говорить Олексій Кущ.

Він також звертає увагу, що в січні і лютому часто відбувається просідання за доходами до бюджету. А тут це просідання примножиться на погані результати кінця 2020 року.

В результаті бюджетна криза може серйозно погіршитися. І це не тільки "порожня скарбниця".

Реклама

Бюджетна криза розгорівся ще в листопаді, тому що грошей на казначейських рахунках немає. І жодних компенсаторів у вигляді зростання споживання в період новорічних свят вже не буде, це очевидно.

Це видно з динаміки споживчих витрат. І тренд падіння економіки може поширитися на весь перший квартал, а може бути, навіть на другий квартал 2021 року.

"Це означає, що, якщо локдаун триватиме в січні, такого зростання, на який розраховують в уряді, – 4,6% – за підсумками 2021 роки вже не буде. У кращому випадку може бути нуль або плюс кілька десятих відсотка. І посилюватиметься бюджетна криза.

Поки у нас постраждали тільки незахищені статті бюджетних витрат. А в перспективі можуть постраждати і захищені. Зрозуміло, що тривалої заморозки захищених статей не буде, але якісь затримки з виплатами пенсій і соціальних допомог цілком вірогідні. Будуть урізати соціальні програми (ті ж субсидії), місцеві бюджети. Наприклад, програма підвищення зарплат вчителям вже відкладена на рік", – перераховує Олексій Кущ.


Висновок №2. Можливі проблеми навіть із захищеними бюджетними статтями, такими як зарплати, пенсії та допомоги.


Як знеціняться гроші

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко звертає увагу, що жорсткий карантин особливо боляче б'є по торгівлі, яка становить значну частину української економіки і ВВП.

"У квітні було падіння роздрібної торгівлі на 15%, по відношенню до показника 2019 року. Влітку почалося відновлення, а в жовтні торгівля фактично повернулася до того стану, в якому була до карантину. Але якщо буде новий карантин, знову буде падіння роздрібної торгівлі мінімум на 15%, а то і на 20% рік до року", – говорить Олександр Охріменко.

Його прогнози щодо ВВП набагато гірше:

"Оскільки у нас ВВП і взагалі життя дуже істотно залежать від торгівлі та сфери послуг, ми побачимо в четвертому кварталі обвал ВВП на 11%, як було в другому кварталі. А оскільки ми не знаємо, коли карантин закінчиться, то це може бути удар і по першому кварталу наступного року", – говорить експерт.

На його думку, серйозно постраждають реальні доходи українців.

"Номінальна зарплата може зрости, але реальна зарплат, реальні доходи впадуть, я думаю, мінімум на 10%", – прогнозує Олександр Охріменко.


Висновок №3. Загалом локдаун відкине економіку України назад як мінімум на півроку.


А що буде з бізнесом?

Якщо говорити про бізнес, то найбільше можуть постраждати ті, хто не зробив висновків з першого жорсткого карантину і не перейшов на електронну комерцію.

Повторний локдаун – це серйозний удар по підприємцях. Однак зазначу, що в "першу хвилю" карантину український бізнес, який займається продажем товарів в інтернеті, зріс вдвічі-втричі.

Минулими вихідними (під час локдауну вихідного дня) приріст продажів в онлайні становив від 20 до 30%.

"Зараз перехід всіх товарних категорій і всіх груп покупців в онлайн прискорюється з кожним днем. На жаль, ті підприємці, які зараз не представлені в онлайні, не зможуть найближчими місяцями залишатися на плаву. Зараз виграє той, хто зміцнює в інтернеті позиції. Тому , якщо у вас офлайн-бізнес, думайте, як швидко і кардинально змінити свою модель", – говорить Максим Біляк, СЕО платформи HUBBER.

Наміри Кабміну ввести новорічний локдаун на три-чотири тижні, що включають в себе всі свята, неминуче позначиться на курсі гривні. Сайт "Сьогодні" вже з'ясував, як локдаун вплине на національну валюту.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.27

Російський рубль (₽)

0.36

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти